Sağlık

Karaciğeri Temizleyen Besinler

Karaciğeri temizleyen besinler ile daha sağlıklı bir karaciğer sahip olup, aynı zamanda kalbinizi ve dolaşım sisteminizi de korumuş olursunuz. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan karaciğerin sağlıklı olması, genel tüm vücudumuzun sağlıklı olması anlamına gelmektedir.

Günlük çok ciddi oranlarda kanın temizlenip pompalanmasını sağlayan karaciğer, 1 dakika boyunca yaklaşık 1,5 litre kanı temizlemektedir.

Karaciğeri Temizleyen Besinler Nelerdir?

Aşağıda yer alan karaciğeri temizleyen yiyecekler ve içecekleri düzenli olarak kullanmanız, karaciğer sağlığının daha iyi seviyeye gelmesi için faydalı olacaktır. Bu besinlere herhangi bir alerjiniz bulunmuyorsa düzenli olarak tüketmeniz de hiçbir sakınca yoktur.

Sarımsak

Hiç şüphesiz ki birçok hastalığın önlenmesinde önemli faydaları bulunan sarımsak, karaciğerin temizlenmesi için de yararlı besin gruplarından biridir. Antibiyotik özellikleri yüzyıllar önce keşfedilen sarımsağın tüketilmesi, dünyada tüm bilim insanları tarafından tavsiye edilmektedir.

Karaciğer sağlığının korunması dışında, genel sağlık üzerinde de önemli faydaları olduğunu söylemek lazım.

Narenciye

Narenciye grubunda yer alan meyvelerin tamamı, karaciğerinin sağlığının korunmasında faydalıdır. Bu meyveler aynı zamanda bağışıklığın güçlenmesi için de ciddi etkilere sahiptirler. Yüksek C vitamini içeriklerinin yanı sıra vücudumuz için faydalı olan farklı mineralleri de narenciye grubundaki meyvelerde bulmak mümkündür.

Özellikle kış aylarında düzenli tüketilmesi, vücudu enfeksiyon ve hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur. Greyfurt, mandalina ve portakal başta olmak üzere, tüm narenciye çeşitleri düzenli şekilde tüketilmelidir.

Havuç

A vitamini ve antioksidan içerikleri ile dikkat çeken havuç, ayrıca beta-karoten içeriğine de sahip besinler arasındadır. İçerdiği zengin mineraller ve vitaminler ile karaciğer sağlığının korunmasında son derece faydaları bulunmaktadır. Havuç aynı zamanda bilindiği gibi göz sağlığı için de önemlidir.

Şalgam

Gerek sebze ve gerekse şalgam suyu olarak tüketilmesi, karaciğerin korunmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar şalgam suyunun karaciğer sağlığı dışında sindirim sistemi sorunları ve kanser gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu olduğunu da göstermektedir.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Düşük kalorili oldukları gibi yüksek C ve E vitamini içeren yeşil koyu yeşil yapraklı sebzeler, sofralardan eksik edilmemesi gereken besinlerdir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve karaciğer sağlığının korunması için bu besinlerin sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Karaciğeri temizleyen besinler

Kuruyemiş Çeşitleri

Antep fıstığı ve ceviz gibi birtakım kuruyemiş çeşitleri, karaciğeri temizleyen besinler grubunda yer almaktadır. Bu besinler aynı zamanda hafızanın ve bağışıklığın güçlenmesi için de etkilidir. Yüksek protein içerikleri ile de günlük protein ihtiyacının karşılanmasında faydalı olan kuruyemiş çeşitleri düzenli şekilde tüketilmelidir.

Zeytinyağı

Zeytinyağının sağlığa faydaları uzun yıllar öncesinden keşfedilmiştir. Sindirim sistemi üzerinde büyük faydaları olduğu gibi, karaciğere sağlığının korunmasında da önemli etkileri bulunmaktadır.

Aynı zamanda en sağlıklı yağlar arasında bulunan zeytinyağının, kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkileri de bilinmektedir. Fiyat olarak diğer yağlardan biraz pahalı olsa da, yemeklerinizde zeytinyağını tercih etmeniz sağlıklı bir seçim olacaktır.

Ağızda ekşi tat nedenleri ve çözüm yolları

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Neden Olur

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu