Sanal Bilgin

Hızlı ev temizleme ipuçları

Çoğu kişi ev temizliği yapmaktan hoşlanmaz ama herkes temiz bir evi sever. Temizlik yapmaktan pek hoşlanmıyorsanız ve evinizi çok vakit harcamadan temizlemek istiyorsanız yazımızda işinize yarayacak bir çok ipucu bulabilirsiniz.  Evinizi hızlı bir şekilde temizlemenin en iyi yolu var mı? İşte, hızlı ev temizleme ipuçları…

Ev temizliği yapmakta acemi bir çok kişi ev temizliğine başlarken önce toz mu almak gerekir yoksa elektrikli süpürge ile evi süpürmek mi gerekir sorularını kendine sorar. Ev temizliği yapılmaya karar verildiğinde mutfağı banyodan önce mi temizlemeli, yoksa tam tersi mi diye uzayıp giden bir sürü düşünce insanın kafasında birikiyor.

Hızlı Ev Temizleme İpuçları ile Zamandan Tasarruf Edin

Bir odayı değil, tüm evi temizleyin

Mutfağı, banyoları ve ardından yatak odalarını tek tek temizlemek yerine, toz almak, süpürmek veya paspaslamak işlerinden birini seçin ve bu işlemi tüm odalara uygulayın. Yani sadece mutfağın tozunu değil tüm odaların tozunu alın. Daha sonra süpürme işlemi için yine aynı yöntemi uygulayın. Bu şekilde yapmak, kendinizi sonsuz bir temizlik döngüsü içindeymiş gibi hissetmenizi, aynı işe tekrar tekrar başlamanızı engeller.

Tüm temizlik araçlarınızı bir kutuda toplayın

Mutlaka tüm temizlik araç ve gereçlerinizi bir kutuda toplayın. Temizlik yaparken kullanacağınız her şeyin bir arada bulunması, işi bitirmeyi çok daha kolay hale getirir. Bu şekilde temizlik yaparken malzeme aramakla zaman kaybetmezsiniz.

Dağınıklığı toparlayın

Hızlı ev temizleme ipuçları arasında yer alan bu önemli madde temizliğe başlamadan önce yapacaklarınız arasında ilk sırada yer alıyor. İlk olarak odalardaki dağınıklıkları toplarsanız ve her şeyi olması gereken yere koyarsanız daha düzenli bir görünüm elde edersiniz. Unutmayın ki dağınık bir odayı temizlemeye çalışmak çok daha göz korkutucu ve yorucudur.

Toz almak temizlik için önemlidir

Tozlar genelde mobilya üstlerinde, raflarda, rafların altında, çerçevelerde, biblo ve TV ünitelerinde ve ekranlarda birikir. Toz almaya bu noktalardan başlamak ve yoğunlaşmak gerekir. Panjur ve üst raflar gibi ulaşılması zor alanlar için, bir paspasın veya süpürgenin ucuna mikrofiber bir bez bağlayın. Süpürmeden önce yatak odalarındaki çarşafları değiştirin.

Aynaları ve cam yüzeyleri silin

Tüm aynaları ve cam yüzeyleri silerek temizlemek için nemli bir mikrofiber bez ve ardından bir kuru bez kullanın.

Tezgahları ve yüzey alanlarını dezenfekte edin

Tezgahlardan, ev aletlerinden ve dolaplardan kapı kollarına, ışık anahtarlarına, TV uzaktan kumandalarına ve telefonlara kadar sert yüzeyleri silin. Bu yüzeylerden bazılarını, özellikle de insanların parmaklarına ve yüzlerine mikrop bulaştırabilecek olanları dezenfekte etmelisiniz. Dörtte bir ila yarım bardak beyaz veya elma sirkesini bir bardak su ile karıştırarak toksik olmayan bir dezenfeksiyon solüsyonu yapın.

Küvetlere, lavabolara ve tuvaletlere odaklanın

Temizleyiciyi mutfak lavabosuna, ardından banyo lavabolarına, küvetlere ve tuvaletlere püskürtün. Temizleyicinin kiri ve lekeleri çözmesi için biraz zaman ihtiyacı olacaktır. Siz mutfağı düzenlerken banyo ve tuvaletteki temizleyicinin bekleme süresi tamamlanmış olacaktır.

Süpürün, ardından paspaslayın

Mutfak ve banyo zeminlerini süpürün. Odanın en uzak köşesinden paspaslamaya başlayın ve kapıya doğru geriye olacak şekilde hareket edin.

Temizlik araçlarınızı rutin olarak temizlemeyi unutmayın

Evi temizledikten sonra gözden kaçan bir durum da, temizlik aletlerinizin bakımıdır. Kirli bir paspas veya dolu bir torbayla elektrikli süpürge kullanmak çok daha az etkilidir ve sonunda temizlemeye çalışmak için daha fazla zaman harcarsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu