Sağlık
Trend

Ebola Virüsü Nedir Korunma Yolları

Eskiden Ebola hemorajik ateşi olarak bilinen Ebola virüsü hastalığı (EVH), insanları ve diğer primatları etkileyen ciddi, genellikle ölümcül bir hastalıktır.

Ebola Virüsü Nedir Korunma Yolları

Ebola Virüsü Nedir Korunma Yolları ; Eskiden Ebola hemorajik ateşi olarak bilinen Ebola virüsü hastalığı (EVH), insanları ve diğer primatları etkileyen ciddi, genellikle ölümcül bir hastalıktır.

Virüs insanlara vahşi hayvanlardan (meyve yarasaları, kirpiler ve insan olmayan primatlar gibi) bulaşır ve daha sonra bazen kan yada farklı yollarla enfekte olur ayrıca salgı , organ veya diğer vücut sıvıları ve yüzeylerle doğrudan temas yoluyla insan popülasyonuna yayılabilir ve bu sıvılarla kirlenmiş malzemelerden de bulaşabilir. (örn. yatak takımı, giysi).

Ortalama EVH vaka ölüm oranı yaklaşık %50’dir. Vaka ölüm oranları geçmiş salgınlarda %25 ile %90 arasında değişmiştir.

İlk EVH salgınları, Orta Afrika’daki tropik yağmur ormanlarının yakınındaki uzak köylerde meydana geldi. Batı Afrika’daki 2014-2016 salgını, virüsün 1976’da keşfedilmesinden bu yana en büyük ve en karmaşık Ebola salgınıydı. Bu salgında diğerlerinin toplamından daha fazla vaka ve ölüm vardı. Ayrıca ülkeler arasında yayıldı, Gine’den başlayıp daha sonra kara sınırlarını geçerek Sierra Leone ve Liberya’ya taşındı.

Pteropodidae familyasından meyve yarasalarının doğal Ebola virüsü konukçuları olduğu düşünülmektedir.

Ebola Virüsü Nedir Korunma Yolları
Ebola Virüsü Nedir Korunma Yolları

Ebola Virüsü Belirtileri

Kuluçka süresi, yani virüs bulaşmasından semptomların başlamasına kadar geçen zaman aralığı 2 ila 21 gündür. Ebola ile enfekte olan bir kişi, semptomlar gelişene kadar hastalığı yayamaz.

EVH semptomları ani olabilir ve şunları içerebilir: ateş, yorgunluk, kas, ağrı, baş ağrısı ve boğaz ağrısı. Bunu kusma, ishal, döküntü, böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu semptomları ve bazı durumlarda iç ve dış kanama (örneğin diş etlerinden sızma, dışkıda kan) izler. Laboratuvar bulguları, düşük beyaz kan hücresi ve trombosit sayılarını ve yüksek karaciğer enzimlerini içerir.

EVD’yi sıtma, tifo ve menenjit gibi diğer bulaşıcı hastalıklardan klinik olarak ayırt etmek zor olabilir. Virüsün varlığını doğrulamak için bir dizi tanı testi geliştirilmiştir.

Ebola Tedavi Yöntemi

Destekleyici bakım – oral veya intravenöz sıvılarla rehidrasyon – ve spesifik semptomların tedavisi sağkalımı iyileştirir. Kan ürünleri, bağışıklık terapileri ve ilaç terapileri de dahil olmak üzere bir dizi potansiyel tedavi şu anda değerlendirilmektedir.
DRC’deki 2018-2020 Ebola salgınında,  Ebola hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçların etkililiğini ve güvenliğini değerlendirmek için alandaki uzmanlarla istişare içinde geliştirilen etik bir çerçeve altında ilk kez çok ilaçlı randomize kontrol denemesi yapıldı ve DRC.
İki monoklonal antikor ( Inmazeb ve Ebanga ), 2020’nin sonlarında ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yetişkinlerde ve çocuklarda Zaire ebolavirus (Ebolavirus) enfeksiyonunun tedavisi için onaylandı.
Ervebo aşısının insanları Zaire ebolavirüs türünden korumada etkili olduğu gösterilmiştir ve daha geniş bir Ebola salgını müdahale araçlarının bir parçası olarak Aşılama Stratejik Danışma Grubu Uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Aralık 2020’de aşı, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylandı ve Zaire Ebola virüsünün neden olduğu Ebola virüsü hastalığına karşı koruma için 18 yaş ve üzeri (hamile ve emziren kadınlar hariç) bireylerde kullanım için DSÖ tarafından ön yeterlilik verildi.
Mayıs 2020’de Avrupa İlaç Ajansı, 1 yaş ve üstü bireyler için Zabdeno-ve-Mvabea adlı 2 bileşenli bir aşı için pazarlama izni verilmesini  tavsiye etti.
Aşı 2 doz halinde verilir: Önce Zabdeno uygulanır ve Mvabea yaklaşık 8 hafta sonra ikinci doz olarak verilir. Bu profilaktik 2 dozluk rejim, bu nedenle, acil korumanın gerekli olduğu bir salgın yanıtı için uygun değildir.

Bebeklerin İlk 3 Ayı

Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme

Ağızda Ekşime Nedenleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu