Sağlık
Trend

Cilde Zararlı Yiyecekler Nelerdir

Cildiniz en büyük organınızdır. Kendinize bakmak, cildinizin bakımını da içerir. Bunu yapmanın en iyi yolunu bulmak kafa karıştırıcı olabilir.

Cilde Zararlı Yiyecekler Nelerdir

Cildiniz en büyük organınızdır. Kendinize bakmak, cildinizin bakımını da içerir. Bunu yapmanın en iyi yolunu bulmak kafa karıştırıcı olabilir. Dermatologlar cildinizi temiz ve nemli tutmanız gerektiği konusunda hemfikirdir. Cildinizi hasardan ve cilt kanseri riskinden korumak için güneş kremi kullanın.

Diyet, cildinizin nasıl göründüğünü de etkileyebilir. Diyetinizin cilt yaşlanmasının belirtilerini hızlandırdığını görebilirsiniz . Hangi yiyeceklerin cildiniz üzerinde en kötü etkiye sahip olduğuna buyurun buradan inceleyelim.

Cilde Zararlı Yiyecekler Nelerdir
Cilde Zararlı Yiyecekler Nelerdir

Doymuş yağlar

Kırmızı et, peynir, tereyağı ve hidrojene doymuş yağ oranı yüksek gıdalar sağlık sorunlarına katkıda bulunur. Doymuş yağlar kardiyovasküler sorunlara neden olabilir ve obezite riskini artırabilir. Ayrıca insülinde büyüme faktörünüzü de etkileyebilirler.

Yüksek düzeyde insülin büyüme faktörleri, yüksek düzeyde seks hormonlarını tetikler. Bu olduğunda, cildiniz yağ üretimini artırarak tepki verir ve bu da tıkanmış gözeneklere ve akneye yol açar .

Cildinizi iyileştirmek için doymuş yağ alımınızı azaltın ve balık ve fındık gibi daha sağlıklı yağlarla yönelin.

Cilde Zararlı Yiyecekler Nelerdir
Cilde Zararlı Yiyecekler Nelerdir

Tuz

Çok fazla sodyum da bir sağlık sorunudur. Tuz oranı yüksek bir diyet yemek, yüksek tansiyon riskini artırabilir . Genel sağlığınızda bir fark yaratmak için yediğiniz tuz miktarını azaltın.

Tuz ayrıca cildinizin nasıl göründüğünü de etkiler. Çok fazla tuz dehidrasyona neden olabilir . Dehidrasyon, nemi cildinizden çeker, donuk ve cansız bırakır. Fazla sodyum, vücudunuzun çok fazla su tuttuğu yerde su tutulmasına da neden olabilir. Su tutma cildinizin şişmiş  görünmesine neden olabilir. Göz altı torbaları ve genel olarak kabarık bir görünüm fark edebilirsiniz.

Cilde Zararlı Yiyecekler Nelerdir

Cilde Zararlı Yiyecekler Nelerdir

Şeker

Şekerin kalori içeriği kilo alımına neden olur. Şekerin vücudunuz üzerinde kimyasal bir etkisi de vardır. Fruktoz ve glikoz gibi şekerler vücudunuzun kolajen üretimine müdahale edebilir. Kolajen , cilde gücünü ve elastikiyetini veren proteindir.

Çok fazla şeker vücudunuzun ürettiği kolajen miktarını azaltabilir. Kolajen olmadan cildiniz gevşek görünecektir. Bu kadar elastik olmayacaktır. Zamanla, erken yaşlanma belirtileri görebilirsiniz. Cildiniz ayrıca yaralanmalara karşı daha savunmasız olabilir.

Cilde Zararlı Yiyecekler Nelerdir
Cilde Zararlı Yiyecekler Nelerdir

Süt Ürünleri

Bazı süt ürünlerinin akne salgınları olasılığını artırdığına dair kanıtlar var. Günde iki bardaktan fazla süt içen kişiler, daha az süt içenlere göre daha fazla sivilce bildiriyor. Tam yağlı, az yağlı ve yağsız dahil olmak üzere tüm inek sütlerinin aynı etkiye sahip olduğu kaydedilmiştir.

Her süt akneye neden olmaz. Araştırmalar, peynir veya yoğurt yiyen kişilerin sivilcelere daha yatkın olmadığını gösterdi.

Bazı süt ürünlerinin neden sivilce ile bağlantılı olduğu açık değil. Cildinizdeki yağ üretimini artıran sütteki hormonlarla ilgili olabilir. Süt ayrıca tıkanmış gözeneklere neden olan iltihabı tetikleyebilir.

Yüksek oranda işlenmiş gıdalar glisemik indekste yüksek olma eğilimindedir.

İşlenmiş gıdalar

Yüksek oranda işlenmiş gıdalar glisemik indekste yüksek olma eğilimindedir. Beyaz ekmek, hamur işleri, unlu mamuller, patates cipsi, patates kızartması, beyaz pirinç ve şekerli içecekler kan şekerinizi yükseltebilir . Bu kilo alımına neden olabilir ve cilt sağlığını da etkiler.

Bir çalışmada, düşük glisemik indeksli diyet yapan kişilerde daha az sivilce görüldü. Kan şekeri yükseldiğinde, iltihabı tetiklediği ve kopmalara neden olduğu düşünülmektedir. Kan şekerini stabilize eden bir diyet, daha temiz bir cilde yol açabilir.

Parlayan bir cilt istiyorsanız, cildinizi iyileştirmek için deneyebileceğiniz yiyecekler var.

Cildi İyileştiren Yiyecekler

Parlayan bir cilt istiyorsanız, cildinizi iyileştirmek için deneyebileceğiniz yiyecekler var. Lif ve bitki bazlı gıdalar açısından zengin bir diyet, genel sağlığınızı artırabilir ve cildinizin en iyi şekilde görünmesine yardımcı olabilir. Yüksek düzeyde antioksidan içeren yiyecekler de cilt sağlığına faydalıdır.

Cilt sağlığı için en yararlı yiyecekler şunlardır:

  • Çilek
  • Fasulye, bezelye ve mercimek
  • Havuç, kayısı ve diğer turuncu veya sarı meyve ve sebzeler
  • Antep fıstığı veya badem gibi kuruyemişler
  • Somon veya uskumru gibi omega-3 yağ asitleri yüksek balıklar
  • Ispanak ve diğer koyu yapraklı yeşillikler
  • Domates
Bol meyve ve sebze ile dengeli bir diyet yemek, genel sağlığınız kadar cildiniz için de iyidir.

Özetle

Bol meyve ve sebze ile dengeli bir diyet yemek, genel sağlığınız kadar cildiniz için de iyidir. Çok fazla şeker veya doymuş yağ içeren yiyecekleri azaltın. Çok işlenmiş gıdalardan veya çok fazla tuz eklenmiş gıdalardan kaçının. Sorularınız varsa, tavsiye için doktorunuza danışın.

Online Diyet Nedir Nasıl Yapılır

1200 Kalorilik Diyet Listesi

Akciğer Hastalıkları Nelerdir

Karaciğeri Temizleyen Besinler

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu