Sağlık
Trend

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Kilo vermeye çalışırken, birçok insan bol miktarda kural içeren bir beslenme planına uymayı bekler. 

Kilo vermeye çalışırken, birçok insan bol miktarda kural içeren bir beslenme planına uymayı bekler ,istediğiniz her şeyi yemenize izin veren bir kilo verme programı seçseniz bile, yine de yönergelere ve kısıtlamalara uymanız gerekebilir. Ama kendi sınırlarınızı koyabilseniz daha iyi olmaz mıydı? Hızlı kilo vermenin yöntemlerini buyrun yazımızda sizlere kapsamlı bir şekilde anlatarak bu sorunu ortadan kaldıralım ne dersiniz ?

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Başkasının programına uymadan sağlıklı bir kiloya ulaşabilirsiniz. Kendi kurallarını koy programı daha çekici ve daha etkili olabilir. Programı kendiniz kurduğunuzda, hedef ağırlığınıza ulaşmak ve programı korumak için plana yeterince uzun süre bağlı ve ayrıca daha fazla motive olmak hiçte zor değildir.

Diyetlerin Neden Kuralları Vardır?

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri için ; kurallar yapı sağlar kilo vermeyi seçtiğimizde, genellikle bunu mümkün olduğunca az stres ve çaba ile yapmak isteriz. Yapı ile kilo verme süreci genellikle daha kolaydır çünkü bir plan geliştirmek için çok çalışmak zorunda değiliz. Kurallar bize ne yiyeceğimizi, ne zaman yiyeceğimizi ve ne kadar yiyeceğimizi söyler.

Tipik diyet kuralları şunları içerir:

 • Her gün üç ana öğün ve iki küçük atıştırmalık yiyin
 • Asla kahvaltıyı atlamayın
 • Akşam yemeğinden sonra yemek yemekten kaçının
 • Günde x kalori alın
 • Karbonhidrat alımını yüzde x’in altında tutun
 • Beyaz nişasta yemeyin örn: beyaz pirinç, beyaz ekmek veya beyaz makarna
 • Telaffuz edemediğiniz içerikli yiyecekleri yemeyin
Hızlı Kilo Verme Yöntemleri
Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Peki Ne Yiyebiliriz ?

Bu diyet kurallarının birçoğunun akıllı beslenme biliminde bir temeli vardır. Örneğin, kilo vermeye çalışan birçok insan, birkaç saatte bir yemek yediklerinde daha iyi sonuç alır .  Her gün üç öğün yemek ve iki küçük atıştırmalık yiyerek kan şekerlerini sabit tutarlar ve aşırı yemeye yol açabilecek şiddetli açlıktan kaçınırlar .

Benzer şekilde, büyük gözlemsel araştırmalar , kahvaltı yapanların daha etkili bir şekilde kilo verebildiğini ve kiloyu koruyabildiğini göstermiştir. Ancak belirli bir kılavuzun bir kişi için işe yaraması, başka biri için de işe yarayacağı anlamına gelmez ve bazen diyet kuralları yarardan çok zarar verir.

Aslında, birçok insan “diyet” fikrinden tamamen vazgeçiyor ve bunun yerine kendi ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarına dayalı olarak sürdürülebilir besleyici beslenmeye yönelik kendi uzun vadeli yaklaşımlarını geliştiriyor. Bu şekilde, bir diyete “başaramazlar” ya da bir diyeti “yapamazlar”, gibi sadece tatmin edici sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme programı geliştirirler.

Diyet Kuralları Neden Geri Tepiyor?

Bazıları yapılan programı takdir ederken bazıları ise kuralların çok kısıtlayıcı olduğunu düşünüyor. Kısıtlama hissi strese neden oluyorsa, kişi daha fazla yemeye meyilli olabilir. Amerikadaki araştırmacılara  göre , stres insanları aşırı yemeye itebilir.

Stresli kişilerin yağ ve kalorisi yüksek yiyecekleri seçme olasılığı daha yüksektir.

Kilo verme koçları genellikle bu tür gelişimleri yapamayan müşterilerinde görür. Aruni Nan Futuronsky , bir farkındalık koçu ve Kripalu Yoga ve Sağlık Merkezi’nde Kripalu Diyet Yaklaşımını  öğreten üç sunucudan biridir . Kuralların bizi disiplinliymişiz gibi hissettirebileceğini söylüyor.

“Genel olarak kurallar, çoğumuzda doğru yada yanlış tepkiyi tetikler. Yapılması gereken bir dış şey olduğunda, genellikle onu geri iteriz. Deneyimlerime göre, çoğumuz fikri yeniden çerçevelendirebildiğimiz zaman daha başarılı oluyoruz. ‘Kurallar ve  ‘disiplin’ kavramını yeniden düşünün ve kendimiz için içten dışa işleyen bir sistem yaratın.”

Aruni, öğrencilerine kendi kurallarını geliştirmeleri için koçluk yapar. Bunu yaparken, nehir kıyıları arasında hızla akan bir nehir imajını kullanır. Balıklar suyun uygun akışını yönlendirmek için yapı sağlar. Programdaki öğrencilerde kendi nehir kıyılarını kurarken, vücutlarının canlı ve verimli çalışmasına yardımcı olacak bir sistem oluştururlar.

“Bu nehir kıyılarında pratik yapabilir, veri toplayabilir, değerlendirebilir, ince ayar yapabilir, ayarlayabilir ve yeniden taahhüt edebilirler.”

Bununla birlikte, nehir kıyısı oluşturma sürecinin düşünceli ve nazik bir süreç olması gerektiğini de ekliyor. “Davranış değişikliği, yargılamadan veri toplamakla, değişimin akışkanlığına ve yargılayıcı olmayan doğasına bağlı kalmakla ilgilidir.”

Gebelikte Şeker Diyeti Nasıl Olur

Kendi Kurallarınızı Belirleyin

Başkaları tarafından belirlenen diyet kurallarına iyi yanıt veremiyorsanız, kendi kurallarınızı koyabilirsiniz. Bu işlemler bir web sitesinde bir programa kaydolmaktan daha uzun sürebilir, ancak sizin tarafınızdan geliştirilen kişiselleştirilmiş bir programa daha fazla yatırım yapabilirsiniz.

Tara Stiles , Kendi Kurallarını Yap Diyet kitabının ve Kendi Kurallarını Yap Yemek Kitabının yazarıdır . Kendinizi iyi hissettiğinizde, kendinizin en iyi bakıcısı olmaktan kendinizi alamadığınızı söylüyor

“Diyetler başkasına aittir, size değil  Kendi hislerinizle başlayın. Deney yapın. Bir şeyler deneyin. Sizin için neyin işe yaradığını görün ve kendi yemek kurallarınızı yapın. Ve bir şeylerin değişmesini bekleyin.”

Kalori saymanın  , atmak isteyebileceğiniz bir kural olduğunu öne sürüyor. “Bize kalori saymamız söylendi, ama çoğumuz için bu, bırakmak için iyi bir şey. Bu kısmen doğrudur çünkü tüm kaloriler eşit yaratılmamıştır.” Yeryüzünde yetişen pek çok şey de dahil olmak üzere, mümkün olduğunca gerçek bütün gıdaları yemenizi önerir. “Nasıl hissettiğinize odaklanın ve buna tepki verin.”

Öneriler

Kendi programınızı geliştirirken, öğrenme sürecinize rehberlik etmesi için kendinize önemli sorular sorun:

 • Gün içinde ne zaman daha fazla enerjiye ihtiyacım olur? Önceden belirlenmiş öğün saatlerinde yemek yemek yerine, vücudunuzun ekstra yakıta ihtiyacı olduğunda sağlıklı yiyecekler yiyin. Örneğin, işten sonra egzersiz yapıyorsanız, sağlıklı bir öğle yemeği ve egzersiz öncesi küçük bir atıştırma ile enerjinizi artırın . Genellikle yoğun, telaşlı bir sabah geçiriyorsanız, vücudunuza besleyici, doyurucu bir kahvaltı verdiğinizden emin olun . Size uygun bir beslenme programı tasarlayın.
 • Duygularım yemek yememe rehberlik ediyor mu? Belirli insanların yanında daha sık mı yersiniz? Gergin hissettiğinizde yemek yeme olasılığınız daha mı yüksek? Endişeli bir zihni sakinleştirmek için mi yersiniz? Eğer öyleyse, yemek yemeden stresi azaltmanın yollarını araştırın . Bazı insanlar için günlük tutma veya meditasyon pratiği işe yarar. Diğerleri  , yeme sorunlarını tartışmada yetenekli bir davranışsal sağlık uzmanının bakımını ister.
 • Memnun hissetmek için ne kadar yiyeceğe ihtiyacım var? Dikkatli yemek yemeyi öğrenin. Kripalu’da öğrenciler sessiz kahvaltı denilen bir uygulamaya katılmaya teşvik edilir. Bu süre zarfında, yemek yiyenler yemeklerinin tadına, yemeklerin ağızdaki hissine ve dikkati dağılmadan yemek yemenin zevkine odaklanırlar. Yemeğinizden gerçekten zevk almak için yavaşladığınızda, doymadan önce durmanız, daha az yemeniz ve daha memnun hissetmeniz olasıdır.
 • Açlık dışındaki nedenlerle ne zaman yemek yiyorum? Bir yemek günlüğü  tutun ve yemek yemeyi seçtiğinizde nasıl hissettiğiniz hakkında notlar alın. Canınız sıkıldığı için öğleden sonra mı yemek yiyorsunuz? Sabahları alışkanlıktan dolayı geç saatlerde atıştırıyor musunuz? Mümkün olduğunca gereksiz kalorileri kesin.
 • Farklı türde yiyecekleri tükettikten sonra nasıl hissediyorum? Yapraklı yeşillikler, lif açısından zengin meyve ve sebzeler, sağlıklı yağlar ve yağsız protein ile karnınızı doyurduğunuzda vücudunuz daha iyi hissediyor mu? İşlenmiş gıdaları veya fast food restoranlarından yemekleri seçtiğinizde nasıl hissediyorsunuz?

Yeme alışkanlıklarınızın daha fazla farkına vardıkça, kendinize ait sorular geliştireceksiniz. Ardından, verileri toplarken, sağlıklı bir kilo verme yeme pratiğine rehberlik etmek için nehir kıyılarınızı oluşturmaya başlayın.

Ünlü Araştırmacıdan Diyet Hakkında Bir Söz

Sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve bu kiloyu korumak söz konusu olduğunda enerji dengesi önemlidir. Kilo vermek istiyorsanız, kalori açığı oluşturmanız gerekir . Ancak bu hedefe ulaşmanın farklı yolları var.

Hayatınızda en çok işe yarayan kişiselleştirilmiş bir sistem bulmak önemlidir. Günlük tutma, dikkatli yemek yeme ve açlık ipuçlarını dinleme gibi farklı teknikler kilo verme yolculuğunuzda yardımcı olabilir.

Ticari bir diyet planı veya çevrimiçi bir kilo verme programı seçseniz bile, bunu ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Ne kadar çok sahiplenirseniz, yatırımınızı sürdürme, motive kalma ve hedefinize ulaşma olasılığınız o kadar artar.

Hamile Diyeti Nasıl Olur

Metabolizma Hızlandırıcı Besinler Nelerdir

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu