Teknoloji

Huawei ABD’den Otomobil Çipi İçin Onay Aldı

Amerika ile Çin arasında süren ekonomik savaşın bir sonucu olarak Huawei’nin ABD’li şirketlerden çip tedarik etmesi, Donalp Trump zamanında kısıtlanmıştı. Dünden itibaren Amerika’nın Huawei şirketine, otomobiller için çip kısıtlamasını kaldırdı.

Trump Yüzünden Zorda Kalmıştı

Şirketin Donalp Trump ambargoları nedeniyle zorda kaldığı ve Google Lisansının iptal edildiği biliniyordu. Amerika’da Biden ile yeni bir döneme girilmesinin ardından kolları sıvayan Huawei, yeni yönetimle iletişime geçerek girişimlerde bulundu.

Şirketin çabaları olumlu sonuç vererek, ABD yönetimi teknoloji firmasının çip konusundaki kısıtlamasını kaldırma kararı aldı. Bu kararın ardından, şirketin biraz daha rahat olması bekleniyor.

Çin Firması Olması Etkili Olmuştu

Çeşitli dönemlerde ambargolar konulurken Çin menşeili şirketlere yönelik ambargolar, eski Başkan Donald Trump döneminde bir hayli artmıştı. Bu kısıtlamalardan en ağır darbeyi alan şirketlerden biri ise, özellikle akıllı telefon pazarında ciddi bir çıkış yakalayan Huawei oldu.

Diğer Bileşenler Konusunda da Kısıtlamalar Bulunuyor

Şirkete yönelik kısıtlamalar sadece otomobil çipleri konusunda değil, akıllı telefonlarda kullanılan ağ donanımı ve farklı bileşenleri de kapsıyor. Bu kısıtlamaların bir kısmı hala devam ederken, şirketin çip sorununu çözmüş olması yöneticilerin yüzlerini güldürdü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu