Sağlık
Trend

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Neden Olur

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Neden Olur

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Neden Olur ; Genellikle hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyonu yetişkinleri etkileyen bir sorun olarak düşünürüz. Ancak, aslında, durum her yaşta mevcut olabiliyor.

Türkiye’de ki  tüm çocukların ve gençlerin tahminen %3,5’i yüksek tansiyona sahiptir, ancak bu durum genellikle tespit edilmez ve tedavi edilmez.

Hastalıkta Erken Teşhis Her Zaman İyidir

Yüksek tansiyon genç yaşta tespit edilmezse, yıllarca teşhis edilemeyebilir ve sonunda yetişkinlikte vücut ve organ hasarına ayrıca koroner arter hastalığı gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) raporuna göre , Çocuklarda ve Ergenlerde Yüksek Tansiyonun Taranması ve Yönetimi için Klinik Uygulama Kılavuzları , çocuk doktorlarına, daha fazla değerlendirme gerektiren kan basınçlarını tanımlayan, ayrıca takip etmeleri için daha basit bir tarama tablosu veriyor.

Kan basıncı nasıl ölçülür?

Kan basıncı  aslında iki ayrı ölçümle yapılabiliyor.

  • Sistole kan basıncı  , kalp vücutta dolaşım için kan pompalarken atardamarlarda ulaşılan en yüksek basınçtır.
  • Diyastole kan basıncı  , kalp atışlar arasında kan almak için gevşediğinde atardamarlarda oluşan çok daha düşük basınçtır.

Ölçümlerden biri veya her ikisi aynı yaş ve cinsiyetteki sağlıklı kişilerde bulunan aralığın üzerindeyse buna hipertansiyon denir.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Neden Olur
Çocuklarda Yüksek Tansiyon Neden Olur

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Taraması Nasıl Yapılır

Tansiyon, boy, yaş ve cinsiyet gibi birçok faktörden etkilenebileceğinden, çocuklarda teşhis zor bir durumdur. AAP ve Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, çocukların 3 yaşından başlayarak yıllık sağlıklı çocuk ziyaretlerinde ve her yıl olarak yüksek tansiyon taraması yaptırmalarını önermektedir .

  • Çocuğunuzun kan basıncı yüksekse , yüksek okumaların devam edip etmediğini görmek için genellikle bir hafta sonra tekrar gelmesi istenecektir.
  • Çocuğunuz art arda üç ziyarette yüksek dereceler yaptıysa , hipertansiyonun nedeni ve organ yaralanması riski için bir değerlendirme yapılmalıdır.

Erken doğmuş veya düşük doğum ağırlıklı, zor veya uzun hastanede kalış süresi olan bebeklerin 3 yaşından önce tansiyon taramasına ihtiyaçları olabilir. Doğuştan kalp hastalığı olan, tansiyonu yükseltebilecek ilaçlar alan veya başka hastalığı olan çocuklar tıbbi durumlar da yüksek tansiyon riski altında olabilir.

Ebeveynler için ipucu: Çocuk doktorunuza çocuğunuzun kan basıncını ölçüp ölçmediğini ve eğer ölçtüyse, bunun ilgili bir okuma olup olmadığını sormayı unutmayın.

Sebepler nelerdir?

Çocuklarda yüksek tansiyon neredeyse her zaman asemptomatiktir, yani herhangi bir semptom veya belirgin bir rahatsızlık yoktur.

Çoğu durumda, yüksek tansiyon yaşla birlikte gelişir. Sonuç olarak, bir çocuk bebekken yüksek tansiyon belirtisi göstermeyebilir, ancak büyüdükçe durumu geliştirebilir.

7 yaşına gelindiğinde, hipertansiyonun %50’den fazlası obeziteden kaynaklanır; bu ergenlik yıllarında %85-95’e yükselir. Bu nedenle, iyi beslenme alışkanlıkları (aşırı yemeden ve sodyumu düşük, ilave şeker oranı düşük, meyve ve sebze oranı yüksek gıdaları vurgulamadan) ve bol fiziksel aktivite, çocukluğun ilk yıllarında (ve hayatın geri kalanı için) önemlidir.

Çocuklarda yüksek tansiyon şiddetli hale geldiğinde, böbrek hastalığı veya kalp veya sinir veya endokrin (bez) sistemi anormallikleri gibi başka bir ciddi sorunun belirtisi olabilir .

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Teşhisi

Çocuğunuzun kan basıncı yüksekse, çocuk doktorunuz buna neden olan tıbbi bir sorun olup olmadığını görmek için testler önerebilir. Bu testler idrar ve kan çalışmalarını içerir. Bazen, kalbi veya böbrekleri incelemek için ultrason kullanılır.

Hiçbir tıbbi sorun bulunamazsa, çocuğunuz teşhisi konacak esansiyel hipertansiyon -the sözcük  gerekli  , sadece bir neden bulunamadı gerçeğini ifade eder.

Esansiyel hipertansiyon hakkında:

Çoğu çocuk ve ergende hipertansiyon için özel bir neden bulunmaz. Doktorlar çocuğun tıbbi geçmişini (böbrek hastalığı gibi diğer teşhisler), aile geçmişini (hipertansiyonun kalıtsallığı yaklaşık %50’dir), doğumda düşük kilo gibi risk faktörlerini ve çocuğun şu anda fazla kilolu olup olmadığını dikkate alır.

Yönetim ve Tedavi

Çocuklarda yüksek tansiyon için birinci basamak tedavi yaşam tarzı değişiklikleri olmaya devam ediyor.

  • Obezite olası bir nedense, ilk adım çocuğunuzun kilo vermesini sağlamak olacaktır. Bunun çocuk doktorunuz tarafından çok yakından izlenmesi gerekecektir. Kilo kaybı sadece kan basıncını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda başka birçok sağlık yararı da sağlayabilir.
  • Çocuğunuzun diyetindeki tuzu sınırlayın . Bazı hastalarda sofra tuzu kullanımını bırakmak ve tuzlu yiyecekleri kısıtlamak kan basıncını düşürebilir. Tuzlu yiyeceklerin yaygın kaynakları arasında ekmek, şarküteri ürünleri, pizza ve ev dışında hazırlanan yiyecekler bulunur.
  • Paketlenmiş gıdalar için alışveriş yaparken dikkatli olun. Konserve ve işlenmiş gıdaların çoğu çok miktarda tuz içerir, bu nedenle   ürünlerin çok az tuz eklendiğinden veya hiç tuz eklenmediğinden emin olmak için etiketleri dikkatlice kontrol edin .
  • Çocuğunuzun daha fazla aerobik egzersiz yapmasına yardımcı olun. Aerobik fiziksel aktivite, kan damarları ve kalp üzerindeki etkisi nedeniyle, hastalar kilo vermese bile kan basıncını düşürebilir. AAP , her gün 60 dakikalık fiziksel aktivite önermektedir .
Tansiyon düşürücü ilaçlar

Yaşam tarzı değişiklikleri işe yaramazsa veya tansiyon çok yüksekse daha agresif bir yaklaşım gerekir. AAP yönergeleri, yaşam tarzı değişiklikleri çocuğunuzun kan basıncını düşürmede başarısız olursa veya çocuğunuzun diyabet veya böbrek hastalığı gibi başka bir durumu varsa, çocuk doktorlarının kan basıncını düşürücü ilaçlara başlamasını önerir.

Kısa ve uzun vadede güvenli olduğu test edilmiş ve kanıtlanmış çeşitli anti-hipertansif ilaçlar vardır. Anti-hipertansif ilaçlar için reçete yazacak çocukların sayısı azdır, yaklaşık %1 veya daha azdır.

Uzun vadeli bakım:

Çocuk doktorunuz çocuğunuzun yüksek tansiyonu olduğunu öğrendiğinde, hipertansiyonun daha şiddetli hale gelmediğinden emin olmak için sık sık kontrol etmek isteyecektir. Kan basıncının ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak, çocuk doktorunuz çocuğunuzu bir uzmana, genellikle bir  pediatrik nefroloğa  (böbrek uzmanı) veya  pediatrik kardiyologa  (kalp uzmanı) yönlendirebilir.

Dik Duruşun Oluşturduğu Faydalar

Çocuklarda Diş Sağlığının Önemi

Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu