Teknoloji

Yerli Otomobilin Özellikleri

2022 yılının sonuna doğru banttan inmesi beklenen yerli otomobilin özellikleri, dünya otomotiv sektörüne damga vuracak nitelikler taşıyor. Doğuştan elektrikli otomobilin öncüsü olması planlanan yerli otomobil, “yeniliğe yolculuk” sloganı ile iddialı bir başlangıç yaptı.

Her ne kadar henüz araç üretilmemiş olsa da, özelliklerinin açıklanması ile birlikte sektöre hakim birçok insanda farklı bir heyecan uyandı. Bu yazımızda yerli otomobilin genel ve tasarımsal özellikleri hakkında bilgiler verdik.

Yerli Otomobilin Özellikleri Neler?

Birçok yorumcu tarafından başarılı özelliklere sahip olacağı söylenen yerli otomobilin genel özellikleri teknik ve tasarımsal olarak aşağıdaki gibidir.

Tasarımsal Özellikler

Farklı bir tasarıma sahip olan yerli otomobil,  İtalyan tasarım firmalarından biri olan pininfarina tarafından tam 121 mühendisin belirli bir süre çalışmasıyla ortaya çıkmıştır.

Tasarımsal özellikleri dikkate alındığında Türk tarihine atıfta bulunan detayların varlığı dikkat çekmektedir. Özellikle ön aydınlatma sisteminde hilal bıyık detayı dikkatlerden kaçmadı.

Mazgal kısmının ise bir yandan lale motiflerine benzetilirken diğer yandan alt ve üst çene dişlerine benziyor olması, Türk tarihinin simge hayvanlarından bozkurt şeklinde nitelendirildi. Bu tartışmalar bu şekilde uzayıp devam edecek olsa da, yerli otomobil özellikleri ile sektöre damga vuracağa benziyor.

Yerli araba özellikleri bakımından otomotiv sektöründe birçok ilki gerçekleştirecek özellikler taşıyor. Çarpışma testlerinde beş yıldız alacak şekilde tasarlanan yerli otomobil, iki tanesi opsiyonel olmak üzere toplamda 9 hava yastığı taşıyacak.

Seri üretime geçildikten sonraki 10 yıl içerisinde 5 farklı modelin daha üretileceği açıklanan yerli otomobil, c sınıf SUV araç modeli olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle aracın gösterge paneli ve ayna özellikleri dikkat çekiyor.

Ayna görüntülerinin iç ekrana yansıtılması, acemi sürücülerin bile aracı rahatlıkla kontrol altına almasına ve kazaların daha az yaşanmasına yardımcı olacak. Ön paneli tamamen elektronik teknolojiler ile donatılmış yerli otomobilde, multimedya ve navigasyon olarak 10 inçlik bir ekran tercih edilecek.

Yerli Otomobilin Özellikleri

Teknik Özellikler

Yerli otomobil özellikleri arasında teknik detaylar bir hayli dikkat çekiyor. Aracın genel olarak teknik detayları şu şekilde;

  • Üçüncü seviye otonom sürüş özelliği, markanın en önemli özelliklerinden biri olarak öne çıkmaktadır.
  • Araçta bulunan yüksek internet ve bağlantı teknolojileri sayesinde, aracın arıza yapması durumunda uzaktan müdahale çok rahat bir şekilde yapılabilecek.
  • Aynı zamanda bu sistemler ile birlikte, fabrika güncellemeleri otomatik olarak yerli otomobile yüklenmiş olacak.
  • Araç 200 HP ve 400 seçtiği olmak üzere 2 farklı motor seçeneği sunuyor. 200 HP seçeneği saatte 180 kilometre hıza çıkacakken, 400 HP seçeneği ise saatte 220 kilometre hız yapabilecek şekilde tasarlanmıştır.
  • 0-100 kilometre arası mesafe süresi 200 HP seçenek için 7,6 saniye olarak dikkat çekiyor. 400-HP seçeneğinde ise bu süre 4,8 gibi kısa bir süreyi kapsamaktadır. Doğuştan elektrikli otomobiller için 100 kilometreye ulaşma hızının gayet yerinde olduğunu söylemek mümkündür.
  • Arkadan itişli 200 HP motor seçeneği, dört çeker teker çekişli 400 HP seçeneği ile farklı arayışlara hitap etmektedir.
  • Araç yavaşladığında kullanılan özel fren teknolojisi sayesinde, sürüş esnasında kendi kendini yüzde 20 seviyesinde tekrardan şarj edebilme yeteneğine sahip olacak.
  • 30 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşacağını açıklanan yerli otomobil, bu özelliği ile de bir hayli dikkat çekiyor.
  • Araçta kullanılacak lityum iyon pillerde, yerli otomobilin özellikleri arasında yer alıyor.
  • Tek şarj ile batarya tam olarak şarj edildiğinde 300 ile 500 kilometre arasında bir yol alınması mümkün olacak.

Elektrik mühendisi nasıl olunur?

Samsung Galaxy Z Fold 3 Özellikleri ve İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu