Sanal Bilgin

Büyümeyen Köpek Cinsleri Hangileridir?

Küçük köpek ırklarının evcil hayvan sahiplerine hitap etmesinin birçok nedeni vardır. Sadece mükemmel kucak köpeği olmakla kalmazlar, aynı zamanda cinsine bağlı olarak daha az tüy dökerler. Apartmanda barınma koşulları, daha az ihtiyaç gereksinimleri, daha sevimli gözükmeleri vb. Sebeplerden dolayı pek çok insan küçük ırk sahiplenme konusunda heveslidir. İşte bundan dolayı yazımızda sizlere yardımcı olmak amacıyla büyümeyen köpek cinsleri hangileridir? sorusunu detaylı bir şekilde ele aldık.

Pomeranian Boo

Tüy yumağı olarak dikkat çeken bir köpek türüdür. Tatlı yüzleri ve yumuşacık tüyleri ile oldukça aktif bir ırktır. Ses çıkarmayı sevmesi ve çok hareketli olmasından dolayı apartman ortamında beslenmesi zordur. Daha sessiz bir köpek arıyorsanız, boo cinsinden uzak durmalısınız.

Poodle Toy

Poodle toy, Poodle cinsinin en küçük üyesidir ve kıvırcık tüyleri ve jestleri ile ilk bakışta peluş bir oyuncak olarak algılanabilir. Arkadaş canlısı, eki, sevecen ve oyuncu bir yapıya sahip olan poodle’lar yeni insanlarla tanışmakta ve çocuklarla iyi geçinmekte zorluk çekmezler.

Aile ve apartman hayatına uyum sağlayabilirler. Temel eğitim verilmedikçe ve belirli bir otorite sağlanmadıkça kolay şımaran bir ırktır. Boyutları 24 cm ile 28 cm arasında değişmektedir. Ağırlıkları 1,5 ile 3 kg arasındadır. Ömürleri 12-18 yıl arasındadır. Kıvır kıvır tüyleri, sempatisini en iyi şekilde ifade eden tavırları ve sevimliliği ile büyümeyen köpek cinsleri arasında en popüler köpek ırkıdır.

Chihuahua (Şivava)

Şivava olarak da bilinen chihuahualar, Meksika’ya özgüdür ve 6 kilo ağırlığındadırlar. Dünyanın en küçük köpeği unvanına sahiptirler. Bu sevimli ve güçlü köpek, minik olması nedeniyle dikkat çekicidir ve apartmanda rahatlıkla beslenebilen köpeklerden biridir. Son derece sempatik tavrıyla sahibinin ve çevrenin dikkatini çeken chihuahua, büyümeyen köpek ırkları arasında en popüler isimlerden biridir.

Papillon

Papillion, büyük kulakları, uzun kuyruğu ve son derece sevimli görünümü ile büyümeyen cinsler arasında en çok ilgiyi gören cinsler arasında yerini almıştır. Sevimli özelliklerinden dolayı ailesi tarafından kısa sürede kabul edilebilecek bir cinstir. Çok insancıl ve sıcak kanlı köpek ırkları olmalarına rağmen papillon bazen çok agresif hareketler gösterebilir, bu nedenle erkenden eğitilmesi gerekir. papillon, apartmanda beslenmesinin kolay olmasının yanı sıra, dışarıda zaman geçirildiğinde sahibini bunaltmayacak hareketleri sayesinde sahiplenmek için kesinlikle ilk tercihiniz olması gereken köpek ırklarından biridir.

Dachshund

Dachshund, sevimliliği ile büyümeyen köpek cinsleri arasında dikkat çekicidir; baskın kırmızı, kırmızımsı kahverengi, siyah veya çikolata rengi tüyleri ile dikkat çeken bir köpek ırkıdır. Apartmanda beslemeye uygun köpek ırkı dachshund, eğer evde başka bir evcil hayvan varsa dikkatli olmanız gerekebilir çünkü yapısı gereği canlı ve enerji doludur. Diğer köpek ırklarıyla karşılaştırıldığında, bakımı kolay ve hastalıklara karşı dayanıklı olması bazı değerli özellikleri arasında yer almaktadır.

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel uzun tüyleri, sarkık kulakları ve sevimli yüz ifadeleri ile büyümeyen ırklar arasında en ünlü köpek ırklarından biridir. cavalier apartmanda beslenmeye uygun bir köpek türüdür. Sabırlı, hassas ve neşeli bir köpek ırkıdır. Diğer köpek türlerine göre beslenmesi ve bakımı daha kolay olduğu için tercih edilen köpeklerden biridir. cavalier, apartmanda beslenmesi sorun yaratmayan köpek ırklarından biridir ve sıcaklığı ve sevgisi ile sizi etkileyecektir.

English Cocker

İngiliz Cocker, zeki ve büyümeyen bir cins olup, çabuk öğrenen bir köpek cinsidir. İngiliz Cocker, apartman ortamına kolay uyum sağlama ve aile ile iyi bir ilişki kurabilme gibi üstün özelliklere sahiptir. Eve ilk getirildiğinde zaman kaybetmeden eğitime başlamak köpeğin daha çabuk öğrenmesine ve ortama daha iyi uyum sağlamasına imkân tanıyacaktır. Egzersizine kademeli olarak dikkat ederek herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz. Bir köpeği sahiplenmek ve onun büyümeyecek cinslerden biri olmasını istiyorsanız, İngiliz Cocker tam size göre bir köpek ırkıdır.

Minyatür Pinscher

Küçük bir doberman gibi görünen pinscher, cesareti ve sahipleniciliği ile görenleri şaşırtıyor. Bekçi köpeği olarak da kabul edilen Minyatür pinschers, küçük boyutlarına rağmen eğlenceli, oyuncu ve korkusuz köpeklerdir. Bu köpeğin bir doberman cinsine benzetilmesinin nedenlerinden biri, atalarının da bir doberman olmasıdır. Minyatür pinscher ırkı 23-31 cm uzunluğunda ve 3-4,5 kg ağırlığındadır. Bu cinslerin tüyleri kısa ve pürüzsüz olup, tüy dökme sorunu yoktur.

Beagle

Beagle cinsi köpekler, büyümeyen ırk denilince ilk akla gelen isimdir. İyi alışkanlıkları ve sevecen kişilikleri sayesinde aile içinde çocuklar ve yetişkinlerle iyi arkadaşlıklar kurar. Ataları av köpekleri olan beagle’lar hala avlanma iç güdüleri ile avcılık oyunlarına ilgi duyarlar hatta sahiplerine avcılık konusunda yardım ederler.

Yüksek sorumluluk duygusuna sahip olan ırkın, komutları alma ve uygulama hızı çok hızlıdır. Zekâ seviyesi sıradan köpeklerden çok daha yüksektir. Verilen eğitim ve komutları çabucak öğrenirler ve akıl oyunlarında çok başarılıdırlar. Sahibine ve çocuklarına karşı çok korumacıdır. Ayrıca yabancılarla çok hızlı iletişim kurabilirler. Onlar sevecen hayvanlardır bol ilgiye ihtiyaçları vardır.

Maltipoo

Maltipoo sahiplerine karşı sadık ve itaatkâr olan küçük ırk bir köpektir. Samimi, cana yakın ve sevimli karaktere sahiptirler. Özellikle yavrular çok enerjiktir, genellikle 1 yaşından sonra sakinleşirler. Oyuncak boyutuna sahip oldukları için geniş bir alana ihtiyaç duymazlar kapalı ortamda rahatlıkla beslenebilirler. Soğuk havaya karşı hassas oldukları için açık havada evlerin bahçesinde tutulmaya uygun değildirler. Aile ortamı onlar için idealdir. Boyları 20-25 cm ve ağırlıklar 3-4 kilo arasında değişmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu