Genel

Çocuklarda Göz Problemleri Okul Başarısını Etkiliyor

Çocuklarda Göz Problemleri Okul Başarısını Etkiliyor ; Yapılan birçok araştırmada çocuklarda yaşanan göz problemlerinin okul başarısını etkileyici olduğu sonucuna varıldı. Zaten uzmanlarda bu konuda ebeveynleri uyararak, göz sağlığı üzerinde dikkatle durulması gerektiğini savunuyorlar.

Pandeminin sıkıntılı günlerinde yeniden başlayan okul hayatı, zaten çocuklar üzerinde psikolojik etkiler bırakmaktadır. Bir yandan virüs endişesi çocukların eğitim hayatına olumsuz katkı ederken, diğer yandan göz sağlığında sorunların olması eğitimsel problemlerin artmasına neden olabilir.

Görme azlığı gelişimi de etkiliyor

Çocuklarda başta görme yetisinin az olması ve diğer göz problemleri, sadece okuldaki başarısını değil çocuğun gelişimini de etkiliyor. Bunun bir sonucu olarak çocuk kendini daha yorgun hissederken, okulda derslerine ve arkadaşlarına karşıda ilgisiz olabiliyor.

Tüm bunların olumsuz etkisi ise nihayetinde karne notlarına yansıyarak, çocuklarda psikolojik sorunların görülmesi de mümkün oluyor. Okulda yaşadığı sorunlar derslere doğrudan etki ederken, karnesinde problem gören çocukların psikolojik açıdan sorunlar yaşaması sıkça görülen problemler arasında yer alıyor.

Dikkat eksikliğine yol açabilir

Yaşanan görme problemlerinin dikkat eksikliğine neden olabileceği de uzmanların uyarıları arasında bulunuyor. Derslere karşı isteksiz davranan çocuk, genel anlamda dikkat eksikliği ile de karşılaşabiliyor.

Bu sorunları yaşamamak için okul öncesi göz tedavisinin yapılması veya okul başladıktan sonra geç kalınmadan tedaviye devam edilmesi gerekiyor.

Mavi ışık tehlikesine dikkat edilmeli

Diğer yandan teknolojik ürünlerin yaydığı mavi ışık, çocuklarda görme sorunlarının artmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden bu ürünlere doğru mesafede bakılması kadar, uzun süre bakılmamasının da önemli olduğu biliniyor.

İş Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu