ListeCafe

Squid Game Dizisinin Bu Kadar Sevilmesinin Ardında Ne Var?

Son dönemlerde adından sıklıkla bahsedilen Squid Game dizisini izlemiş ya da duymuşsunuzdur. Herkes diziyi konuşurken dizideki ögeler şimdiden hayatımıza girmeye başladı. Kore’de Bbopgi olarak da bilinen dalgona şekeri aniden Google trend listesine girdi. Sosyal medyaya her girdiğimizde kullanıcıların paylaştığı şekerlemenin tarifini görmeye başladık. Bunun gibi unsurlar Türkiye’de de oldukça yoğun ilgi görürken dizi temalı mekanlarda izdihamlar çıkmaya başladı. Hatta diziden sonra Korece öğrenmek isteyenlerin sayısında büyük bir artış görülüyor. Bir Kore dizisinin bu derece başarılı olmasının arka planında neler yatıyor olabilir? İzlenme sıralarında 90 ülkede birinci olan bu dizinin sırrı nedir?

Dizinin neden bu kadar çok sevildiği sorusunun peşine düşmeden evvel izlemeyenler için öncelikle dizinin konusuna göz atalım.

Squid Game Konusu Nedir?

Netflix’in Kore yapımı Squid Game dizisi, borç batağına düşmüş ve para sıkıntısı çekmekte olan yüzlerce oyuncunun, metro istasyonunda aldıkları tuhaf oyun davetini kabul etmesiyle gelişen olayları anlatıyor. Borçlarından dolayı çaresizlik içinde olan 456 kişi, peş peşe altı geleneksel çocuk oyununu kazanarak büyük para ödülünü alıp gitme umuduyla kanlı bir hayatta kalma mücadelesi sürdürüyor.

Squid Game dizisinin konsepti 2008’de geliştirdi, yaratıcısı Hwang Dong-Hyuk senaryoyu yazmaya bir yıl sonra başladı. Ancak işler beklediği gibi gitmemişti, kapısını çaldığı olası yatırımcılar Hwang’ın yazdığı hikâyeyi beğenmedi. Ayrıca konsepti, ticarileştirilemeyecek kadar soyut bulundu.

Yönetmen Dong-Hyuk Squid Game’in hazırlanmasına yönelik süreci anlatırken çalışmanın nihayetinde ya bir başyapıt ya da ilginç bir fiyasko olacağının farkında olduğunu söylüyor. 50 yaşındaki yönetmen Hwang’a göre, son 2 yıldır hayatımızın merkezinde yer alan pandemi, dünyamızla ‘Squid Game’ alemi arasındaki farkın kapanmasına yol açan en önemli etken. Hwang, yaptığı bir açıklamada, pandeminin küresel ekonomiye vurduğu darbe sebebiyle zenginler ve yoksullar arasındaki uçurumun daha da açıldığını belirtti. “Dünya değiştiği için bu detaylar sayesinde insanlar hikâyeyi 10 yıl öncesine kıyasla çok daha gerçekçi bulmaya başladı” diye konuştu.

Squid Game Dizisi Neden Bu Kadar Çok Beğenildi?

Uzmanlara göre, canlandırılan karakterler de dizinin başarısında önemli rol oynuyor. Dizideki karakterlere baktığımızda genel olarak toplumun kaybetmiş bireylerini görüyoruz. Hepsinin mali sorunları ortak noktaları olsa da ayrı ayrı çok farklı hayatlardan gelmiş bireyler olmaları.

Bu kanlı oyunu oynamayı kabul eden oyuncuların hepsinin ortak sorunu borç, ama geçmişleri çok farklı. Tıpkı günümüzde sorumlulukları, ödemeleri gereken faturaları, bakmakla yükümlü aileleri ve borçları olduğu için sevmediği, istemediği işlerde çalışan insanlarda olduğu gibi.

Dizinin gerçek hayatla kesişen bir çok yanı olması ve karakterlerin bazıları ile kişilerin kendilerini bağdaştırmaları dizinin bu kadar çok izlenmesinin nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Senaryo 2008 yılında ütopik ve vahşi bulunurken, ne yazık ki şiddet içeren hayatta kalma hikayelerinin beğenildiği günümüzde kabul gören bir hal aldı.

Dizide kararların oyuncular tarafından ortak şekilde alınması sırasında duyduğumuz “Size şans veriyoruz” sözü, oylamaların demokratik süreçlerle işlemesi bize oldukça tanıdık gelen neoliberal kapitalizmin mottosunu yansıtıyor. Görünen o ki gerçek hayatlarında sürekli olarak yabancılaşma yaşamakta olan insanlar, özellikle genç kuşak, kendisini dizideki karakterlere yakın hissediyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu