Sağlık

Ağırlık Egzersizleri Yapmanın Faydaları

Ağırlık egzersizleri yapmanın faydaları fiziksel ve bilişsel sağlığın gelişmesi açısından birçok yarar sağlıyor. Ağırlık egzersizi yapmak ruhsal sağlığın yanı sıra fiziksel sağlık için de oldukça faydalıdır. Yapılan egzersizler daha çok fiziksel görüntü ve sağlık için etkili zannedilse de, ruh sağlığı için de oldukça faydalıdır. Bu yüzden uzmanlar düzenli olarak egzersiz yapmanın fiziksel ve ruhsal sağlığa faydalarını dile getiriyorlar.

Ağırlık Egzersizleri Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve sağlığınızı korumak istiyorsanız düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekiyor. Düzenli yapılan egzersizlerin faydaları şunlardır;

Sağlıklı Zayıflamaya Yardımcı Olur

Yapacağınız ağırlık egzersizleri sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur. Kalori yakımının en iyi şekilde gerçekleşmesi için fayda sağlayan egzersizler arasında ağırlık egzersizlerinin faydaları daha fazladır. sağlıklı kalori yakımı için ağırlık egzersizleri yapmanın faydaları oldukça fazladır. Bunun için birçok araştırma yapılmış ve aynı sonuca ulaşmıştır.

Yapılan araştırmalar ağırlık egzersizi yapan kişilerde metabolizma hızının 3 gün boyunca daha fazla olduğunu göstermektedir.

Yani metabolizmanız normal süreçten daha hızlı çalışmaya egzersizler sonrasında da devam eder.

Ağırlık Egzersizleri Yapmanın Faydaları
Ağırlık Egzersizleri Yapmanın Faydaları

Fiziken Güçlendirir

Fiziken daha güçlü bir yapıya kavuşmak için yine ağırlık egzersizi yapabilirsiniz. Kemik ve kasların üzerine uygulanan geçici baskı sayesinde kas hücreleri aktif hale gelerek, vücuda sıkılaşma sağlar. Bunun sonucunda fiziksel olarak güç kazanırsınız.

Estetik Güzellik Sunar

Yapılan egzersizler sadece zayıflayarak estetik güzellik sunmakla kalmayıp, cilt hücrelerinin yenilenmesine de yardımcı olur. Böylelikle cildiniz daha sağlıklı ve güzel görünmeye başlar.

İleri Yaş Hastalıklarını Önlemeye Yardımcı Olur

İleri yaşlarda görülen denge kayıpları, hafıza problemleri ve kemik kırılması gibi problemler daha az görülmeye başlar. Çünkü kazanılan vücut direnci bir ömür boyu devam eder.

Kalbe İyi Gelir

Düzenli olarak spor yapan kişilerin daha uzun ömürlü olmalarının nedeni, özellikle kalp krizine bağlı ölümlerin egzersizler sayesinde azalmasıdır.

Ağırlık egzersizleri yapmanız kan damarlarını rahatlatacağı gibi, kan akışının da daha iyi gerçekleşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kandaki yüksek kolesterolün düşmesi içinde egzersizlerinin faydaları bulunmaktadır.

Yüksek Tansiyonu Önler

Yapılan çalışmaların kan basıncı üzerindeki olumlu etkilerinden bahsetmiştik. Bu sayede rahatlayan kan akışı yüksek tansiyon riskinin ortadan kalkmasına neden olur.

Diyabete Karşı Faydalıdır

İnsülin duyarlılığını yönelik kasların güçlü hale gelmesi, egzersiz yapan kişilerde şeker hastalığı görülme olasılığını azaltır. Ayrıca şeker hastalarında ise hastalığın etkilerini azaltmak için ağırlık egzersizleri faydalıdır.

Kemikleri Güçlendirir

kemiklerin güçlenmesine yardımcı olması da ağırlık egzersizleri yapmanın faydaları arasındadır. Kemik sağlığının daha güçlü olması için süreklilik arz edecek şekilde egzersiz yapmaya özen gösterin.Ağırlık egzersizleri yaparken kemikler üzerine uygulanan baskı, kemiklerin oluşumundan sorumlu hücreleri harekete geçirerek kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Bilişsel Sağlığa İyi Gelir

Egzersizler sonucu güzel bir görünüme sahip olmanız ve bir şeyleri başarmanız, zihinsel gelişimin sağlığı için faydalıdır.

Kişinin özgüven kazanmasına bağlı olarak, sonraki süreçte yapacağı işleri de başarıyla tamamlaması mümkündür. Tüm bunların sonucu olarak beyin işlevlerinin artması ve dolayısıyla ruh sağlığının korunması mümkündür.

Ağırlık egzersizleri yapmanın faydaları hakkında paylaşmak istediklerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz.

Düşük maliyetli iş fikirleri nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu