Sağlık
Trend

Yüzmenin Faydaları

Düzenli olarak yapıldığında hem fiziksel hem de zihinsel olarak yüzmenin faydaları oldukça fazladır.

Bugüne kadar yüzmenin sağlığa faydaları üzerinde yapılan birçok araştırma, kardiyovasküler sistemi koruduğunu ve zihinsel sağlığa da iyi geldiğini göstermektedir. Ayrıca diğer egzersizler gibi zor olmaması ve hobi olarak tercih edilebilecek bir aktivite olması, yüzmeyi daha fazla öne çıkarmaktadır.

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Yüzmenin sağlığınıza katacağı birçok artı bulunuyor. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

Rahatlamaya Yardımcı Olur

Düzenli olarak yüzen kişiler zihinsel olarak önemli bir rahatlama yaşarlar. Bu da psikolojik sorunların görülme olasılığını azaltan bir etkendir.

Kişinin zihinsel olarak rahat olması, sosyal ve aile yaşantısının daha düzenli olmasına neden olur.

Yara ve Ağrılar Daha Hızlı İyileşir

Yüzme esnasında kan akışı yeterli seviyede sağlanacağı için, yaraların ve ağrılarında hızlı iyileşmesi mümkündür.

Fiziksel aktiviteler sonrası görülen kas ağrıları hafifleyeceği gibi, herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak görülen ağrılar da yüzme sayesinde hafifler.

Yüzmenin Faydaları
Yüzmenin Faydaları

Nefes Darlığına İyi Gelir

Kapalı havuzda yüzmek, ortamda bulunan nem seviyesi sebebiyle nefes darlığına iyi gelmektedir. Özellikle sıcak suyun bulunduğu kapalı havuzlarda yüzmenin, nefes darlığı üzerindeki etkileri daha fazladır.

Sağlıklı Zayıflayabilirsiniz

Yüzmenin faydaları arasında zayıflamaya etkileri de öne çıkmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kalori yakmak için düzenli olarak yüzmenin önemli faydaları bulunuyor.

Yapılan araştırmalara göre kişinin kilosuna bağlı olarak yüzmenin yürümekten daha fazla kalori yakabileceği görülmüştür.

Uyku Kalitesini Artırır

Yüzmenin vermiş olduğu rahatlık, uyku kalitesinin artmasına da yardımcı olur. Banyo yapıldığında dahi daha rahat bir gece uykusu mümkünken, yüzme gibi daha çok fiziksel hareketliliğe bağlı durumlarda suyun sağladığı kan akışı uyku kalitesini artırmaktadır.

Çocukların Sağlıklı Gelişimine Yardımcıdır

Düzenli şekilde yüzen çocuklarda sağlıklı zihinsel ve fiziksel gelişim mümkündür. Çocuğunuzun fiziksel olarak gelişiminin yanı sıra iyi bir ruh haline sahip olmasını istiyorsanız, istikrarlı bir şekilde yüzmeye teşvik etmeniz gerekir. Yüzme konusunda süreklilik gösteren çocukların zekâ gelişimlerinin ve diğer becerilerinin artması da mümkündür.

Hamileler İçin Sağlıklı Bir Egzersizdir

Gebelik döneminde egzersiz yapmak faydalı olurken, yapılacak egzersize mümkün olduğu kadar dikkat etmek gerekir. Yüzmek gibi etkili ancak basit egzersizler, hamilelikte daha çok tavsiye edilmektedir.

Kardiyovasküler Hastalıkları Önler

Felç ve kalp krizi başta olmak üzere tüm kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olması, yüzmenin faydaları arasındadır. Bugüne kadar yüzme ve bisiklete binme gibi egzersizler ile kardiyovasküler hastalıklar üzerinde birçok araştırma yapılmış ve aynı sonuca ulaşılmıştır.

İsveç’te geniş çaplı yapılan bir araştırmada 890 kişilik iki farklı grup ele alınmıştır. 6 ay boyunca haftada birkaç kez düzenli yüzen ilk grubun, hiç yüzmeyen veya daha az yüzen ikinci gruba göre bu tip rahatsızlık risklerinin azaldığı görülmüştür. Ölümcül sonuçlarda doğurabilen bu tip rahatsızlıklara karşı önceden önlem almak için, uzmanlar düzenli olarak yüzülmesini tavsiye ediyorlar.

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur

Denizde 1 Saatten Fazla Kalmak Zararlı Olabilir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu