• DOLAR
  13,7194
  %0,41
 • EURO
  15,5684
  %0,38
 • ALTIN
  786,58
  %1,29
 • BIST
  1.910
  %1,61
Damak Yaraları neden olur

Damak Yaraları neden olur

Ağzımızı sürekli olarak kullanıyoruz. Bu yüzden damaktaki yara oldukça kötüdür. Ağız ülseri nadir değildir ve zararsız veya daha ciddi birçok nedeni olabilir. Damağınızda bir yara varsa, aşağıdaki dört durumdan birine sahip olabilirsiniz: 1. Yanıklar Damağınızdaki yumrular bazen sadece yanıktan ibarettir. Bu fenomen “pizza damak” olarak bilinir, çünkü taze ve sıcak pizza dilimleri ağzın bu kısmında […]

Ağzımızı sürekli olarak kullanıyoruz. Bu yüzden damaktaki yara oldukça kötüdür. Ağız ülseri nadir değildir ve zararsız veya daha ciddi birçok nedeni olabilir. Damağınızda bir yara varsa, aşağıdaki dört durumdan birine sahip olabilirsiniz:

1. Yanıklar

Damağınızdaki yumrular bazen sadece yanıktan ibarettir. Bu fenomen “pizza damak” olarak bilinir, çünkü taze ve sıcak pizza dilimleri ağzın bu kısmında tahrişe neden olur. Ancak, pizza ağzınızı yakabilecek tek gıda değildir, herhangi bir sıcak yemek bu etkiye sahip olabilir. Kahve veya çay gibi sıcak içecekler benzer yanıklara neden olabilir.

Yanmış bir damak genellikle üç ila yedi gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Bu sırada rahatsızlığınızı azaltmak için, yumuşak yiyeceklere ve soğuk içeceklere bağlı kalın. Ağrı şiddetliyse, diş hekiminiz, ağrılarınızı hafifletmek ve daha hızlı iyileşmeyi teşvik etmek için uygun bir ürün kullanmanızı önerebilir. Bölge yedi gün sonra hala ağrıyorsa, dişçinizi görme konusunda tereddüt etmeyin.

2. Aftlar

Aftlar sıklıkla yanaklarınızın içinde oluşur, ancak onları damağınızda hissederseniz de şaşırmayın. Araştırmacılar bu yaraların bağışıklık sistemindeki sorunlardan kaynaklanabileceğini ve bu nedenle stres, belirli gıdalar ve hormonal değişiklikler gibi faktörler tarafından tetiklendiğini düşünmektedirler.

Genellikle insanlar bir defada bir ila üç afta sahip olur, ancak bazıları bir kerede 10 veya daha fazla aft gelişimi deneyimleyebilir. Bu yaralar genellikle bir haftadan biraz daha fazla süreyle acı verir ve iki hafta sonra tamamen kaybolur. Ağzınızın iyileşmesini beklerken, yaralarınızı tahriş etmemek için yumuşak yiyecekler yiyebilirsiniz. Diş hekiminiz iyileşme sürecinde yaralarınıza uygulamanız için ağrı giderici bir jel de yazabilir. Eğer bu iki haftadan sonra yaralarınız iyileşmediyse, diş hekiminiz tarafından kontrol edilmelidir.

3. Uçuklar

Damağınızdaki yaralar – özellikle de hemen yok olmayanlar- uçuk da olabilir. Genellikle herpes simplex virüsü sebebiyle gelişen uçuklar sıklıkla dudaklarda görülür. Ancak American Academy of Otolaryngology’ye göre damakta da oluşabiliriler. Bu yaralar kendilerini ağrılı, sıvı dolu kabarcıklar olarak gösterir, kabarcıklar daha sonra yırtılır ve daha az ağrılı lezyonlar olarak kabuk bağlar.

Uçuklar genellikle ortaya çıktıktan sonraki dört gün içinde daha kabuklu hale gelir ve sekiz ila 10 gün sonra tamamen iyileşir. İyileşirken, tıpkı bir yara kabuğu gibi, dokunmaktan veya koparmaktan kaçının. Eğer yaralar kendiliğinden kaybolmazsa, diş hekiminize görünmeniz iyi olacaktır.

4. Ağız kanseri

Damağınızda oluşan yaraların bazıları zararsız olsa da, hepsi de kendi haline bırakılmamalıdır. Damağınızdaki yaralar bazen ağız kanseri belirtisi olabilir. Eğer damağınızda iki hafta sonra hala iyileşmeyen bir ağrınız varsa, değerlendirme için en kısa sürede diş hekiminizi görmeniz gerekir. Ağız kanserinin tedavisi erken teşhis edildiğinde daha mümkündür. Bu nedenle şüpheli yaraları en kısa sürede diş hekiminize göstermek önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Damak Yara

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM