Sanal Bilgin

Tüysüz Kedi Cinsleri Hangileridir?

Farklı görünümleri ve sevecen tavırları ile oldukça ilgi gören tüysüz kediler, kedi ırklarının en tuhaf türleri olarak bilinmektedir. Bazı insanlar tüysüz kedilerin görünümünden korksalar da çoğu kişi tüysüz veya tüylü olsun bütün kedilere kucak açmaktadır. Tüysüz kediler, sert görünümlerinin altında sakladıkları tatlıkları sayesinde neredeyse herkesin favorisi haline gelmeyi başarabiliyorlar. Yazımızda hepsi birbirinden tatlı tüysüz kedi cinsleri ve özelliklerine yer verdik.

Sfenks

Tüysüz kedi cinsleri arasında en popüler kediler Sfenks cins kedilerdir. Mısır, Firavun gibi adlarla da bilinen sfenks kedileri 2016 yılında Kedi Severler Derneği (a Cat Fanciers Association) tarafından en popüler kedi ırkı seçilmiştir. Sfenks’in tüyleri olmasa bile farklı renklerde olabilirler.

Bambino

Bambino 2005 yılında laboratuvar ortamında üretilmiş bir kedi cinsidir. Diğer tüysüz kedilere göre bacakları daha kısa ve kaslıdır. Üretim hayvanları oldukları için kendilerine has hastalıklara sahip olabilmektedirler.

Donskoy

Donskoy, Don Sphynx veya Rusian Hairless kedisi olarak da bilinen Rus kökenli tüysüz bir kedi cinsidir. Donskoy ilk olarak 1987 yılında Rusya’da Elena Kovaleva tarafından keşfedildi. Elena, yavruyken çocuklardan almış olduğu kediyi evine getirdiğinde tüylerinin dökülmüş olduğunu fark etmiş. Bir süre sonra kedinin yavrularının da tüysüz olduğunu gören Elena bu durumu bir hastalık olarak düşünür. Fakat birkaç zaman sonra bu durumun bir hastalık olmadığını bu kedinin cinsine özgü bir özellik olduğunu anlar.

Peterbald

Peterbald, Donskoy cinsinin yakın bir akrabasıdır ve diğer tüysüz kedi cinslerine göre çok daha büyüktür. Peterbald kedisi diğer kedilere göre daha fazla yemek yer fakat metabolizması çok hızlı olduğu için oldukça çeviktir. Sıcak kanlı ve sevecen olan paterbald kedileri insanlarla sosyalleşmeyi de severler.

Ukraynalı Levkoy

Tamamen tüysüz bir deriye sahip olan Ukraynalı Levkoy kedi ırkları, Scottish Fold ve Donskoy kedilerinin karışımıdır. İlk bakışta oldukça sert görünseler de tamamen sıcakkanlı ve oyuncu kedi ırklarındandır. İnsanlarla kolaylıkla anlaşabilir.

Tüysüz Kediler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Tüysüz kediler de alerjiye neden olabilir.
  • Diğer kedilere göre daha fazla üşüdükleri için onlar için hazırlanmış kıyafetleri giyebilirler.
  • Tüm tüysüz kediler tamamen tüysüz değildir. Donskoy ve Peterbald kısa tüy köklerine sahiptir ancak diğer 3 cins tamamen tüysüzdür.
  • Tüysüz kedilerde kötü huylu tümörlerin insidansı daha yüksektir.
  • Cilt hastalıkları kolay oluşabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu