Sağlık

Havuzlar Sağlık Sorunlarına Davetiye Çıkarıyor

Yazın bunaltıcı havalarda biraz serinlemek için girilen topluma açık havuzlar, sağlık bakımından göründükleri kadar masum olmayabilirler.

Ortak kullanıma açık olması nedeniyle hastalıklara davetiye çıkaran havuzlar, seçim yaparken daha dikkatli olmanızı gerektiriyor.

SEÇİCİ OLMAYA DİKKAT EDİN

Ortak kullanıma açık tüm havuzlar için ciddi tehlikeler saçtıklarını söylemek doğru olmasa bile, yine de ailenize özel kullanabileceğiniz havuzlara göre sağlık açısından daha fazla tehlike içerebilirler.

Uzmanlar serinlemek için tercih edilen havuzlar konusunda daha seçici olunması gerektiği konusunda uyarırken, özellikle bulaşıcı göz hastalıklarının buralarda daha sık görülebileceğini söylüyorlar.

Sağlığınızı korumak için havuz seçiminde daha dikkatli olmanız, yaz mevsiminde alınabilecek önemli önemler arasında yer alıyor. Kişisel hijyeni hakkında bilgi sahibi olmadığınız yüzlerce insanın bu havuzları kullanması, işletme temizliğe ne kadar dikkat ederse etsin ortaya çıkacak riskleri tam olarak önlemiyor.

Özellikle hijyene tam olarak dikkat etmeyen işletmelerde riskin daha fazla olduğunu vurgulayan uzmanlar, salgın hastalık riskine karşı havuza gidenlere çeşitli uyarılarda bulunuyorlar.

SALGIN GÖZ HASTALIKLARI HAVUZLARDA DAHA SIK GÖRÜLEBİLİR

Alanında ünlü göz doktorları özellikle salgın göz hastalıklarının bu ortamlarda daha hızlı bulaşacağını söylüyorlar. Konjontivinin gibi göz rahatsızlıklarının bulaşma riskine karşı kapalı yüzücü gözlükleri önerilirken, havuz seçiminde de dikkatli olunması gerekiyor.

LENS VARKEN HAVUZA GİRMEYİN

Yüzerken bu ortamlarda su yutmamaya dikkat edilmesi, sağlık açısından önemli hususlardan biri olarak biliniyor. Diğer yandan su sıcaklığı da önem taşıyor. Lenslerle havuza girilmesi de göz sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabiliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanları tarafından yapılan uyarılarda, lenslerle suya girmenin gözlerde iltihaplanma sorununa neden olabileceğine dikkat çekiliyor. Diğer taraftan farklı göz, kulak ve burun enfeksiyonlarına karşı önlem alınması da oldukça önemlidir. Bu bölgelerinde mevcutta enfeksiyon bulunan kişilerin iyileşene kadar havuzlara girmemeleri hem kişinin kendi sağlığı hem de diğer insanların sağlığı için önem taşıyor.

COVİD-19 SALGININA KARŞI DAHA DİKKATLİ OLUNMALI

Havuzda çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı dikkat edildiği gibi, korona virüs salgınına karşıda dikkatli olunması gerekiyor. Ortak kullanım alanı olması nedeniyle temaslı insanlarında gelebileceği havuzlarda özellikle sık dokunulması muhtemel yerler, virüsün bulaşmasına davetiye çıkarabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu