Teknoloji

Domain Nedir? Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Web siteleri ile ilgilenmeye başlayan kişilerin en az bir kez duyduğu ve çoğunun cevap aradığı domain nedir? Sorusunun cevabının yanı sıra, domain alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında da bilgiler sunduk.

Domain Nedir?

Domain bir web sitesinin kullanılan ismidir. Örneğin liste365 bu web sitesinin domain adı olmaktadır. İngilizce bir terim olan domainin Türkçe karşılığı ise alan adıdır. Liste365 bulunduğunuz web sitesinin alan adı olurken, sonunda bulunan .com ise bu domain uzantısı olmaktadır.

Domain Uzantısı Nedir?

Domain uzantısı ise alan adlarının sonlarında bulunan .net, .com, .org veya .com.tr gibi almış olduğu eklerdir.

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aşağıdaki listede domain alırken dikkat edilmesi gerekenler mutlaka doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Bu sayede ister web sitesi kuracak olun isterseniz domain alıp satarak para kazanmak isteyin, her şekilde alan adının marka değeri güçlü olacaktır. Bu kurallara uymanız halinde sadece kullanıcılar değil aynı zamanda Google gibi arama motorları da alan adınızı sevecektir.

Sektörle Alakalı Olmalıdır

Mümkün olduğu kadar kullanacağınız sektörü ile alakalı bir alan adı tercih etmeniz, aradaki ilişkinin marka gücüne yansımasına neden olacaktır. Özellikle sektörünüzde alakalı kısa, akılda kalıcı ve mümkünse anahtar kelime geçen bir alan adına sahip olmanız, sizin için ekstra avantajlar sunar.

Mümkün Olduğu Kadar Kısa Olmalıdır

Kısa alan adlarının hem Google hem de kullanıcılar tarafından sevildiği bir gerçektir. Özellikle web sitesi ziyaretçilerinin daha fazla aklında kalması için kısa ve anlamlı isimleri seçmeye özen göstermek gerekir.

Domain Uzantısı Önemlidir

Sahip olmak istediğiniz alan adının uzantısının öncelikle .com veya .com.tr olması, hem akılda kalıcılık hem de Google açısından bir avantajdır. En kötü ihtimal ile .net gibi uzantılarda popüler alan adı uzantıları olarak bilinmektedir. Bunlardan sonra ise .org uzantılı alan adları tercih edilebilir.

Jenerik Özelliği Bulunmalıdır

Ne kadar jenerik özelliğine sahip olan alan adı bulmak zor olsa da yeni kayıt edebilir veya işinize yarayacağını düşündüğünüz bir jenerik ismi, başka birinden satın alabilirsiniz.

Jenerik alan adı tek kelimelik ve anlamlı isimlerdir. Örneğin kuruyemis(.)Com jenerik bir isimdir. Kuruyemiscesitleri(.)Com ise jenerik değildir. Veya haber.com jenerik olarak kabul edilirken, enguncelhaberlerioku(.)Com gibi bir isim kesinlikle jenerik değildir.

Ortada olan domainler ise web sitemizde bulunduğu gibi liste365 gibi domainlerdir. Bu domain aslında jenerik olmasa da, bu tanıma yakındır. Şayet doğrudan liste(.)Com olsaydı bu domainin tam manası ile jenerik olduğundan bahsetmek mümkün olacaktı.

Anahtar Kelimenin Geçmesi

Anahtar kelimenin alan adında geçmesi, Google sıralamalarına etki etmektedir. Örneğin burun estetiği yapan bir merkeze sahipseniz burunestetigi(.)Com gibi anahtar kelimenizin alan adında geçmesi faydalı olacaktır. Veya son dakika haberleri için içerisinde son dakika haberleri geçen bir isim tercih etmeniz, Google sıralamalarında daha üst sıralarda yer almanıza katkı sağlar.

Marka Gücü Yüksek İsimleri Tercih Edin

Almak istediğiniz alan adının yukarıdaki bazı özelliklere sahip olması mümkün olmayabilir. Ancak marka gücü olabilecek isimler de her sektörde iş yapabilir. Buna basit bir örnek verecek olursak markalaşma potansiyeli yüksek “letgo” gibi biraz reklam ile insanların aklına işlenebilecek isimleri tercih edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu