ListeCafe

Kedilerde tuhaf davranışlar nelerdir?

Kedilerde tuhaf davranışlar

Kedilerde tuhaf davranışlar  ; Evinizde kediniz varsa; benim kedim neden bu kadar garip davranıyor? Kedimde bir sorun olabilir mi? Bu durumla karşılaşan bir tek ben miyim? Bu tür birçok soru bazen aklınızda yanıp söner. Her şeyden önce, yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Aslında, kediniz tüm tuhaflıklarına rağmen tamamen normal kabul edilebilir. Çünkü kedilerin tuhaf davranışları üzerine pek çok araştırma ve gözlem yapılmıştır. Ve bu sayede kedilerin bazı garip davranışları açıklanabilmiştir.

Kedilerde tuhaf davranışlar nelerdir ve neden bu davranışları sergilediklerini anlamak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Yazımızı okuduktan sonra, kedinizin komik maskaralıklarının tadını çıkarabilirsiniz.

Yuvarlanması

Kediniz sık sık yere düşüp yuvarlanıyor mu? Kedi nanesinin etkisi altında mı? Yoksa başka bir şey mi oldu? Endişelenmeyin, endişelenecek bir şey yok!

Kediniz etrafta dolaşırken, genellikle kendini güvende hissettiğini göstermeye çalışır ve dikkatinizi çekmek isteyebilir. Ya da bölgeye yuvarlanarak koku bırakıp işaretleyebilir. Bunu o bölgenin kendisine ait olduğunu göstermek için yapmaktadır.

Poşetlere Olan Takıntısı

Bakkaldan eve geliyorsunuz ve daha kedinizi aramadan önce onu ayaklarınızın altında, çantanızı koklarken ve yalarken buluyorsunuz. Hemen fark etmezseniz kediniz plastik yiyebilir!

Yavru kediler dişleri büyüdüğünde, diş etlerini kaşımak için her şeyi çiğneyebilirler. Buna plastik ürünler de dahildir. Bu nedenle, kediniz çocukluktan itibaren plastik dokuya özel bir düşkünlük geliştirmiş ve bunu yetişkinliğe taşımış olabilir.

Ayrıca plastik poşetlerin tadı bazı kedilere lezzetli gelebilir. Ancak dikkatli olmakta fayda var; çünkü plastik nesneler bir kedi tarafından yutulduğunda boğulma veya bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Bu nedenle kediniz hala yavruysa ve dişleri büyüyorsa, plastik nesnelerden uzak durmasını sağlayın ve kedinizin diş çıkarma sürecine faydalı şeyler satın alın.

Küçümseyici Mimikler Yapması

Merak etmeyin, kediniz size ne kadar sizinle dalga geçiyor gibi görünse de sizinle dalga geçmiyor ve sizi küçümsemiyor! Kedilerin Flaman reaksiyonu adı verilen bir durumu vardır. Flaman reaksiyonu kedilerin üst dudaklarını yukarıya doğru kıvırması sonucu ön dişlerini göstermesi ve bu esnada genellikle burun delikleri kapalı olarak nefes almasından oluşan ve birkaç saniye süren davranışa verilen bir isimdir. Özellikle erkek kediler bunu sıklıkla yaparlar çünkü feromonların ve diğer kokuların ön dişlerin arkasındaki kanaldan ağzın üst kısmındaki vomeronazal organa geçmesini kolaylaştırır.

Yoğurma- Masaj Hareketi

Kediler sık sık ön patileriyle hamur yoğurma ve masaj yapma gibi hareketler yaparlar. Bunun birkaç farklı nedeni vardır. Yavru kediler annelerinden süt emmek istediklerinde bir emme davranışı olarak bu hareketi yaparlar.

Yetişkin kediler de ise bu davranış mutlu olduklarında bir tatminlik göstergesi olarak kabul edilir. Ayrıca yetişkin kişilerin bu hareketi yapması kokularının ortaya çıkarmasını sağlamaktır. Bir kedi arka patilerini kullanarak bu hareketi yapıyorsa çiftleşmeye hazır olduğunu göstermektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu