Sağlık
Trend

Çocuğum bozuk para yuttu! Ne Yapabilirim

Madeni paralar küçük çocuklar için parlak hazinelerdir. Atmayı severler, saklamayı severler, yemeyi severler .

Çocuğum bozuk para yuttu! Ne Yapabilirim

Madeni paralar küçük çocuklar için parlak hazinelerdir. Atmayı severler, saklamayı severler, yemeyi severler .Sharp Coronado Hastanesi’ne bağlı bir çocuk doktoru ve dahiliye doktoru olan Dr. Patricia Kettlehake , “Çocukların madeni para, misket, oyuncak veya kum gibi yabancı nesneleri yutması son derece yaygın” diyor .

“Küçük çocuklar parlak nesnelere ilgi duyarlar. Her şeye dokunarak dünyalarını keşfederler ve potansiyel yiyecek olarak her şeyi ağızlarına alırlar.”

İyi haber şu ki, yutulan paralar korkutucu ama nadiren ölümcül değildir. Ve en iyi seçeneğiniz, tehlikenin olmadığından emin olmak için karnını ovalayabilir ona masaj yapabilirsiniz. Eğer o esnada karnını tutuyorsa en yakın hastaneye başvurup bir röntgen çektirebilirsiniz.

İlk olarak, korkutucu şeyler

Bir çocuk bozuk para veya küçük bir nesne yutarsa, yapılacak en önemli şey boğulmadığından emin olmaktır. Nefes almada, yutkunmada veya konuşmada güçlükler çekmesine neden olur.

Bozuk para yemek borusunda kalırsa, çocuğunuz artan tükürük salgısı, yutma güçlüğü, kusma, boyun ağrısı, göğüs ağrısı veya öksürük belirtileri gösterecektir. Bunlar da son derece endişe vericidir ve çocuk derhal acil servise götürülmelidir.

Madeni para bağırsakta kalır ve bağırsak duvarında yırtılmaya neden olursa, dışkı genellikle koyu veya kanlıdır. Çocuk ayrıca mide ağrısı, kusma ve bağırsak seslerinde azalma yaşayabilir. Bu belirtilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, çocuğunuzu derhal acil servise getirin.

Son olarak, çocuğunuzun ne yuttuğunun farkında olun. Düğme piller saatler içinde mide zarında bir delik açabilir. Ve 1982’den sonra çıkarılan kuruşlar yemek borusuna zarar verebilecek aşındırıcı çinko içerir. Çocuğunuz bunlardan herhangi birini yutmuşsa, hemen acil servise götürün.

Çocuğum bozuk para yuttu! Ne Yapabilirim
Çocuğum bozuk para yuttu! Ne Yapabilirim

Peki Ne Yapabilirim

Eğer küçük bir para yutmuşsa muhtemelen iyi olacaktır. Bu durumda ebeveynlerin bu tür olayları yaşamaması için öncelikle çocuğun yaşına bakarak onunla daha yakından ilgilenilmeli tüm hareketleri gözlenmeli yutmaya meğilli bu tür nesneleri çocuktan muhakkak uzak tutması gereklidir.

Bu durumlarda yine de hemen çocuğunuzun doktoruna veya telefonla arayarak bilgi amaçlı danışmalısınız. Ama büyük ihtimalle bekleyip izlemenizi tavsiye edecektir. Asla müshil vermeyin veya kusturmayın ve bir çocuğu bozuk para yuttuktan hemen sonra yemeye veya içmeye asla zorlamayın.

Ancak çocuk paranın geçmesini beklerken normal şekilde yiyip içebilir. Çocuğu nemli tutmak, bozuk paranın geçişini kolaylaştıran normal bağırsak hareketlerine sahip olmalarına yardımcı olacaktır.

İşte eğlenceli kısım: Madeni para acil bir duruma neden olmadıysa, geçene kadar birkaç gün boyunca dışkıyı zorlamanız gerekecek.

Önemli Tavsiye

Çocuklar hızlı hareket eder – yıldırım hızında – ve her hareketlerini takip etmek her zaman kolay değildir. Ancak ilk birkaç yılda dikkatli bir gözlemle ve temiz oyun alanları  oluşturmak çok çok önemlidir. Genel olarak para, gözetim altındayken bile asla bir oyuncak olarak görülmemelidir. Büyük kardeşlere ait oyuncaklar da dikkatle değerlendirilmelidir.

Doktorlar  “Çocuklar dünyalarını elleri ve ağızlarıyla keşfederler,” diyor, “bu yüzden onları mümkün olduğunca çocuklara karşı korumalı hale getirmek için çevrenizin farkında olun.”

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir

Sezaryen Doğum Nedir

Bebeklerde Beyin Kanaması Belirtileri

Böbrek Sağlığı ve Böbrek Hastalığı Temelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu