Sanal Bilgin

Fransızca Nasıl Öğrenilir?

Fransızca dili nasıl bir dildir? Fransızca nerelerde konuşulur? Geçmişi ve kökeni… Fransızca isimler, tamlamalar, Fransızca fiiller, olumlu cümleler / soru oluşturmanın nasıl kullanıldığı ve Fransızca ifade etme gibi temel dil kalıp bilgilerini özetleyeceğiz.

Fransızcanın Kökeni ve Kullanılan Bölgeler

Fransızca’nın, eski Latin dilinden bu yana kuzey Fransa bölgesi dilinden evrildiği söyleniyor. Bu bakımdan, pek çok Fransızca dil yapısı ve Fransızca kelime havuzu Latince’den kopya alınmıştır. Ayrıca dil bilgisi ve kelime dağarcığı aynı türevden olan , İspanyolca, Portekizce ve İtalyancaya benzer.

Çok önceleri, iki ana Fransız şivesi kullanılırdı. Kuzeyde var olan Oil ya da güneyde gelişmiş Oksitanca. İlerleyen süreçte maddi açıdan daha iyi durumdaki kuzey dili güney dilinin kullanımını geride bıraktı. Bu bölge dili olan petrol dil şeklinde isimlendirilen lehçe kendisini Fransa’nın milli konuşması olarak kabul ettirdi. Bugün konuşulan dil bu petrol dilinden kalmadır.

Fransızca Nerelerde Konuşulur?

Fransızca dili Fransa hariç (Fransız Polinezyası ile New Kalendonya, vb.), İsviçre, Kanada, Belçika, Kuzey Afrika’da kullanılır. Bunun yanı sıra Afrika’nın batısı gibi pek çok ülkede de yaygındır. Günümüzde 91 milyon bu dili konuşan insan olduğu biliniyor. Ayrıca ana dili Fransızca olan 70 milyon kişi vardır. Bu dil dünyada en çok konuşulan ikinci dildir, bu sebeple Fransızca en fazla öğrenilmek istenilen diller arasında yerini korur.

Fransızca Öğrenmek Kolay Mıdır?

Bu dilin hem telaffuz hem de gramer yapısında açık kuralları vardır ve bu dili geliştirmenin yolu ilk başlanınca en sağlam temel alınmasıyla ilgilidir. Tek başına “konuşarak” telaffuz dersleri ile öğrenmek yetersiz kalır. Fransızcayı iyi öğrenmek için en iyi öğrenme yöntemini kullanan FLE hocalardan (Fransız olup Fransızca öğreten kişiler) eğitim almak öğrenme sürecini kolaylaştıracaktır.

İsimler Fransızcada Nasıldır?

Tüm Fransız dilinde isimler eril veya dişil olarak ikiye ayrılır. Bir tek insanlar ve hayvanlar değil, cansız varlıklara da cinsiyet atfedilir. Kural olarak, makaleler, öğretici metinler sıfatlar ve metinler de isimleri kullanmak için bu kurala uyar. Makaleler bile eril ve kadın olarak değişir. Ad verilerini ve makaleleri ortaklaşa hatırlamaya çalışırsanız, haliyle cinsiyetini de bilirsiniz.

 Eril olanlara örnek: un livre (kitap), un café (kahve)

 Dişil olanlara örnek: une montre (saat), une bière (bira) verilebilir.

Fiiler Nasıldır?

Bu dilde fiiller kişiye göre farklılaşır. Buna “çekim” denir.

je “ben” demektir. “sen”, demek için tu kullanılır. il ise “o” ve elle “o” anlamındadır. Bu şekilde kalıplar vardır. Ve fiil çekimi için kalıpları bilmek gerekir.

Nasıl Soru Sorulur?

Soru cümlesi için 3 farklı metot bulunur. 3’ü de aynı anlama gelir, ancak ters çevirme diye tabir edilgen soru sorma yolu daha elittir. Bunun için günlük konuşmada ses tonunu vurgulamak gerekir.

  1. İfadeyi kuvvetlendirmek için bu cümlesinin sonuna bir soru işareti koymak gerekir.

-Vous avez des kruvasanlar?

  1. Belirtilen cümlesinin başına “est-ce que” koymak gerekir.

– Est,ce que vous aves desu kruvasan?

  1. Belirtilen cümlesinin fiil ve öznesini ters çevirin.

-Avez,vous desu kruvasan?

Telaffuz

Bu dilde telaffuz ve imla yapısı ikilisindeki ilişki mota mottur ve en önce kuralları yerinde koyduğunuzda bir çok kelimeyi okumak basit kalacaktır. İleri zamanlarda telaffuz öğrenirken, sırf bir Fransız’ın sesini taklit etmek uygulamada kolay değildir. Dilin ağız içindeki hareketi ile ne şekilde telaffuz edileceği gibi ses dizilimine alışmış olan bir Fransız eğitmeninden telaffuz öğrenmek gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu