Girişimcilik

Rahim Kanseri Riski Hamilelikle Azalıyor

Hamile olmanın ve bebek dünyaya getirmenin birçok faydasının olduğu yıllar önce kanıtlandı. En son yapılan araştırmalar ise hamileliğin rahim kanseri riskini azalttığını bir kez daha ortaya koydu.

Avustralya merkezli bir araştırma enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, gebeliğin rahim kanseri riskini önlemede etkili olduğu bir kez daha kanıtlandı.

30 Yaşından önce Hamilelik Daha Faydalı

Bugüne kadar bu konuda birçok araştırma yapılırken, özellikle 30 yaşından önce gebe kalmanın birçok faydası olduğu ortaya çıktı. Bunların başında ise meme ve rahim kanseri gibi kadın hastalıklarının önlenmesi geliyor.

Diğer yandan menopoz sorunları gibi çeşitli kadınsal süreçler, hayatında en az bir kez doğum yapmış kadınlarda daha rahat geçiyor. Son yapılan araştırmada da gebeliğin kanserden korunmada olumlu etkisinin olduğu tekrar görülmüş oldu.

Kansere karşı muayene sıklığı nasıl olmalı?

HPV ve smear testlerinin birlikte yapıldığı zamanlarda kansere karşı 5 yılda bir kez muayene olunması oldukça önem taşıyor. Ancak rutin olarak dikkate alındığında uzmanlar en az yılda bir kez kanser taramasını erken teşhis açısından daha önemli buluyorlar.

Adet görülmemesi tek başına kanser belirtisi sayılmaz

Uzmanların yaptığı açıklamalarda adet belirtisi tek başına rahim kanserinin bir belirtisi sayılmıyor. Ancak bu durum, rahim kanseri için genel anlamda önemli belirtilerden biri olarak görülüyor.

Özellikle rahim kanserinin diğer belirtileri ile adet görememe durumuna rastlandığında, kanser şüphesi daha yüksek oluyor. Adet düzensizliği kadınlarda çeşitli nedenlerle görülebilirken, özellikle 3 ayı aşan düzensizlikler için muayene olunması önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu