Teknoloji

Almanya’ya Google’dan 1 Milyar Euroluk Yatırım

Almanya’ya Google’dan 1 Milyar Euroluk Yatırım

Almanya’ya Google’dan 1 Milyar Euroluk Yatırım ; Almanya’da iki veri merkezine yatırım yapmaya hazırlanan Google, bu kapsamda 1 milyar euroluk bir yatırım bütçesi ayırdı. Şirket diğer yandan yenilenebilir enerji için de yatırım yapmayı planlıyor.

Almanya’da bir süredir yatırım yapan dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Google, Frankfurt şehrinde bulunan veri merkezlerinin kapsamını genişletmeyi planlıyor.

Şirket diğer yandan Berlin’de de yeni bir merkez kurmayı planlarken, yenilenebilir enerji üzerinde de yatırımlarını sürdürme kararı aldı.

2030’a Kadar Yatırımlar Tamamlanacak

1 milyar euroluk yatırımın 2030 yılına kadar tamamlanacağını duyuran şirket yetkilisi Marc Oman, yenilenebilir enerjinin yüzde 100 oranına çıkarılması gerektiğini söyledi.

Şirket yetkilisi yenilenebilir enerjiye ciddi önem verdiklerini belirterek, Alman ve Fransız iştirakçiler ile birlikte oranın yüzde 100 kapasitesine çıkarılmasını planladıklarını dile getirdi.

Avrupa Endişeli

Avrupa ülkeleri ise bölgedeki ABD hâkimiyetinden rahatsızlık duyduklarını çeşitli yollarla dile getirirlerken, özellikle geleceğin teknolojilerinin Amerika ve Çin kökenli firmaların elinde olmasından endişe duyuyorlar.

Veri bağımsızlığı gibi konularda endişelenen Avrupalılar, benzer teknolojilerin biran önce Avrupa tarafından da tam kapasite üretimine geçilmesini istiyorlar.

İş Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu