Sağlık

Reklam İzleyen Çocuklarda Obez Riski Artıyor

Reklam İzleyen Çocuklarda Obez Riski Artıyor

Reklam İzleyen Çocuklarda ; Yapılan araştırmalar uzun süre reklam izleyen çocukların yiyecek tanıtımlarından etkilenerek daha fazla kilo aldıklarını ortaya koydu.

Çocukların iştahlarının açılmasından ziyade genellikle işlenmiş ve kalorisi yüksek yiyecek ve içeceklerin reklamlarının yapılması, çocukların bu tür gıdalara yönelmesine neden oluyor. Belki de birçoğu sağlıksız olarak kabul edilebilecek bu gıdaların reklamları, çocuklarda obezite riskinin artmasına sebep oluyor.

KALORİSİ YÜKSEK GIDALAR BESLENME ALIŞKANLIKLARI OLUYOR

Çocukların reklamların etkisinden kalarak tercih ettikleri bu gıdaların yüksek kalori değerlerine sahip oldukları herkesçe biliniyor. Ebeveynlerinden ısrarla bu yiyecek ve içecekleri almalarını isteyerek edindikleri tüketim alışkanlıkları, büyük bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor.

Çağın hastalığı olarak bilinen obezitenin en temel nedenlerinden biri, kalorisi yüksek işlenmiş gıdaların tüketilmesi olarak biliniyor. Bu konuda ailelere de büyük sorumluluklar düştüğünü belirten uzmanlar, anne babaların çocuklarının bu gıdaları tüketmelerine sınırlandırma getirmelerini söylüyorlar.

Reklam İzleyen Çocuklarda Obez Riski Artıyor
Reklam İzleyen Çocuklarda Obez Riski Artıyor

OBEZİTEYLE BİRLİKTE FARKLI SORUNLAR GÖRÜLEBİLİYOR

Obezite kendi başına bir rahatsızlık olmakla birlikte, farklı birçok hastalığında önemli nedenleri arasında yer alıyor. Özellikle kronik rahatsızlıkların görülme riskini artıran aşırı kilolar, kalp krizi gibi ölümcül sorunlara da davetiye çıkarıyor.

DOĞRU ANLATIM GEREKİYOR

Çocukların bu konuda uyarılırken ailelerin doğru ifade dilini tercih etmeleri önem taşıyor. Onları rencide edecek veya azarlayacak şekilde bir dil kullanımının işe yaramayacağını ifade eden uzmanlar, çocuğun yaşına göre anlaşılır bir dil tercih edilmesi konusunda uyarıyorlar.

Özellikle çocuğun karşı karşıya kaldığı tehlikenin onun ürkütmeden anlatılmasının önemi büyük oluyor. Bu sayede çocuğunuzun bu gıdaların kendisi için sakıncalı olabileceğini anlaması daha kolay olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu