ListeCafe
Trend

Halı Yıkama Dükkanı Açmak

Günümüzde önü açık birçok iş kolu sektörlerde yer almaktadır. Bizde yazımızda bunlardan biri olan halı yıkama dükkanı açmak başlıklı konuyu ele alacağız.

Halı Yıkama Dükkanı Açmak

Halı Yıkama Dükkanı Açmak ; Günümüzde önü açık birçok iş kolu sektörlerde yer almaktadır. Bizde yazımızda bunlardan biri olan halı yıkama dükkanı açmak başlıklı konuyu ele alacağız.

Halı yıkama dükkanı açmak potansiyel getirisi olan işlerden biridir. İş yapmak isteyenlerin tercih edebileceği sektörlerden biri olan halı yıkama dükkanları alt yapısı doğru oluşturulduğu sürece tercih edilebilir. Bunun için bu işi daha önce yapmış olmak yada yapanlardan bu konuda bilgi almak büyük yararlar sağlayacaktır. Bizde bunlardan hareketle yazımızda halı yıkama dükkanı açmak başlığını değerlendireceğiz.

Halı Yıkama Dükkanı Açmak

Halı yıkama dükkanı açmak iş fikirleri arasında cazip bir yeri vardır. Potansiyel bir müşteri kitlesini barındıran halı yıkama işi her daim kazanç sağlar. Doğru bir planlamayla karlı kazançlar elde etmek mümkündür. Özellikle yerinde yapılan reklam ve tanıtımlarla bu konuda büyük avantajlar sağlanabilir.

Kadınların çalışma hayatında yer alması, şehirleşmenin artması halı yıkama konusunda profesyonel destek almayı zorunlu kıldı. Eskiden kendi imkanları ile halı yıkama durumu artık şimdi neredeyse görülmesi imkansızdır. Bunun sonucunda sektörde birçok halı yıkama dükkanı ve firması açılmıştır.

Halı yıkama işi yapanlar genel olarak yazları daha çok çalışır. Tabi ki yılın diğer zamanlarında da halı yıkama işleri devam etmektedir. Ev halıları kadar çeşitli yerlerden farklı halı türleri de yıkama için gönderilir.

Halı yıkama dükkanı açmak isteyenler bu işi sıfırdan yapabilecekleri gibi devir işlemleriyle de satın almaları mümkündür. Sıfırdan halı dükkanı açmak maliyetli gibi görünse de yeni makinalarla işe başlanması oldukça avantajlı olacaktır.

Halı yıkama işine girmek isteyenler kazançlarını artırmak adına daha donanımlı makinelerden ve personellerden yararlanmaları gerekir. Zira yaz gibi işlerin yoğun olduğu dönemlerde birçok halı yıkamacı ileri tarihlere randevu vermektedir. Bu durum işini çabuk halletmek isteyen müşterilerin memnun olmayacağı bir tutumdur.

Halı yıkama makinaları manuel ve otomatik şeklinde iki türdür. Halı yıkama sürecini uzatan manuel makinalar yerine otomatik olanların tercih edilmesi işlerin daha hızlı ilerlemesini sağlar. Tabi ki bu durumda otomatik halı yıkama makinası fiyatlarıyla birlikte maliyet biraz daha artacaktır.

Halı yıkama sektöründe hızlı iş çıkarmanın yanında bu tempoyu yürütebilecek ekibin varlığı da oldukça önemlidir. İşlerin yoğunluğu personel ihtiyacını gerekli kıldığı gibi yıkanılan halıların taşınmasında ulaşım araçları temini oldukça önemlidir. Yazımızın devamında halı yıkama dükkanı için gerekli belgeler başlığını ele alalım.

Halı Yıkama Dükkanı Açmak
Halı Yıkama Dükkanı Açmak

Halı Yıkama Dükkanı İçin Gereken Belgeler

Halı yıkama dükkanı açabilmek için belediyelere başvurmak gerekiyor. Bazı belediyeler halı yıkama dükkanı açmak için kuyu suyu kullanımını zorunlu tutmaktadır. Kuyu suyu bulanık olabileceği gibi kanal sularının karışması ihtimali sağlıklı olmadığını gösterir. Fakat şebeke suyu kullanımlarında bazı belediyelerin ruhsat verme olayı zorlaşmaktadır. O zaman bizde yazımızda tüm belediyelerde ortak istenen belgeleri sıralayalım.

 • Nüfus cüzdanı örneği
 • 2 adet vesikalık
 • Kira kontratı ve Tapu fotokopisi
 • Faaliyet Belgesi
 • Vergi Levhası
 • Oda Kayıt Belgesi
 • Çevre Temizlik Vergisi Ödeme Makbuzu
 • İtfaiye uygunluk raporu

Yukarıda sıralamış olduğumuz evraklar hazırlanarak bağlı bulunan belediyeden ruhsat alabilmek için müracaat edilmelidir. Ruhsat Denetim Müdürlüğü İnceleme Heyeti 1 ay içinde yapacağı incelemelerden sonrası uygun görüldüğü taktirde ruhsat verilir. Yazımızın devamında halı yıkama dükkanı malzemeleri başlığını ele alalım.

Halı Yıkama Dükkanı Malzemeleri

Halı yıkama dükkanı için yer temini ve ruhsat gibi işlemlerin yanı sıra gerekli malzemelerinde satın alınması gerekir. Halı yıkama işinde gerekli olan birçok teknik makine bulunur. Bunlar halıların yıkanması, kurutulması ve asılması gibi birçok aşamadan geçer. Buna yönelik birçok makine, cihaz, araç bulunmaktadır. Bizde halı yıkama dükkanı malzemelerini sıralayalım.

 • Halı yıkama makinesi
 • Halı sıkma makinesi
 • Devir Ayarlı Döner Yıkama Fırçası
 • Halı Yıkama Şampuanı Özel
 • Manuel Halı Yıkama Malzemeleri
 • Ekstra Koltuk Yıkama Malzemeleri
 • Halı Asmak İçin Demirbaş
 • Disk Fırça Makinesi

Yukarıda sıraladığımız malzemeler halı yıkama dükkanı için temel malzemelerdir. Bu malzemeleri sıfırdan alınabileceği gibi ikinci el satış yapan yerlerden de temin etmek mümkündür. Fakat sıfırdan alımlarda yeni makina almak son teknoloji olacağı için daha caziptir. Özellikle halı yıkama makinesinin son model olması işlerin daha verimli ve seri ilerlemesini sağlayacaktır.

En Karlı Bayilikler

Togg Fiyatı Ne Kadar

Bebeklerde Egzama Belirtileri

At Yetiştiriciliği Belgesi Nasıl Alınır

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu