Girişimcilik

Kötü Yetiştirilmiş Çocuklar İstemiyorsanız Bunları Yapmaktan Vazgeçin

Birçok anne-baba çocuğunun yaptığı bazı şeyleri görmezden gelir veya yapılanları normal karşılayabilir. Şayet çocuğunuzun kötü bir şekilde yetişmesini istemiyorsanız, yaptığınız şeyleri tekrardan kontrol etmeniz fayda sağlayacaktır.

İyi bir çocuk yetiştirmek için, aşağıdaki şeyleri yapmaktan mutlaka vazgeçmeniz önemlidir. Bunları yaparak çocuğunuzun ileriki yaşlarda bilişsel sağlığının daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer taraftan şımarık ve vurdumduymaz bir çocuk olmaması için önceden önlem almış olursunuz. Aşağıdaki tutumlardan kaçınmanız, çocuğunuzun öz saygısının artması ve kendine güvenen bir birey olarak yetişmesi için önemlidir.

Çocuğunuzun ağlayacağından korkmayın

Çocuklarınızın ağlayarak büyüyeceğini unutmayın. Birçok anne baba aman çocuğum ağlamasın diyerek, üzerine titreme çabası içerisine girerler.

Hayatın ve dünyanın bir gerçeği olarak çocuklarda, yetişkinlerde, yeri gelince ağlayacaktır. Çocuğunuzun ağlamaması için gerekli gereksiz tüm imkânları seferber etmeniz, onun fiziksel ve bilişsel sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Onun ağlamaması için her dilediğini yapmanız şımarık bir çocuk olarak yetişmesine neden olacaktır. Bunun sonucunda da ileriki yaşlarda hayattan her beklentisinin olacağını zannederek hareket etmesi, yaşam boyunca bazı sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir.

Hatalarını gerekçelendirmeyin

Ebeveynlerin önemli bir kısmının yaptığı hatalardan biri ise, çocuklara hata yaptığında bunu bir gerekçeye dayandırırlar.

Çocuğun sergilediği kötü davranış karşısında “çocukları böyledir” veya “çocuklar yapar” gibi gerekçelerle dayandırmak, evladınızın gelişimini olumsuz etkiler. Bunu yapmanız çocuğunuzun her zaman için aynı şeyi tekrar etmesine neden olabilir.

Sürekli olarak onun yaptıklarını çocukluğuna dayandırıp tasvip etmeniz, yapılan hatanın normal kabul edilmesine neden olabilir.

Başka çocukları azarlamasına izin vermeyin

Çocuğunuzun bir başka çocuğu azarlamasına izin vermeniz, hayat boyunca geçimsiz bir birey olmasına neden olabilir.

Sizin bunu görerek müdahale etmemeniz durumunda, çocuk yaptığı şeyin doğru olduğunu düşünecek ve bu hatayı artık bir karakter olarak benimseyecektir.

Teknoloji kullanımını sınırlandırın

Teknolojiyi doğru bir şekilde kullanmak, hayat verimliliğini artıran faydalı bir şeydir. Ancak saatlerce çocuğunuzun üzülmemesi için teknolojik ürünler kullanmasına izin vermeniz, onda ileri yaşlarda dikkat eksikliği ve daha pek çok bilişsel sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu nedenle hem hayatına bir disiplin katmak hem de aşırı teknoloji kullanımının zararlarından çocuğunuzu korumak için, bunu sınırlandırmanız daha faydalı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu