Girişimcilik

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda kardeş kıskançlığı aileler tarafından ihmal edilen hatta ebeveynlerin hoşuna giden bir durum olurken, aslında dikkate alınması gereken önemli sorunlardan biridir.

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Neden Olur?

Çocuğun kardeşine karşı anne ve babasının daha fazla ilgi gösterdiğini düşünmesi, kardeş kıskançlığının en temel sebeplerinden biridir.

Her ne kadar ebeveynler kardeşler arasında ayrım yapmasalar bile, özellikle kardeşi doğana kadar tek başına büyümüş çocuklarda kıskançlık durumu daha fazla görülmektedir.

İnsanın yaşı ne olursa olsun belirli düzeyde kıskançlık duygusu her insanda vardır. Özellikle yeni kardeşi olan çocuklarda bu duygu daha yoğun ve anlamsız bir şekilde görülebilir.

Yeni doğan çocuğunuza daha fazla ilgi göstermeniz gerektiği bir gerçektir. Nihayetinde her türlü ihtiyacını sizin gidermeniz gerekir. Bu büyük çocuğunuzda ilginin kardeşine kayması olarak algılanacağı için, kıskançlığın ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Kardeş Kıskançlığı Mutlaka Dikkate Alınmalıdır

Uzmanlar kardeş kıskançlığının basite alınmaması gerektiği konusunda ebeveynleri sıklıkla uyarıyorlar. Çünkü kıskançlık duygusu özellikle kardeşlerin yalnız kaldıklarında önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Büyük kardeşin yeni doğan kardeşine kötülük yapma isteği, kıskançlık sonucunda yoğun olarak hissedilebilir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar yeni doğan çocuk ile büyük kardeşi fazla yalnız bırakılmamalıdır. Özellikle herhangi bir güvenlik önlemi olmadan çocukların bu şekilde baş başa olmaları, büyük kardeşin kıskançlığa bağlı olarak kardeşine şiddet uygulaması gibi durumları ortaya çıkarabilir.

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Belli Olur?

Kıskançlığı net bir şekilde anlayabileceğiniz gibi, bazı çocuklar da bunu anlamak daha geç olabilir.

Yeni doğan çocuğunuzla ilgilenmeniz gerektiğini söylediğiniz zaman büyük kardeşin de size ihtiyacı olduğunu sıklıkla tekrar etmesi, kıskançlığın belirtilerinden biridir.

Ayrıca yanınızda şiddet uygulama girişiminde bulunması, büyük çocuğun kardeşini aşırı derecede kıskandığını gösteren belirtiler arasındadır.

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda kardeş kıskançlığı nasıl önlenir? Sorusuna verilebilecek cevaplar aslında oldukça basittir. Bazı ebeveynler kardeşlerin birbirini kıskanmaları hoşlarına gittiği için, bu durumu körükleme yoluna gidebilirler.

Oysaki bu durum oldukça tehlikelidir. Bunun yerine durumu kurtaracak şekilde hareket ederek kıskançlığın dozunu hafifletmeye çalışmak, atılması gereken en önemli adımdır.

Çocuklarda kardeş kıskançlığını önlemenin yolları şunlardır;

Kardeşi Olduğunu Anlamasını Sağlayın

İlk çocuğunuzun kıskançlığını önlemek için, onun kardeşi olduğunu anlamasını sağlamak önemlidir.

Özellikle büyük kardeş olarak ona sevgi göstermenin güzelliklerini anlatmak veya farklı yollarla anlamasını sağlamak, kıskançlığın etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Sabırlı Olmasını Sağlayın

Kardeş kıskançlığının en temeli belirtisinin, küçük çocuğunuzla ilgilenirken büyük kardeşin sıklıkla size ihtiyacı olduğunu tekrarlaması olduğundan bahsetmiştik.

Yeni doğan kardeşinin yardıma daha muhtaç olduğunu ve sabretmesi gerektiğini anlamasını sağlamak, kardeş kıskançlığını önleyebilecek yollardan biridir.

İsteklerini Dikkate Alın

Kıskanan çocuğunuzun isteklerini sürekli geri çevirmeniz, sizin kardeşi sebebiyle onu eskisi gibi sevmediğinizi şeklinde algılamasına neden olabilir. Bu yüzden makul isteklerini mümkün olduğu kadar geri çevirmeden hareket etmeniz, kıskançlığın önlenmesi için atılacak adımlardan biridir.

Az yatırımla en çok para kazandıracak işler

En İyi Ses Değiştirme Uygulamaları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu