Teknoloji

Zoom Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Özellikle Pandemi döneminde online toplantı uygulamalarına duyulan ihtiyaç nedeniyle daha popüler olan uygulamalardan biri olan Zoom, bu alanda tercih edilen en iyi programlar arasında yer alıyor. Ancak uygulamanın Skype gibi daha önceden fazla bilinir olmaması nedeniyle, Zoom ekran paylaşımı nasıl yapılır? Sorusu, sıklıkla cevap aranan soruların başında geliyor. Bu yazının devamında gerek ekran paylaşımı ve gerekse Zoom hakkında farklı bilgileri bulabilirsiniz.

Zoom Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Tekil veya çoğul olarak Zoom üzerinden ekran paylaşımı yaparak farklı ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, iş performansınızı ve diğer gereksinimlerinizi konforunuzdan ödün vermeden artırabilirsiniz. Zoom ekran paylaşımı yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Zoom toplantısının başlamasının ardından alt sol kısmında bulunan “Share Screen” yani Türkçesi ile “Ekranı Paylaş” kısmına tıklayın. Bu işlemi Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ALT+S kısayol tuşlarını kullanarak yapabileceğiniz gibi, MAC cihazlarda ise Command+Shift+S tuş kombinasyonunu kullanarak da yapabilirsiniz.
 • Karşınıza çıkan yeni alanda sizden paylaşmak istediğiniz ekranın ne olduğu sorulacaktır. Burada Files, Advanced ve Basic sekmelerini kullanarak, istediğiniz sekmenin hangisi olduğunu seçin ve ardından altta bulunan mavi zemin üzerindeki “Share” butonuna tıklayın.
 • Zoom ekran paylaşımı yapmak bu kadar basittir. Toplantıya katılım için yapacağınız link paylaşımından sonra bu işlemleri yaparak ekranınızı dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.
 • Ekran paylaşımını durdurmak için ise yapmanız gereken oldukça basittir. Altta bulunan kısımda “Pause Share” butonuna tıkladığınızda ekran paylaşımı durdurulur. Stop Share bağlantısına tıklamanız halinde ise, ekran paylaşımı yani toplantınız tüm kullanıcılar için sonlandırılır.

Toplantıya Katılan Kişilere Ekran Paylaşım İzni Verme

Düzenlediğiniz yani ev sahibi olduğunuz toplantıda katılımcıların ekran paylaşmalarına izin vermek durumunda kalabilirsiniz.

Bunun için toplantı esnasında altta bulunan “Share Screen” seçeneğinin hemen yanında bulunan ok işaretini tıklayın. Karşınıza çıkan küçük alandaki “Advanced Sharing Options” seçeneğine tıklayın.

Karşınıza açılan yeni pencerede ise aynı anda kaç katılımcının ekran paylaşabileceklerini ve kimlerin ekran paylaşımı yapabileceklerini seçebilirsiniz.

Zoom Ekran Paylaşma Seçenekleri Neler?

Zoom ekran paylaşma seçenekleri ile ekranınızı kişisel kullanımınıza uygun şekilde paylaşarak uygulamayı daha verimli kullanabilirsiniz. Bu seçenekler ve haklarında kısa açıklamalar aşağıdaki gibidir;

Basic

 • Screen seçeneğini kullanmak, bilgisayar ekranınızı direk paylaşmanıza imkan tanır.
 • İphone/iPad seçeneğinde, daha önceden tanımlanan iPad veya iPhone cihazınızın ekranını paylaşmanız mümkündür.
 • Whiteboard seçeneği kullandığınızda ise beyaz tahta paylaşımı yapabilir ve bu tahtanın üzerinden sunum ve ders anlatımları yapabilirsiniz.

Advanced

 • Content forum 2nd camera özelliğinde, cihazına bağladığınız ikinci kameranın görüntüsünü paylaşmanız mümkündür.
 • Music or computer sound only seçeneğinde ise, cihazınızda bulunan ses kaydı ya da şarkıyı toplantı sırasında paylaşabilirsiniz.
 • Portoin of screen seçeneğini kullanmanız halinde, bilgisayarınızın ekranından seçeceğiniz bir kısmın paylaşımını yapabilirsiniz.

Zoom ekran paylaşımı hakkında enterle adlı sitede daha geniş paylaşımlar bulabilir ve Zoom özelliklerini daha verimli nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Telefonda Videodan Fotoğraf Alma Nasıl Yapılır?

Telefonda videodan fotoğraf alma nasıl yapılır? Sorusu, video içeriklerden fotoğraf alarak Zoom veya diğer uygulamalardan anlık paylaşım yapmak isteyenlerin sıklıkla sordukları sorular arasındadır. Kısacası telefonunuzdan video içeriğinde fotoğraf alma işlemlerini şöyle yapabilirsiniz;

 • İlk basit adım olarak video oynatılırken peş peşe ekran görüntüsü almak için cihazınızın uygun kombinasyon tuşlarına basabilirsiniz. Uygun görüntü kalitesini yakalamanız halinde bu en basit yöntemdir.
 • İkinci seçenek ise AndroVid Video Trimmer veya BS Player gibi programları telefonunuza indirin. Ardından resim almak istediğiniz videoyu programla açarak, ekran almak istediğiniz kısım geldiğinde programın ilgili tuşuna basabilir veya otomatik kayıt özelliklerini kullanabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu