Sağlık

Dik Duruşun Vücutta Oluşturduğu 10 Fayda

Dik Duruşun Vücutta Oluşturduğu 10 Fayda

Dik duruşun vücutta oluşturduğu birçok fayda bulunur. Masa başı çalışma gibi durumlar ile birlikte boyun ve sırt ağrısı gibi sıkıntılar meydana gelir. Ancak bunun temel nedeni sadece kötü duruştur. 2020 senesinde yapılmış bir araştırmaya göre ağrı şikâyetleri için 2020 ve 2019 seneleri kıyaslandığı takdirde bu durumun % 84 oranında artış gösterdiği ifade edilmiştir. Özellikle günümüzde yaşanan salgın durumu ile birlikte bu sıkıntının artış gösterdiği düşünülmektedir. Hareketsizliğin artması ile birlikte kaslarda güçsüzleşme gibi durumlar meydana geliyor.

Ancak doğru bir duruş teknikleri uygulayarak omurganın yaşlanması ve tutulması gibi durumlar ile bu rahatsızlıklar engellenebilir. Özellikle gerçekleşen omurga ağrısından kurtulmanın en iyi yöntemi iyi bir duruştur. İyi bir duruşun sağladığı faydalar ise oldukça fazladır. İyi bir duruş ile meydana gelen faydalar ise şu şekilde;

10 Fayda Nelerdir

  1. Kasların iyi çalışmasını sağlar, sırt kemiklerinin aynı olması doğrultusunda rahat bir hareket sergiler. Dik duruş ile birlikte kolay gün geçirmek mümkündür.
  2. Kronik ağrıları engeller, Boyun ve sırt ağrısı genellikle masa başı durumlarda meydana gelmektedir. Özellikle gerçekleşen kamburlaşma gibi durumlarda kaslara normal bir iş pozisyon alır. Böylelikle oturma pozisyonu sonrasında doğal olmayan kısalma ve gerginleşme gerçekleşir. Omurga ağrılarına karşı en faydalı şey dik oturmaktır.
  3. Dolaşım daha iyi bir şekilde gerçekleşir, vücudun düzgün bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyulan oksijen ve besinlerin alınması önemli bir detaydır. Kan akışının doğru bir şekilde ilerlemesi için dik oturmak önemlidir.
  4. Akciğer gelişir, düzgün bir duruş gerçekleşmediği takdirde ciğerlerim şişme alanı bulunmaz. Ancak bu takdirde tüm kapasitesini kullanabilir.
  5. Enerji seviyesi destekliyor, iyi bir dolaşım sonucunda akciğerin kapasitesi artış gösterir. İyi bir duruş sayesinde oksijenlenme oranı artış gösterir.
  6. Beyin sağlığı artar, iyi bir duruş sonucunda düzenli bir egzersiz sağlanır ve beraberinde dolaşım sistemi de fayda sağlamaktadır. Dolaşım doğrultusunda beyin sağlığı da artış gösterir.
  7. Organ fonksiyonları desteklenmektedir, iyi bir duruş dolgusunda organlar nörolojik olarak etkilenir. İyi duruş ile birlikte organların işlevi daha iyi gerçekleşir.
  8. Omurilik ağrısı önlenir, yaşanılan bazı durumlar omurganın düzensizliğine neden oluyor. Bu duruma karşı herhangi bir tedavi bulunmasa da iyi bir duruş bu alanda kasların güçlü ve esnek olmasını sağlıyor.
  9. Sakatlanma riskini engeller, sırt ağrısı üzerine gerçekleşebilecek Tek sorun bu değildir beraberinde birçok sendrom ile birlikte sakatlanmak gibi durumlar gerçekleşebilir. Bundan dolayı dik duruş önemlidir.
  10. Aşınma gibi durumu engeller, kötü duruş ile birlikte vücuda daha fazla kuvvet uygulanabilir buna karşı ağrı gerçekleşir doğru ve aşırı basınç riski aza iner.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu