Sanal Bilgin

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Faydaları Nelerdir ;  tedavi edici özellikleri açıklandıktan sonra popülaritesi arttı. Saç, cilt veya kanser gibi ciddi hastalıkları tedavi etmek için kullanılan argan yağının birçok faydası vardır. Yazımızda argan yağının faydaları nelerdir? Yakından inceleyeceğiz.

Argan Yağı Nedir?

Sadece Fas’ta yetişen Arganio Spinosa ağacının çekirdeklerinden elde edilen argan yağı, tamamen doğal ve oldukça yararlı bitkisel bir yağdır. Bu ağaçta yetişen cevizlerden çıkarılan özel çekirdekler, bir dizi işlemden geçirilerek yağa dönüştürülür. Hayat ağacı olarak da bilinen Arganio Spinosa çok dikenli bir bitki olduğu için meyvesini ve tohumlarını toplamak oldukça zordur.

Günümüzde hala geleneksel yöntemlerle elde edilen argan yağı, içerdiği vitaminler nedeniyle özellikle cilt ve saç bakımında kullanılan çok değerli bir bileşen olarak kabul edilmektedir ve özellikle bu alanlarda geliştirilen ürünlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?
Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Faydaları

  • Argan yağı vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir. Argan yağı, özellikle saçı nemlendirmeye ve şekillendirmeye yardımcı olan, geniş bir kullanım alanına sahip uzun yıllardır kadınlar tarafından kullanılan bir güzellik sırrıdır. Argan yağı tüm dünyada çeşitli mutfak, kozmetik ve tıbbi alanlarda kullanılan doğal bir üründür.
  • Argan yağı, tekli doymamış bir omega 9 yağı olan oleik asit açısından zengindir. Oleik asit, avokado ve zeytinyağı gibi diğer bazı gıdalarda bulunur ve kalp koruyucu etkileri olduğu için kalp sağlığını olumlu yönde destekler.
  • Argan yağı zengin bir trigliserit kaynağıdır. Bu sayede kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Böylelikle de ateroskleroz, felç, kalp krizi ve iskemik ağrı gibi bazı hastalıkların oluşumunu azaltır. Doğal anti-inflamatuar ve antikoagülan özellikleri, kalp atış hızını normal tutar. Ayrıca argandaki polifenoller, steroller ve E vitamini aterosklerozun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olarak vücut sağlığını desteklemektedir.
  • Tokoferoller, fenoller ve doymamış yağ asitleri nedeniyle argan yağı insülin üretimini engeller. Ayrıca BMI (vücut kitle indeksi) ve kilo alımı üzerinde de olumlu etkisi vardır. Argan yağı tüketiminin lipid dağılımını iyileştirerek anti-aterosklerotik etki gösterebileceği söylenebilir. Argan yağının kan şekerini düzenlemede etkisi oldukça fazladır.
  • Argan yağının birçok faydası olsa da kanserle olan ilişkisi belki de en önemlisidir. Argan yağı önemli bir E vitamini kaynağı olduğundan ve yeterli antioksidan potansiyeline sahip olduğundan, serbest radikalleri temizlemeye ve vücudu zararlı etkilerden kurtarmaya yardımcı olabilir. Benzer şekilde, hücre yapısını parçalayarak kanser hücreleri üzerinde çalışır. Kanser hücreleri parçalandığında, enfekte olmuş hücreler ölür ve sonunda kanser hücrelerinin büyümesini kontrol eder.
  • Mükemmel bir cilt nemlendiricisidir. Argan yağı en çok cildi nemlendirmek için kullanılan bir üründür. Argan yağı, E vitamini ve yağ asitleri bakımından yüksektir, bu da onu cilde doğal bir ışıltı ve nem vermek için ideal bir ürün haline getirir. Emilmesi kolaydır; yağlı değildir, tahriş edici değildir ve mükemmel bir doğal nemlendiricidir. Yüz ve boyun dahil tüm vücutta kullanımı kolaydır. Herhangi bir yüz ve vücut losyonu gibi nazikçe vücudunuza sürebilirsiniz.
  • Argan yağı sadece cildi etkili bir şekilde nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda cilde gençlik ışıltısı kazandırır ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olarak daha genç bir görünüm kazanılmasına yardımcı olur. Antioksidan etkisi, argan yağını ideal bir yaşlanma karşıtı ürün yapar. Elastikiyeti geri kazandırır ve cildin daha dolgun ve yumuşak hissetmesini sağlar. Yaşlanma karşıtı özelliğinden en etkili şekilde yararlanmak için argan yağını, yatmadan önce yüzünüze ve boynunuza birkaç damla masaj yaparak uygulamalısınız.

Hasta Bezi Yardımı Alma

10 Bin TL maaş alan meslekler

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak ve Maliyeti

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu