Yurtdışında çalışmak
Trend

Polonya İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları 

Polonya İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları 

Polonya İş İlanları ve Ortalama İşçi Maaşları konusunda farklı sektörlere hitap edecek çalışmalar gerçekleştirir.

Polonya iş ilanları ve ortalama işçi maaşları kişi başına düşen 15 bin USD’lik gelire eş değerdir. Asgari ücretin ortalama 627 USD olduğu Polonya’da hizmet sektörü ağırlıklı olmak üzere sanayi ve hizmet sektöründe iş imkanları bulunmaktadır. Çalışma konusunda cazip bir ülke olmasa da bazı meslek grupları ve iş koşulları bu ülkede çalışıp daha iyi gelir elde etme şansını sunabilir.

Ülkede çeşitli sektörlerde çalışmak mümkün olmaktadır. Ancak Türk firmaların işçi alımları yaptığı dönemlerde sanayi ve hizmet sektöründe iş bulabilirsiniz. Büyük beklentiler içine girmediğiniz sürece iş bulabilir kendi yağınızla kavurabilirsiniz. Ancak her şeyin yasal olması gerekmektedir.  Bu yüzden güvenle tercih edeceğiniz Polonya iş ilanları, iş imkanları ve yaşam şartları konusunda ihtiyacınız olan işi bulmak için birçok aracı kurumdan yardım alabilirsiniz

AB ülkelerinden biri olan ve eğitim konusunda son derece ciddi bir yükselme trendine giriş yapan bu ülkede eğitim alanlar birden fazla yabancı dil öğrenme şansına da sahiptir. Bu yüzden çok sık tercih edilmekle birlikte genel olarak akademik düzeyde İngilizce bilgisi mümkün olmaktadır.

Polonya Çalışma İmkanları

Polonya’da asgari ücret 627 dolar civarındadır. Kendi kendinize iş bulabileceğiniz bazı internet siteleri vardır:

  • praca.gov.pl
  • eurofound
  • pl
  • pl
  • pl
  • pl

İnşaat ve sanayi sektöründe bazı zamanlarda işçi alımları yapılmaktadır. Bunları takip edebilirsiniz. Ancak bir Almanya gibi iş imkanı olmayacağını bilerek hareket etmeniz uygun olacaktır. Çünkü bu şekilde yaşam koşulları daha farklı bir hale gelebilir.

Polonya İşçi Maaşları

Polonya göçmen işçi alımı konusunda aktif bir ülke değildir. Bu yüzden iş için bu ülkeye gitmek çok mantıklı olmayabilir. Eğitim amaçlı giden öğrenciler bazı sektörlerde yarı zamanlı çalışabilir. Ancak düzenli bir gelir elde etek ve bu ülkede çalışmak ve yerleşmek çok daha kolay olmayacaktır. Günde 8 saat çalışılan ülkede fazla mesai alabileceğiniz işler de vardır. Ancak her işten beklediğiniz verimi elde etmeniz mümkün olmayabilir.

Türk vatandaşları için çalışma ve oturma izni alınması gerekir. Bu yüzden aile katılımlı ve benzer birçok durumun söz konusu olduğu Polonya’da işçi maaşları söz konusu olduğunda çok sayıda uygulama gündeme gelebilir. Özellikle 3 yıllık istihdam sonrasında daha kalıcı bir izin söz konusu olabilir.

Polonya Nasıl Bir Ülke?

Avrupa’daki en ekonomik ülkelerden biri olan ve eğitim amacıyla çok sayıda Türkün de ziyaret ettiği Polonya, son derece sık tercih edilen bir ülke oldu. Özellikle konaklama ve market gibi giderlerin düşük olduğu bu Avrupa ülkesinde birçok Türk işletmesinin de bulunduğu bilinmektedir.

Polonya’da yaşam koşulları Türkiye’den daha iyidir. Ancak yerleşmeyi düşünenler ilk etapta iş konusunu halletmeli ve gelir konusunda tedbirli olmalıdır. Sonrasında gereken iş sürecinin planlanması gündeme gelebilir. Konaklama konusunda birçok alternatif vardır ve evin niteliğine göre ödenecek kira bedelleri de değişmektedir. Özellikle ek giderlerin de söz konusu olduğu bu durumlar size ortalama 700 Pln’ye mal olabilir.

Bununla birlikte market giderleri de değişmektedir. Bir ekmek 2,64 pln olurken, bir kilo biftek 31.34 pln’ye mal olabilir. Ulaşım konusunda ise 100 pln karşılığında aylık sınırsız bir kullanım söz konusu olmaktadır. 1 yıllık dil eğitimi için 2 bin doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Polonya’da Yaşam

En eski Slav ülkelerinden olan Polonya son derece güzel bir ülkedir. Çünkü tarihe tanıklık eden binaları hala görülmektedir. Son derece önemli olan bu kentte ön plana çıkan gece hayatı, eğitim sistemi ve tarihi cazibe merkezi yaratan özellikler arasındadır. Birçok kişinin tercihi olan ve ulaşım konusunda da çözüm bulmanızı sağlayan işlemler sayesinde ulaşım ve diğer hususlar bu ülkenin gözdesi olmuştur.

Son derece leziz bir mutfağa sahip olan ülkede, çok sayıda damak zevkine hitap eden ürün bulabilirsiniz. Yöresel lezzetler ve benzer birçok gıdanın tercih edileceği ülkede ihtiyacınız olan her ürünü elinizin altında bulabilirsiniz. Kültüründe Rus, Alman, Yahudi, Macar etkilerini barındıran ülkede AB üyesi olmanın avantajları da yaşanmaktadır.

başvur 

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. merhaba efendim nasılsınız Ben şu anda Türkiye’den size iletişime geçiyorum ütfen bana yardımcı olun İngiltere’ye gidip çalışmak istiyorum inşaat işinde temizlik için de dokuma makinesinde ne iş olursa olsun çalışabilirim yardım etseniz sevinirim

  2. merabalar bana yardım eli uzatsanız yardımcı olsanız çok sevinirim 3 dal meslehim var meslekten ziyede ne iş olursa yaparım türkiden size ulaşmaktayım

  3. Polonya’da çalışmak istiyorum ehliyetim var şoförlük yapabilirim İş sağlığı güvenliği teknikeriyim ve kuaför ustalık belgem var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu