Girişimcilik

Cilt Yaşlanmasını Hızlandıran Günlük 5 Alışkanlık

Günlük olarak, bilinçli veya farkında olmadan, cildimizi nasıl etkilediğini anlamadan yaptığımız birçok aktivite vardır.

Sağlıklı bir yaşam tarzı, yalnızca daha uzun yaşamanıza değil, aynı zamanda daha genç görünmenize de yardımcı olabilir. Çoğumuz zarif bir şekilde yaşlanmak ya da en azından olduğumuzdan daha yaşlı görünmemek ya da hissetmemek isteriz. Her şeyin genetiğe bağlı olduğunu hissedebilirsiniz, ancak çok fazla özveri ve mükemmel alışkanlıklarla elde etmek de mümkündür. İşte yaşlanma sürecini hızlandırabilecek bazı sağlıksız davranışlar; Sağlıklı, güzel bir için mümkün olduğunca onlardan kaçının.

Cilt Yaşlanmasını Hızlandıran Günlük 5 Alışkanlık​

Yaşlanmanın bazı göstergeleri arasında kırışıklıklar, kas kaybı, solgun cilt ve yorgunluk sayılabilir. Bu ilgili göstergeler fark edildiğinde, endişelenmek ve yaşlanma sürecini tersine çevirdiğini iddia eden yaşlanma karşıtı tedavilere sığınmak doğaldır.

Günlük davranışlarımızı gözlemlemek ve değiştirmek, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve yaşamımıza kaliteli yıllar eklemeye yardımcı olabilir.

1. Ilık Suyla Yüz Yıkamak​


Gerçek çok açık: Sıcak suyla yıkamak cildinize zararlıdır. Cildinizin doğal yağlarını tüketir. Bu, cildinizin kurumasına neden olarak zincirleme reaksiyonu tetikleyebilir: kuru cilt, daha da kötüleşen cilt sorunlarına eşit olan hasarlı bir nem bariyerine eşittir.

Sıcak bir duş iyi hissettirebilir, ancak bu cildinize nazik olduğu anlamına gelmez. Yüzünüzü sıcak suyla mı yoksa soğuk suyla mı yıkamanız gerektiği konusunda tartışmaya gerek yok. Yüzünüzü asla sıcak suyla yıkamamalısınız. Soğuk su cildinizin görünümünü sıkılaştırır ve canlandırır. Ayrıca cildinizin görünümünü geçici olarak iyileştirebilir ve kan dolaşımının artmasına yardımcı olur.

2. Yüzü Yıkamak İçin Sabun Kullanmak​


Uzun bir günün ardından havadaki kirletici maddeler yüzünüze bulaşır. Tüm bu kir, yağ ve toz, kapsamlı bir temizlik yapılmadan birikebilir. Bu cilt kızarıklığına, tahrişe, ve yaşlanmaya neden olabilir.

Birçok kişi kalıp sabunun iyi bir cilt temizleyicisi olduğunu düşünmese de, diğerleri iyi bir temizleyici olduğuna yemin ediyor. Cevap, kullandığınız sabuna bağlıdır. Bununla birlikte, çoğu kalıp sabun yüzünüzde kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Cildinizi tahriş edebilir ve kurutabilir.

3. Daha Az Uyumak​


Uyku eksikliğinin yaşlanma sürecini hızlandırdığını unutmayın. Büyüme hormonları, derin uyku sırasında hasarlı cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Yeterince uyumadığınızda, cildinizin günlük bozulmalarının bir gecede kendini yenileme şansı olmaz. Bu, zamanla daha belirgin yaşlanma belirtilerine yol açabilir.

Yaşlanma karşıtı serumlar ve faydalı olabilir, ancak bu merhemlerin cildinize sızması için yatmadan önce 15 ila 20 dakika bekleyin.

4. Yeterince Güneş Koruyucu Sürmemek​


güneş yanığı ve cilt kanserine karşı korurken, cilt yaşlanmasının belirtilerini azaltmaya da yardımcı olur. Her gün güneş kremi kullanmanın cildin yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Güneşten koruyucuların amacı, zararlı UV ışığını filtreleyerek cildinizi güneşten korumaktır. Güneşin neden olduğu yaşlanmaya karşı hala ilk ve en büyük koruma hattıdır.

Daha genç görünen bir elde etmenin basit bir yolu, her gün güneş kremi sürmeyi hatırlamaktır. Güneş kremi sadece cildi UV radyasyonundan korumakla kalmaz, aynı zamanda cildi yaşlanmanın bazı belirgin göstergelerinden de korur.

Güneşe maruz kalma, cildi pürüzsüz ve sıkı tutmaktan sorumlu olan tüketir. Kan damarlarını genişleterek cildin kırmızılaşmasına neden olma özelliğine sahiptir. Ayrıca ciltteki koyu pigmenti daha belirgin hale getirerek cilde lekeli bir görünüm kazandırır.

5. Aşırı Stresli Olmak​


Uzun zamandır gülmediyseniz, komik videolar izleyin veya bir komedi filmi indirin. Yetersiz kahkahalar stres oluşumuna yol açabilir ve bu da vücudunuzun hücrelerdeki enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini azaltabilir. Kahkaha, genel bir iyilik hissini besleyen iyi hissettiren hormonların üretimine neden olur. Vücudunuz tarafından strese tepki olarak salınan hormonlar, cildiniz üzerinde zararlı etkisi olan fizyolojik değişikliklere neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu