Girişimcilik

Hamilelikte Ağırlık Kaldırmanın Faydaları

Hamilelikte ağırlık kaldırmanın faydaları anne ve bebek gelişimi için oldukça önemlidir. Ağırlık kaldırmanın doğru bir şekilde yapılması gebeliğin gelişimini destekleyici niteliklere sahiptir. Egzersiz rutininizi aksatmamak için ağırlık dışında farklı fiziksel aktivitelerde yapabilirsiniz.

Hamilelikte Ağırlık Kaldırmak Güvenilir mi?

Öncelikle gebelikte ağırlık kaldırmanın güvenilir olup olmadığına dair sorulan sorulara cevap vermek gerekir.

Yapılan araştırmalar bu soruların net bir şekilde cevaplanmasını mümkün olmadığını gösteriyor. Öncelikle kişinin fiziksel durumunu dikkate alarak cevap vermek gerekir.

Ancak net bir şekilde belirtmek gerekirse, gebelik sürecinde çok yüksek ağırlıklar kaldırmanın düşük başta olmak üzere çeşitli olumsuz sonuçlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle gebelikte ağırlık kaldırmayı güvenli bir hale getirmek istiyorsanız, mutlaka düşük ağırlıklar ile bu egzersizleri tekrar etmeniz gerekir. Aynı zamanda ağırlık kaldırırken ani hareketler yapmaktan kaçınmak da büyük önem taşıyor.

Hamilelikte Ağırlık Kaldırmanın Faydaları Neler?

Yüksek ağırlıklar kaldırmaktan kaçınarak ağırlık egzersizleri yapmanız halinde, hamilelikte ağırlık kaldırmanın faydaları şunlardır;

Kilo Kaybını Destekler

Gebelikte kadınların en önemli problemlerinden biri, aşırı kilo almaya meyilli olmaktır. Değişen hormonsal hareketlilik nedeniyle kadınlar hamilelik döneminde daha fazla kilo alırlar.

Bu süreç doğumdan sonraki birkaç ay için de geçerlidir. Hem hamilelikte hem de doğumdan sonraki birkaç ay içerisinde kilo alımını en aza indirmek için, gebelik sürecinde egzersiz yapabilirsiniz.

Bu hormonların dengede tutulmasını sağlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda aldığınız kiloları da bu süreçte bir yandan vermeye başlarsınız.

Hamilelikte ağırlık kaldırmanın faydaları

Gestasyonel Diyabet Riski Düşebilir

Yapılan araştırmalar hamilelikte egzersiz yapan kişilerin gestasyonel diyabet risklerinin yüzde 60 oranında düştüğünü göstermektedir. Bu yüzden uzmanlar gebeliğin haftasına uygun şekilde egzersiz yapılmasını sıklıkla tavsiye ederler.

Estetik Görünüm Sağlar

Yapacağınız egzersizlerin estetik olarak daha iyi bir görünüm sağlaması, dolayısıyla stresin etkilerini azaltır. Ayrıca size özgüven ve mutluluk vererek daha iyi bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur.

Fit bir vücuda sahip olmanız ve estetik bir duruş sergilemeniz, özgüven artışına bağlı olarak bu süreci rahat geçirmenizi destekler. Hamilelikte stresin önüne geçmek, sağlıklı bir gebelik için oldukça önemlidir.

Kas ve Kemikleri Güçlendirir

Düzenli şekilde yapılması durumunda hamilelikte ağırlık kaldırmanın faydaları arasında kasları ve kemikleri güçlendirici etkileri de bulunmaktadır. Bu sayede vücut direnci artarak daha rahat hareket edebilir ve kendinizi güçlü hissedebilirsiniz.

Bebeğin Sağlıklı Gelişimine Yardımcı Olur

Düzenli şekilde egzersiz yapan kişilerin bebekleri anne karnında gelişimlerini daha iyi bir şekilde tamamlayabilir.

Yapılan bazı araştırmalar özellikle direnç egzersizleri yapan kişilerde, anne karnındaki bebeğin gelişiminin daha iyi ilerlediğini göstermektedir.

Bel Ağrısını Önler

Yapılan egzersizin kas ve kemik yapısını güçlendirici etkileri, hamilelikte görülebilecek bel ağrısı problemlerinin önlenmesinde yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte doğuma kadar anne adayının hayatını olumsuz etkileyen bel ağrıları için, düzenli olarak hafif egzersizler yapılması sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Neden Şişmanlıyoruz, Neden Zayıflayamıyoruz?

En karlı küçük işletme fikirleri

İş Kıyafetleri

Spor Kıyafetleri

Kadın Kıyafetleri

Erkek Kıyafetleri

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu