Genel

Araba Arıza İşaretleri

Aracınız hakkında belirli sorunları size bildirecek olan araba arıza işaretleri, ihmal edilmemesi gereken uyarı sistemleridir. Bu uyarı sistemleri aracın hangi bölgesinde problem olduğunu anlamaya yardımcı olarak, devamında sorunun daha ileri seviyeye gitmesini önlemek için basit ancak önemli bir teknolojidir.

Araç arıza işaretleri mutlaka dikkate alınmalı ve bu tip durumlarda vakit kaybetmeden aracın servise gösterilmesi önem taşımaktadır. Aksi halde ihmal edilen arıza, ileriki süreçte daha önemli sorunlara ve hatta büyük kazalara sebep olabilir.

Araba Arıza İşaretleri

Araba Arıza İşaretleri Ne Anlama Gelir?

Araba arıza lambaları, gösterilen ilgili bölümde herhangi bir problemin olduğuna dair önemli bir işarettir. Ancak bu işaretler bazı durumda aracın elektronik ve elektrik sisteminde meydana gelen problemler nedeniyle meydana gelebilmektedir. Araçta arıza olabileceğini dikkate almanız, yaşanabilecek büyük olumsuzlukların önüne geçmek için önem taşımaktadır. Aşağıda bazı arıza işaretleri hakkında bilgiler verdik.

Lastik Basınç Uyarı İşareti

Aracınıza lastik basınç uyarı işareti lambasının yanması durumunda, aracınızın lastik basınçlarında problem olduğunu anlayabilirsiniz. Normal şartlarda doğrudan bir arıza olmasa bile, lastik basınçlarında problemin olması aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine ve yol performansının düşmesine sebep olacaktır. Diğer yandan basınç dengesizliği gibi nedenler, kaza yaşama riskini de arttırmaktadır.

Motor Yağı Uyarı İşareti

Aracın sağlıklı bir şekilde çalışması için, yakıt kadar motor yağının yeterli seviyede olması da önemlidir. Aracınızda motor yağı uyarı işaretinin yandığını görüyorsanız, yağ basıncını dikkate almanız gerekir. Bunun için aracınızı servise götürerek motor yağ basıncını kontrol ettirebilir ve yapılması gerekenleri bir an önce yaptırabilirsiniz.

Akü Uyarı İşareti

Bu işaret ise akünüz de bir problem olduğu gibi aracınızın şarj dinamosunda da problem olabileceğini göstermektedir. Her ne kadar doğrudan önemli problemlere neden olmasa da daha sağlıklı araç kullanımı için önemlidir.

Hararet İkaz Lambası

Araba arıza işaretleri arasında dikkate alınması gerekenlerden biri de hararet ikaz lambasıdır. Bu lambanın yanması aracınızın motor ısısı hakkında bilgi vermektedir. Önemli problemlere maruz kalmamak için aracınızı bir süre dinlendirmeyi tercih edebileceğiniz gibi, bu lambanın sıklıkla yanması durumunda aracınızın servise götürmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Fren Sistemi Uyarısı

Daha çok el freninin çekili olduğu zamanlarda görülen fren sistemi uyarı lambası, aracın fren sisteminde problem olduğunda da görülmektedir. Fren gibi bir aracın hayati işlevinde sorun olması, araç kullanımı esnasında önemli problemlere neden olabilir. Bu yüzden uyarı sistemi ışığının yanması halinde aracınızı vakit kaybetmeden servise götürmeniz sağlıklı olacaktır.

Hava Yastığı Uyarı İşareti

Aracınızın ekranında hava yastığı uyarı işareti yanıyorsa, hava yastıklarında problem olduğunu gösterir. Araç sürücü ve normal zamanda belirgin bir öneme sahip olmasa da, kaza gibi istenmeyen durumlarda hava yastıkları hayat kurtarıcı öneme sahiptir. Bu nedenle hava yastığı arızasının mutlaka bir an önce giderilmesi faydalı olacaktır.

Gebelikte Kasık Ağrısı Nedenleri

Hasta Bezi Yardımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu