Sanal Bilgin

Sarman Kedi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sarı renklerinden dolayı hepimize daha tatlı görünen sarman kediler aslında bir kedi ırkı değildir. Peki, sarman kedi nedir? Özellikleri nelerdir? Yazımızda sık sık karşılaştığımız sarman kedilere dair bütün bilgilere yer vereceğiz.

Sarman Kedi Hakkında Genel Bilgiler

Tek başlarına bir ırkı temsil etmeyen sarman kedilere farklı kedi ırklarında da rastlamak mümkündür. Ancak Sarmanlar en çok tekir kedilerde görülür. Bu nedenle tekir kedinin bir alt türü olarak kabul edilen Sarmanlar, sarı kürkü ve sarı gözleri ile insanların ilgisini çekmektedir. Bu sevimli kediler karakter olarak tekir kedilere benzer, ancak benzersiz kürk renkleri ile onlardan farklıdır.

Ayrıca Sarman kedileri tekir kediler kadar aktif ve enerjik değildir. İnsan ilişkilerinde tekir kedilere göre insanlara daha uzaktır. Uyumayı severler ve yaşam alanlarında huzurludurlar. Ancak bu özellik onların yaramazlık yapmalarına ve sahipleriyle yakın temas kurmalarına engel değildir. Dünyanın en yaygın kedilerinden biri olan Sarman kedisinin kökeni henüz netlik kazanmasa da genel olarak orta çağ Fransa’sında ortaya çıktıklarına inanılıyor.

Sarman Kedilerin Fiziki Özellikleri

Sarman kedisinin tüy rengi turuncu, sarı ve beyazdır. Vücutlarının alt tarafı genellikle beyazdır. Turuncu alan, turuncu noktalı veya çizgili daha koyu turuncu bir işarete sahip olabilirler. Sarman kedisinin kürkünün beyaz kısmı genellikle tek renktir. Turuncular, sarılar ve beyazlar arasındaki oran değişebilir.

Genellikle yüzlerinde, ağız ve alın çevresinde beyaz bir nokta olabilir. Her Sarmanın kendine özgü bir deseni vardır. Bazı Sarman kedilerinin yüzlerinde ve burunlarında küçük siyah çiller olabilir. Sarman kedisinin boy ve kilosu için belirli bir rakam yoktur, çünkü her kedinin boyu ve ağırlığı farklıdır.

Genel Özellikleri

 • Anavatanlarının Fransa olduğu görüşü çok yaygındır.
 • Kendi başına bir kedi ırkı değildir ve birçok farklı kedi ırkında Sarmanlara rastlamak mümkündür. Ancak bu kediler tekir kedilerde daha yaygın olduğu için tekir kedilere benzer özellikler gösteren bir tekir kedi türü olarak da kabul edilirler. Genellikle tekir kedilerden daha büyüktürler ve tekir kedilerden daha uzun tüyleri vardır.
 • Yoğun tüyleri sarı ve tonlarına sahiptir. Çoğunlukla sarı renginin baskın olduğu Sarmanlar beyaz tüylere de sahiptir. Gözleri sarıdır.
 • Genellikle (%80) erkektirler.
 • Çok zeki kedilerdir. Eğitime açıktırlar ve öğrenmeleri kolaydır.
 • Serin bir yerde dinlenmeyi ve uyumayı severler.
 • Sahiplerine ve yaşadıkları yerlere bağlı hayvanlardır.
 • Onları her gün sevmenizi isterler, ancak her an bu durumdan bıkabilirler ve yanınızdan uzaklaşırlar.
 • Uysal ve uyumludurlar. Agresif değiller. Genellikle sosyal ve sevecen kedilerdir. Diğer evcil hayvanlar ve insanlarla iyi geçinirler.
 • Kilo almaya eğilimlidirler. Bu yüzden günlük egzersizlerine özen gösterilmelidir. Bunun dışında bilinen genetik hastalıkları yoktur.
 • Kucak kedileri olarak adlandırılsalar da onlarla sürekli fiziksel teması sürdürmek imkansızdır.
 • Sahiplerine çok bağlı olmalarına rağmen zaman zaman yalnız kalmayı da severler. Günün belirli bir saatinde ortadan kaybolmaları doğaldır. Bunu sessiz ve sessiz bir yerde rahat bir uyku çekmek için yaparlar.
 • Ortalama ömürleri 15 yıldır. İyi bir bakımla daha uzun yaşayabilirler.

Sarman Kedi Bakımı

Sarmanlar çok zeki hayvanlardır ve çok hızlı öğrenirler. Eve getirdiğiniz Sarman kedisini bir kez kuma atarsanız, durumu hemen anlayacak ve bir dahaki sefere tuvalete gitmesi gerektiğinde direkt olarak kuma gidecektir. Sarman kediniz için kaliteli, kokusuz, doğal ve tozsuz bentonit kedi kumu almanızda fayda var. Çünkü kedi kumları, Sarman kedilerde alerjiye neden olabiliyor. Kediniz kumdan çıkarken sürekli hapşırıyorsa, kumu değiştirmeniz de fayda var demektir.

Kediler, uzun uyku süreleri ve yemeye olan düşkünlükleri nedeniyle kilo almaya meyillidir. Kilo alımı kolay olan Sarmanlar da obeziteyi önlemek için onları egzersiz yapmaya teşvik eden oyunlar oynamaları önerilir. Kilo alma eğilimi dışında bilinen bir sağlık sorunu yoktur ve Saman kedileri çok dayanıklı kedilerdir. Bakım konusunda tüy, kulak temizleme ve tırnak kesme dahil olmak üzere düzenli olarak aşı yaptırmak önemlidir. Besin değeri yüksek kuru kedi maması onları beslemek için uygundur.

Tüy dökülmesi, Sarman kedinin tüyünün dokusuna, sıklığına ve uzunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterme eğilimindedir. Genel tüy bakımı için haftada en az iki kez kedi tarağı veya fırçası ile taranması önerilir. Mevsimler ve hormonal dalgalanmalar ile tüy dökme oranında artış görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu