Sağlık

Denizde 1 Saatten Fazla Kalmak Zararlı Olabilir

Uzmanlar denizde 1 saatten fazla kalınmasının zararlı olabileceğini açıklayarak, denize girecekleri uyarıyorlar. Uzun süre havuz ve deniz gibi baskın sularda kalmanın çeşitli etkileri olabileceğini vurgulayan uzmanlar, bu konuda uyarılarda bulunuyorlar.

Yazın kavurucu sıcağının etkilerini azaltarak serinlemek ve de eğlenmek için denize girmek, makul sürelerde yararlı oluyor. Ancak aşırı derecede ve özellikle de ortak kullanım alanlarında suyun içinde kalmak, bazı sorunları da beraberinde getirebiliyor.

Sağlık Sorunları Görülebilir

Uzmanlara göre yaz ishalleri, havuz ve deniz enfeksiyonları gibi çeşitli sağlık sorunlarının, deniz ve havuzda çok uzun süre kalanlarda daha fazla görülüyor.

Gidilecek havuz veya denizin genel koşullarının da önemine değinen uzmanlar, hava sıcaklığına göre kıyafet seçimine de dikkat çekiyorlar. Gıda alerjisi bulunanların ise buna dikkat ederek hareket etmeleri gerekiyor. Uzun süre yüzmenin iyi bir spor olacağı düşünülürken, alerjik şokların görülme ihtimaline göre alerji yapan besinlerin alınmaması gerekiyor.

Islak Kıyafetlere Dikkat

Islak kıyafetler veya şapkanın serinletici olacağı bir gerçek. Ancak uzmanlar kıyafetlerin serinlemek için ıslak giyilmesinin, kişiyi hasta edebileceğini söylüyorlar. 16.00’ya kadar güneşte fazla durulmamasını da belirten uzmanlar, sıcakta ıslak kıyafet giyilmesinin sıcağı daha fazla çekeceğini ve güneş çarpmasına neden olabileceğini belirtiyorlar.

Cilt Tabakası Zedelenebilir

Uzun süre suda kalmanın cilt tabakası üzerinde de olumsuz etkileri olabiliyor. Bunların başında ise tabakanın zedelenmesi söz konusu olurken, ciltte kalıcı izlerin oluşması da nadiren de olsa görülen rahatsızlıklardan biri oluyor.

Cilt kuruması gibi sorunların ortaya çıkmasına da neden olan fazla yüzmek, ağız kısımlarında deri mantarı gibi sorunlara da yol açabilir. Bu nedenlerle koruyucu kremler veya kıyafetlerin denizdeyken ve güneşlenirken ihmal edilmemesi gerekiyor.

Su İçmek Yine Önemli

Her gün nerede olursak olalım su içmek sağlık için önemliyken, denizde uzun süre kalanların veya güneşlenenlerin su tüketimine daha çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bu yüzden günlük en az 2 litre su tüketimi ihmal edilmemeli, suyun alternatifi başka içeceklerin sıvı alımı olarak değerlendirilmemesi gerekiyor.

Aşırı susayarak denizde ya da güneş altında fazla kalmanın, güneşin cilt üzerinde rahatsızlıklara neden olduğu biliniyor. Üstelik yoğun tempoda susuz olarak yüzmek, tansiyonun yükselmesine ve kalp çarpıntılarına neden olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu