Sanal Bilgin

Çocuklara Söylenmemesi Gereken Sözler

İyi veya kötü bir ruh haline sahip olsanız bile, bazı sözleri çocuğunuza söylemekten kaçınmanız gerekir. Çocuklara söylenmemesi gereken sözler listemizde, onların psikolojisini ciddi anlamda etkileyebilecek sözlerin neler olduğuna yer verdik.

Her şeyden önce ebeveynlerin çocukları için önemli bir rol model olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle şayet çocuğunuz birtakım hatalar yapıyorsa, burada öncelikli olarak kendinizin genel davranış tutumunu sorgulamanız gerekir.

Bazı sözlerin sıklıkla tekrar edilmesi halinde, çocuğun ileriki yaşlarda ciddi bilişsel sağlık sorunları yaşanması muhtemeldir. Özgüven kaybı, kendini değersiz hissetme, psikopat ruhlu olma veya çevreye zarar verme gibi birçok sorunun, çocukluk döneminde duyulan sözler veya verilen cezalar nedeniyle yapılmaktadır.

Fiziki yapısı ile dalga geçmeyin

Çocuğunuzun koca burunlu veya şişman olması, henüz çocukluk çağında olduğu için kendisinin kabahati değildir. Bunun gibi çocuğunuzun fiziki durumları ile dalga geçmeniz veya sinirli olduğunuzda bunları atıfta bulunmanız, çocuğunuzun psikolojisini etkileyecektir.

Örneğin koca burunlu veya sen aptal bir şişmansın gibi sözler söylemeniz, onda önemli yıkımlara neden olabilir.

Artık seni sevmemeye başladım

Kolaylıkla hiçbir anne babanın söylemeyeceği bir söz olsa da, sinirlendiğinde bu sözleri söyleyen ebeveynler bulunmaktadır.

Çocuğunuzu artık sevmemeye başladığınızı söylemeniz, kendini değersiz hissetmesine neden olacak ve büyük bir psikolojik yıkım yaşayacaktır.

Bu sözün kısa sürede unutulacağını düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Çocuklar birçok sözü ileriki yaşlarda yeniden hatırlayabilirler.

Özellikle kendilerine söylenen incitici sözleri, sürekli bilinçaltında tuttukları için yetişkin birey olduklarında da kolaylıkla hatırlarlar. Şöyle bir oturup düşündüğünüz de sizin de geçmişte duyduğunuz kötü sözleri hatırladığınızı görebilirsiniz.

Bu tip sözleri söylemeniz çocuğunuzun yetişkin bir birey olduğunda sizden nefret etmesini bile sağlayabilir.

Hiçbir şeyi beceremiyorsun

Çocuğunuz akranları gibi yeterli beceriye sahip olmayabilir. Bu durumla mücadele etmek yerine çocuğunuzun beceriksiz olduğunu sürekli yüzüne vurmanız, özgüven kaybı yaşanmasına neden olur.

Yaşayacağı bu özgüven kaybının ise tüm hayatı boyunca ona kaybettireceğini unutmamak gerekir.

Diğer kardeşi veya arkadaşları ile kıyaslamayın

Çocuğunuzu arkadaşları veya diğer kardeşleri ile kıyaslayacak sözler söylemeniz ve bunu sıklıkla tekrar etmeniz, onun gelişimine büyük bir darbe vuracaktır. Bunun tam tersine ona özgüven aşılamanız gerekir.

Sıklıkla bunu tekrar etmeniz halinde çocuğunuzun yaşayacağı özgüven kaybı ve kendini değersiz hissetme durumu, yetişkin bir birey olduğunda psikolojik sorunlar yaşamasına sebep olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu