Erkek

Erkeklerde Kısırlığı Önleyen Besinler

Erkeklerde Kısırlığı Önleyen Besinler

Erkeklerde Kısırlığı Önleyen Besinler

Erkeklerde Kısırlığı Önleyen Besinler ; Bir birey olarak hepimizin kendimize özgü sağlık açısından bir takım endişelerimiz bulunmaktadır. Bu durum erkeklerde en çok kısırlık konusunda olmaktadır. Zaman içinde şekillen bu endişenin devam etmesi durumunda sıkıntılı bir süreç başlamaktadır.

Çeşitli fonksiyonlara bağlı olarak gelişen ve erkek sağlığı için tehlike arz eden kısırlık, önemli sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Uzman hekimler kısırlıktan uzak durmak için uygun besinlerin tüketilmesi gerektiği ve besin gruplarının da rahatsızlığın gelişimini engellediğini vurgulamıştır. Hekimler tarafından önerilen ve erkeklerde kısırlığı önleyen besinler nelerdir?

Erkeklerde Kısırlığı Önleyen Besinler Nelerdir?

Bilindiği üzere aşırı yağlı beslenme insan sağlığı açısından ciddi anlamda risk barındırmaktadır. Bununla birlikte yağlı besin takviyesi obezite gibi rahatsızlıkları tetikler. Sağlıksız beslenme vücudun metabolizmasını bozduğu gibi sperm kalitesini de etkiler. Sperm kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesi ile kişi kısırlık gibi tehlikeler ile karşı karşıya kalabilir. Trans yağ asitleri, doymuş yağlar ve birçok zararlı yağ türü metabolizmayı etkileyen gıdalardandır. Spermlerin moleküler yapısı bu tür beslenme şekline sahip kişilerde tamamen bozulabilir. Ayrıca çocuk sahibi olan şahıslarda bebeğin gelişiminin olumsuz yönde etkilendiği görülebilir.

Sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyen besin türleri; salam, sosis, sucuk, bol yağlı et, soya ürünleri, tatlılar ve işlenmiş et olarak sıralanmaktadır. Bu tür gıda ürünleri tüketilmemeli, tüketildiğinde ise buna sürekli olarak devam edilmemelidir. Aynı zamanda kişinin belirli bir diyet listesi hazırlaması ve bu ürünlere listede yer vermemesi önerilir.

Kısırlığın gelişimini engelleyen besin grupları ise şu şekildedir;

  • Kırmızı et ve et ürünleri başta olmak üzere kuzu eti tercih edilebilir. Sıklıkla tüketilmemelidir.
  • Süt ve süt ürünleri tercih edilebilir. İdeal ölçüde tüketilmelidir.
  • Balık ve deniz ürünleri tercih edilebilir. Sıklıkla tüketilmemelidir.
  • Organik kümse hayvanları tercih edilebilir. Belirli oranda tüketilebilir.
  • Sebze ve meyve grupları muhakkak eksik edilmemelidir ve her gün tüketilmelidir.
  • Buğday ve buğday ürünleri belirli aralıklarla takviye olarak kullanılabilir.
  • Brokoli, karnabahar, susam, yer fıstığı gibi ürünler belirli aralıklarla tüketilebilir.

Kısırlık Neden Oluşur?

Uzman doktorların yapmış olduğu analizler sonucunda bir yıllık düzenli ilişkiye girdiği halde çocuk sahibi olamayan çiftlerden herhangi birisinde kısırlık olma olasılığının yüksek olduğu vurgulanmaktadır. Net olarak nedenleri bilinmeyen kısırlık birçok seçeneğe bağlı olmak üzere gelişim gösterebilir. Kısırlık ile ilgili uygun çalışmalar yürüterek kısa süre içerisinde rahatsızlığın önüne geçmek mümkündür.

Fakat kısırlığa benzeyen; sperm fonksiyon bozukluğu, varikosel rahatsızlıklar, enfeksiyonlar, sperm kanal darlığı veya kanal iltihaplanması, hormonal bozukluklar ile genetik faktörler net olarak çözümlenememiş rahatsızlıklardandır. Çeşitli tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıkları atlatmak mümkün olsa bile tanı koyulma süreci bir hayli uzun sürebilmektedir.

Bayilik Veren Firmalar

Kuveytte Çalışmak ve İş Olanakları

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu