Sağlık

Ballı Ilık Su İçmenin Faydaları

Su içmek genel ve cilt sağlığı üzerinde birçok önemli etkiye sahiptir. Doğal bir şifa kaynağı olan balın sağlık açısından faydalarını da dikkate alırsak, bu ikilinin sağlığınız için birçok önemli faydası olacağını daha rahat kestirebiliriz. Kilo vermek ve cilt güzelliği başta olmak üzere, ballı su tüketmenin sağlığımız üzerinde birçok faydası bulunmaktadır.

Ballı Ilık Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Birçok faydası bulunsa da ballı suyun sağlık üzerindeki en önemli öne çıkan faydaları şunlardır;

Kilo vermeye yardımcı olur

Şeker kilo alımı için etkili besinlerden biri olsa da, bal veya ballı su için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Balın enerji veren yapısının su ile birleşmesi, egzersizler ile desteklenerek hızlı kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Bulaşıcı hastalıklara karşı korur

Bal antimikrobiyal etkilere sahip en önemli besin maddeleri arasındadır. Doğal olarak ballı su içmek, vücudun enfeksiyon hastalıklarına karşı korunmasında önemli faydalar sağlar.

Sindirim sistemine iyi gelir

Bağırsak bakterilerinin üzerinde birçok faydası bulunan ballı su, bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar. Dengeli ve sağlıklı bir sindirim düzeni için uzmanlar bal ve su tüketimini tavsiye etmektedirler.

Öksürüğe iyi gelir

Düzenli olarak bal tüketen kişilerde öksürük gibi durumların daha az ve daha hafif olduğunu görebiliriz. Su ile birlikte bal tüketilmesi, öksürüğün şiddetini azaltmaktadır.

Uyku kalitesini artırır

Solunum yollarında sağladığı rahatlık, uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. Organları yatıştırıcı etkisi sayesinde, sakin bir uyku çekmek isteyenlere doğal bal tüketimi tavsiye edilir.

Beyin fonksiyonlarını düzenler

Balın mucizevî besinler arasında yer almasının en önemli sebeplerinden biri, enerji veren özelliklere sahip olması değildir. Sağlığın her anlamında faydası olsa da en önemli faydalarından biri, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olmasıdır.

Yine aynı şekilde uzmanların günlük en az 2 litre su içilmesini tavsiye etmesinin nedenlerinden biri de budur. Doğal olarak şifa kaynağı olarak bilinen bal ile canlıların hayati sıvısı olan suyun birleşimi, beyin üzerinde de harika etkiler bırakmaktadır.

Cilde canlılık verir

Su ciltten toksinlerin atılmasına yardımcı olarak, cilt sağlığına da fayda sağlar. Bal ise içermiş olduğu birçok mineral ve vitamin ile cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu