ListeCafe

En İlginç 60 Dünya Gerçeği

En İlginç 60 Dünya Gerçeği

 

En İlginç 60 Dünya Gerçeği ; Yaklaşık 200 ülke ve 7,8 milyardan fazla insan (artı bitkiler, hayvanlar ve diğer organizmalar) ile dünya ilginç, eğlenceli ve büyüleyici gerçeklerle doludur. Örneğin, Kivi ülkesinde, gezegendeki en yüksek evcil hayvan sahipleri yoğunluğunu bulacaksınız. Ve Nikaragua’da, mor rengine sahip dünyadaki iki bayraktan birini bulacaksınız. Dünya ve sürekli büyüyen nüfusu hakkında daha fazla gerçek için aç mısınız? Dünyanın geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında bazı ilginç bilgiler öğrenmek için okumaya devam edin.

1 – Buzullar ve buz tabakaları, dünyadaki tatlı suyun yaklaşık yüzde 69’unu elinde tutuyor.
Alaska'daki buzul
Maridav/Shutterstock

Water in Crisis: A Guide to the World’s Fresh Water Resources by the United States Geological Survey (USGS) raporuna göre, dünyadaki toplam su miktarının %96’sından biraz fazlası okyanuslarda tutuluyor . Ancak, bu öncelikle tuzlu su. Dünyadaki tatlı suyun büyük bir kısmını bulmak için kutuplara doğru yürümeniz gerekir, çünkü suyun %68,7’si buzullarla, sürekli karla ve buzullarla kaplıdır. Doğrudan gelen kutunuza gönderilen daha fazla bilgi için günlük bültenimize kaydolun .

2-Dünyada şimdiye kadar kaydedilen en hızlı rüzgar saatte 253 mil idi.
Rüzgar türbinleri

Şapkalarınızı sıkı tutun çünkü bu sizin ortalama bir rüzgar fırtınanız değil. 1996’da Olivia adlı tropikal bir kasırga Avustralya’nın Barrow Adası kıyılarını öyle bir kuvvetle vurdu ki inanılmaz bir rekor kırdı. Göre Weather Channel , geçtiğimiz esti “Olivia’nın eyewall bir 253 mil bora oldu zirve olan beş aşırı üç saniyelik fırtınanın, üretilen” önceki rüzgar rekor Mount Washington, 1934 yılında New Hampshire arkada 231 mph kümesinin.

3 – Avrupa’daki son kuraklıklar 2.100 yılın en kötüsüydü.
"Şiddetli kuraklık, dış mekan sulamayı sınırlayın" yazan yol levhası
Joseph Sohm

Avrupa, 2015’ten beri ciddi kuraklıklara ve aşırı sıcaklara maruz kalıyor ve bu da büyük kuraklıklara neden oluyor. Cambridge Üniversitesi tarafından yürütülen (ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi web sitesinde yayınlanan) araştırma, Orta Avrupa’da binlerce yılda oluşan eski Avrupa Meşe ağaçlarının halkalarındaki izotoplara baktı ve nedenini belirlemeye çalıştı. EurekAlert’e göre , kurak dönemlerin “insan kaynaklı iklim değişikliğinin ve buna bağlı jet akımındaki kaymaların bir sonucu” olduğunu keşfettiler !

4 – Gökkuşağı görmek için dünyadaki en iyi yer Hawaii’dir.
Hawaii'de çift gökkuşağı
Felix Nendzig/

Hevesli bir gökkuşağı bakıcısıysanız ve bu güzel fenomenin tadını çıkarmak istiyorsanız, Hawaii eyaletinden başka bir yere bakmayın. Amerikan Meteoroloji Derneği tarafından 2021’de yayınlanan bir araştırma , bölgenin “dağların bulutlarda ve yağışlarda keskin gradyanlar ürettiğini ve bu da bol miktarda gökkuşağı manzarasının anahtarı olduğunu” kaydetti. Hava kirliliği, polen ve büyük miktarda tepe dalgaları, gökkuşağı miktarı ve kalitesi söz konusu olduğunda Hawaii’yi listenin en üstüne koymaya yardımcı olur.

5- Grönland’da 1,4 km buzun altında fosilleşmiş bitkiler var.
Nuuk Şehri, Grönland
Vadim Nefedoff/

Grönland’ın yaklaşık yüzde 80’i , Britannica’nın “Kuzey Yarımküre’deki Pleistosen buzullarının en büyük ve muhtemelen tek kalıntısı” olduğunu açıkladığı Grönland Buz Levhası ile kaplıdır . Ama her zaman bu kadar buzlu muydu? 1966’da Camp Century’de Soğuk Savaş sırasında alınan 1.4 km’lik bir çekirdek örneğinin altında, araştırmacılar “iyi korunmuş fosil bitkiler ve biyomoleküller” buldular ; son milyon yıl. Brrrrr!

6 – Balina şarkıları okyanus tabanının haritasını çıkarmak için kullanılabilir.
yüzgeç balina
Juan Garcia/

Fin balinaları temelde okyanusun Barry White’ıdır. Şarkıları bellowing derin, erkekler dişileri için kullandığı “Uzak 1.000 kilometre (600 mil) kadar duymuş” deniz yaşamının sesin olduğu düşünülmektedir edilebilir göre Scientific American . Sesin su altında 2,5 kilometre (1,6 mil) derinliğe ulaşabilmesi sayesinde okyanus tabanını sonik olarak haritalamak için de kullanılabilirler , bu da geri döner ve araştırmacılara doğru ölçümler sağlar. Bunun ötesinde, Bilimde 2021 araştırması bir yüzgeçli balinanın şarkısını kullanmanın, araştırmacıların güvendiği tipik bir alet olan büyük bir hava tabancası kullanmaktan çok daha faydalı olabileceğini ve deniz yaşamı üzerinde daha az olumsuz etkisi olduğunu gösterdi.

7-Derin deniz volkanlarında yeni yaratıklar bulundu.
sualtı yanardağı
Chamorro/Shutterstock

Okyanusun derinliklerinde daha önce keşfedilmemiş organizmaları bulmak, kulağa bilimkurgu korku filminden fırlamış gibi gelebilir, ancak Yeni Zelanda yakınlarındaki derin deniz volkanıyla ilgili 2020 tarihli bir araştırma, Proceedings of the National Academy of the United of the United’da yayınlandı. Amerika Birleşik Devletleri, “90’dan fazla varsayılan bakteri ve arke genomik ailesi ve yaklaşık 300 önceden bilinmeyen cins” ortaya çıkardı. Bazı araştırmalar, derin deniz volkanları gibi hidrotermal menfezleri “yaşamın kökeni” ile ilişkilendirdi. Yani gelecekteki kara sakinlerinin erken belirtilerine mi bakıyoruz? Bekleyip görmemiz gerekecek.

8 – Everest Dağı şimdi en son ölçüldüğünden daha büyük.
Everest Dağı
Vixit/Shutterstock

Everest Dağı, uzun zaman önce olgunluğa eriştiği için fiziksel olarak büyümemiş olabilir , ancak Çin ve Nepal’i temsil eden araştırmacılar tarafından yapılan en son ölçüm, dağın zirvesinin geçmişte düşündüğümüzden daha yüksek durduğunu gösteriyor. Önceki okumalar, 29002 fit 1955’te 20,029 ile 1856 aşağı deniz seviyesinden arasında değişmektedir NPR göre . Ancak dağı GPS cihazlarıyla ölçmek için uzun bir süreçten sonra uzmanlar, Everest Dağı’nın levha tektoniği nedeniyle 29.031.69 fit yükseklikte olduğunu belirttiler .

9 – İklim değişikliği çiçeklerin renk değiştirmesine neden oluyor.
Kore'deki Hwangmaesan Dağı'ndaki Açelyalar
Size özel stok/Shutterstock

Endişelenmeyin, değerli kırmızı gülleriniz bir gecede turkuaz rengine dönüşmeyecek, ancak son on yılda bozulan ozon tabakası nedeniyle UV radyasyonundaki artış, tüm dünyadaki çiçeklerin değişmesine neden oldu . Clemson Üniversitesi bilim adamları tarafından yürütülen 2020 tarihli bir araştırma , çiçeklerdeki UV pigmentasyonunun zamanla arttığını ve bunun da polenlerinin bozulmasına yol açtığını belirledi. Renk değişimini gözümüzle göremesek de, çiçeklerin ürettiği parlak renklere ilgi duyan arılar gibi tozlayıcılar için büyük bir sorundur.

10- Diş hekimliği dünyanın en eski mesleğidir.
Matkap tutan bir dişçiye yakın çekim
al7/Shutterstock

Diş hekimliği, insanların ilk dişleri olduğu zamana kadar gider… o kadar uzun değil. Bununla birlikte, bir çalışma , 7.500 ila 9.000 yıl öncesine tarihlenen kafataslarında dişlerin delindiğine dair kanıtlar buldu . Delikler muhtemelen tarih öncesi bir yay matkabı kullanılarak yapılmıştır. Bu ilk dişçinin işi olabilir mi? İtalya’nın Bologna Üniversitesi tarafından 14.000 yıllık bir kafatası üzerinde yürütülen diğer ısırma araştırması , BBC’ye göre “çenedeki çürük bir dişin kasıtlı olarak bir aletle kazındığını ve kazındığını” buldu . Bu, diş hekimliğini kayıtlı en eski mesleklerden biri yapar ve kesinlikle gülümsemek için bir nedendir.

11
Coca-Cola’yı satın alamayacağınız tek yer Kuzey Kore ve Küba.
Kamboçya'da kola ve Pepsi satan kadın
Shutterstock

 

Nereye giderseniz gidin, her zaman Coca-Cola’nın tadını çıkarabileceğinizi bilmek rahatlatıcıdır. Eh, neredeyse her yerde. Bu gazlı içecek neredeyse her yerde satılsa da BBC’ye göre hala (resmi olarak) Kuzey Kore veya Küba’ya ulaşmadı . Bunun nedeni, bu ülkelerin uzun vadeli ABD ticaret ambargoları altında olmalarıdır.

Ancak, bazı millet söylemek sen mümkün olabilir bunu genellikle bir olacak sert olmasına rağmen yeterli-denerseniz şeyler bir yudum dolanabilir çok sen ne öder daha pahalı devletler-ve muhtemelen gibi bir komşu ülkeden ithal Meksika veya Çin.

12
Tüm dünya nüfusu Los Angeles’a sığabilir.
Hollywood Kaliforniya'da Günbatımı Şeridi
Shutterstock

 

Dünya toplam nüfusunun fazla 7,5 milyar olduğunu. Ve açıkçası, bu sayı kulağa çok büyük geliyor . Bununla birlikte, National Geographic’e göre , bu insanların her birinin omuz omuza durması halinde hepsinin Los Angeles’ın 500 mil karesine sığabileceğini öğrendiğinizde biraz daha yönetilebilir hissedebilirsiniz .

13
Artık her zamankinden daha fazla ikiz var.
Eşleşen ekose gömlekli ikiz küçük çocuklar
Shutterstock

 

İkizlerin nadir olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında her zamankinden daha yaygın hale geliyorlar. “İstatistiksel rekor başlar 1915, yaklaşık 1980’e kadar, doğan her 50 bebekten yaklaşık bir ikiz, 2 oranında bir oran oldu,” yazar Alexis C. Madrigal arasında Atlantik . “Sonra oran artmaya başladı: 1995’te yüzde 2,5 oldu. Bu oran 2001’de yüzde 3’ü geçti ve 2010’da yüzde 3,3’e ulaştı. [Bu demektir ki] doğan her 30 bebekten biri ikiz.”

Bilim adamları, bu eğilimin, yaşlı kadınların daha fazla ikiz sahibi olma eğiliminde olması ve kadınların daha geç aile kurmayı seçmesinden kaynaklandığına inanıyor. Tüp bebek gibi doğurganlık tedavileri de muhtemelen bir rol oynamaktadır.

14
Dünyanın en acı biberi o kadar acı ki sizi öldürebilir.
Ejderhanın nefesi biber
Shutterstock

 

“Silah dereceli” Dragon’s Breath acı biberi o kadar sıcak ki düpedüz ölümcül. Bir tane yediyseniz, potansiyel olarak bir tür anafilaktik şoka neden olabilir, solunum yollarınızı yakabilir ve onları kapatabilir.

Nottingham Üniversitesi’nden bilim adamları ile birlikte Dragon’s Breath’i icat eden hobi yetiştiricisi Mike Smith , “Dilimin ucunda denedim ve sadece yandı ve yandı” dedi . Öyleyse neden bu kadar pratik olmayan bir biber yapıyorsunuz? Görünüşe göre, biber başlangıçta cildi uyuşturabilen bir anestezik olarak tıbbi tedavide kullanılmak üzere geliştirildi.

15
Fransa’yı herhangi bir ülkeden daha fazla insan ziyaret ediyor.
Fransız kafede kruvasan yiyen kadın
Shutterstock

 

Fransa, ağzına kadar lezzetli şaraplar, şahane peynirler ve tonlarca romantizmle dolu güzel bir ülkedir. Bu nedenle, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne göre, dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla insanın Fransa’yı ziyaret etmek istemesi şaşırtıcı değil .

2017 yılında Avrupa ülkesi 86,9 milyon kişiyi ağırladı. İspanya, 81,8 milyon ziyaretçi ile ikinci en popüler destinasyon olurken, onu ABD (76,9 milyon), Çin (60,7 milyon) ve İtalya (58.3 milyon) izledi. La vie est belle!

16
Dünyanın en yoğun nüfuslu adası iki futbol sahası büyüklüğünde.
Santa Cruz del Islote
Unsplash / Sid Verma

 

Kolombiya kıyılarındaki San Bernardo Takımadaları’ndaki Santa Cruz del Islote, yalnızca iki futbol sahası büyüklüğünde (iki dönüm) olabilir, ancak yapay adanın dört ana caddesi ve 10 mahallesi vardır. Adada yaklaşık 155 evde beş yüz kişi yaşıyor. The Guardian’a göre, bu kadar küçük bir alana bu kadar çok insan sığdırılmış ve dünyanın en yoğun nüfuslu adası .

17
Kanarya Adalarına kuşların değil köpeklerin adı verilmiştir.
Cocker Spaniel yavrusu
Shutterstock

 

Kanarya Adalarına kanarya kuşlarının adının verildiğini varsaymak güvenli görünebilir , ancak konum aslında farklı bir hayvan için adlandırılmıştır. Kuzeybatı Afrika kıyılarında olmasına rağmen, takımadalar aslında İspanya’nın bir parçasıdır. İspanyolca’da bölgenin adı, “köpek adası” için Latince Canariae Insulae ifadesinden gelen Islas Canarias’tır .

18
Endonezya, dünyanın en kısa insanlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.
Endonezya'nın havadan görünümü
Shutterstock

 

Her yerde kısa boylu insanlar ve uzun boylu insanlar olmasına rağmen , Telegraph tarafından 2017 yılında çeşitli küresel kaynaklardan derlenen verilere göre Endonezya, dünyanın en kısa insanlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor .

Her iki cinsiyeti de hesaba kattığımızda, ortalama bir yetişkin yaklaşık 5 fit, 1.8 inçtir. Bolivya’daki insanlar, ortalama yetişkin boyu 5 fit, 2,4 inç olan çok daha uzun olma eğiliminde değiller. Aramızdaki en uzun insanlar, ortalama yetişkin boyunun 6 fit olduğu Hollanda’da yaşıyor.

19
İklim değişikliğiyle ilgili Paris Anlaşması, bir günde şimdiye kadarki en fazla sayıda ülke tarafından imzalandı.
Birleşmiş Milletler Binası bayrakları dalgalanıyor
Shutterstock

 

174 dünya lideri, 2016 yılında New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) merkezinde Dünya Günü’nde Paris Anlaşması’nı imzaladığında, tek bir günde bir şey imzalamak için bir araya gelen en fazla sayıda ülke oldu. Anlaşma, iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi ve küresel iklim çabasını güçlendirmek için gereken eylem ve yatırımları hızlandırmayı ve yoğunlaştırmayı amaçlıyor.

20
Dünyanın en sessiz odası Microsoft’un Washington eyaletindeki genel merkezinde bulunuyor.
Binada Microsoft oturumu
Shutterstock

 

Sessizlik altındır, dedikleri gibi. Ve çoğu insan için mücevher ve altın kadar değerli olmasa da, kesinlikle dünyanın en sessiz odasını inşa edenler için birincil hedefti. Redmond, Washington, laboratuar odası önlemlerinin 20 desibele insanın duyma ve edildi alanlar için sonları önceki kayıtları eşiğinin altındadır -20,35 dBA, bir arka plan gürültüsü içinde Microsoft’un genel merkezinde bulunan gezegenin en sessiz yerleri sayılır göre, CNN .

Konuşma ve işitme bilimcisi ve Microsoft’taki yankı odasının baş tasarımcısı Hundraj Gopal CNN’e verdiği demeçte , ” Kişi odaya girer girmez, tarif etmesi zor olan garip ve benzersiz bir his hissediyor” dedi . “Çoğu insan sesin olmamasını sağır edici buluyor, kulaklarında dolgunluk hissi veya biraz çınlama hissediyor. Ortam gürültüsü son derece düşük olduğu için çok zayıf sesler net bir şekilde duyulabiliyor. Başınızı çevirdiğinizde bu hareketi duyabiliyorsunuz. nefes aldığını duyabiliyor ve biraz yüksek sesle geliyor.”
21
Dünyada metrik sistemi kullanmayan tek ülke var.
Sayaç cetvelleri
Shutterstock

 

Basitlik adına, dünyadaki 200’den fazla ülkenin çoğu, uzunluk veya kütle gibi şeyleri tanımlarken metrik sistemi kullanır. Ancak son zamanlarda öne çıkan üç ülke vardı : Liberya, Myanmar ve Amerika Birleşik Devletleri.

Liberian Observer’a göre , 2018’de Liberya ticaret ve sanayi bakanı Wilson Tarpeh , hükümetin ticarette hesap verebilirliği ve şeffaflığı teşvik etmek için metrik sistemi benimsemeyi planladığını söyledi . Myanmar , ABD’yi tek durak olarak bırakan benzer bir taahhütte bulundu .

22
Gezegendeki en uzun yer adı 85 harf uzunluğundadır.
Yeni Zelanda'da TaumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiWhenuakitanatahu
Alamy

 

Avustralya, Mamungkukumpurangkuntjunya Tepesi’nde yaşayan insanların , memleketlerinin adını hecelemeyi öğrenmek konusunda biraz sabra ihtiyacı var. Ama biliyor musun? Massachusetts’teki Chargoggagoggman-chauggagoggchaubunagungamaugg Gölü ve Güney Afrika’daki Tweebuffelsmeteen-skootmorsdoodgeskietfontein Gölü’nden gelenler de öyle.

Ancak hiçbirinin adresini not ederken Taumatawhakatangihanga-koauauotamateaturipukakapikimaung-ahoronukupokaiWhenuakitanatahu, Yeni Zelanda’da yaşayanlar kadar yapacak işi yok. 85 harf uzunluğundaki bu, dünyadaki en uzun yer adıdır .

23
Her saniye dört bebek doğuyor.
Bebeğin yanaklarını öpen ebeveynler
Shutterstock

 

Her saniye, genel nüfusumuza dört yeni bebek katıyoruz. Biraz matematik yapın ve bunun her dakika yaklaşık 250 , saatte 15.000 ve her gün 360.000 doğum olduğu anlamına geldiğini anlayacaksınız.

24
Şimdiye kadar kaydedilen en soğuk sıcaklık -144 Fahrenheit dereceydi.
Roma'da karla kaplı bahçe
Shutterstock

 

Soğuk havaya ve sert rüzgarlara alışkın olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak ortalama kış gününün şimdiye kadar kaydedilen en soğuk günde hiçbir şey yoktur, yani -144 Fahrenhayt derecedir . Sıcaklık, 2004 ve 2016 yılları arasında yapılan bir araştırma sırasında Antarktika’da kaydedildi. Bu sıcaklıkta sadece birkaç nefes bile ciğerlerinizde kanamaya neden olur ve sizi öldürür.

25
Dünyanın ozon tabakası 50 yıl içinde tamamen iyileşecek.
uzaydan dünya
Shutterstock

 

Kirlilik nedeniyle, Dünya’nın ozon tabakası çok acı çekti. Bu herkes için kötü haber, çünkü kırılgan gaz tabakası gezegenimizi koruyor ve bizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruyor. Neyse ki, iklim değişikliği uzmanları, Birleşmiş Milletler’in 2018 tarihli bir raporuna göre, ozon tabakasının 50 yıl içinde tamamen iyileşeceğine inanıyor .

İyileşme, büyük ölçüde, hasarın ana suçlularından birinin (kloroflorokarbonların (CFO)) kullanımına küresel bir yasak koyan 1987 Montreal Protokolü sayesinde oldu. Daha önce, CFO’lar buzdolaplarında, aerosol kutularında ve kuru temizleme kimyasallarında yaygındı.

26
Japonya, dünyanın en deprem eğilimli ülkesidir.
Japonya'da deprem sonrası
Shutterstock

 

Depremler, zar zor fark edilen küçük sarsıntılardan, büyük yıkıma neden olan binaları deviren yer sarsıcılarına kadar değişebilir. Ancak , gezegendeki en depreme açık yerlerden bazıları olan Çin, Endonezya, İran ve Türkiye gibi ülkelerde yaşayanlar için hayatın kaçınılmaz bir parçası . Ancak USGS’ye göre , Japonya dünyadaki en fazla depremi kaydediyor.

27
Dünya üzerinde yaklaşık 4 katrilyon katrilyon bakteri var.
Petri kabındaki bakteri
Shutterstock

 

Her bakteri kötü değildir. Aslında, bu ufacık biyolojik hücrelerden bazıları aslında bizim için iyidir ve dünyaya çeşitli ve karmaşık şekillerde yardımcı olur. NPR’ye göre gezegenimizde yaklaşık 4 katrilyon katrilyon bireysel bakteri olduğu düşünüldüğünde bunu bilmek güzel .

28
Şu anda hayatta olan insanlar, şimdiye kadar yaşamış toplam insan sayısının yaklaşık %7’sini temsil etmektedir.
Kalabalık kaldırımda yürüyen insanlar
Shutterstock

 

Aklınızın bir köşesinde tutmanız gereken başka bir dünya gerçeği daha var: Nüfus Referans Bürosu’na göre , Homo sapiens’in 50.000 yıl önce sahneye ilk çıktığı zamandan beri, türümüzün 108 milyardan fazla üyesi doğdu. Ve bu sayının büyük bir kısmı şu anda hayatta. Büroya göre, bugün yaşayan insan sayısı, şimdiye kadar yaşamış toplam insan sayısının %7’sini temsil ediyor.

29
Muhammed’in dünyadaki en popüler isim olduğu düşünülmektedir.
Bebek portre
szefei/Shutterstock

Kenara çekil John, James, Mary ve Jane—dünyadaki en popüler ismin Muhammed olduğuna inanılıyor. The Independent’a göre , dünya çapında tahminen 150 milyon erkek ve erkek çocuk bu ismi paylaşıyor . Popülarite, ilk doğan her erkek çocuğuna İslam peygamberinden sonra isim verilmesine ilişkin bir Müslüman geleneği sayesindedir.

30
Sadece iki ülke ulusal bayraklarında mor renk kullanır.
Dominika bayrağı
Shutterstock

 

Nikaragua bayrağının ortasında mor bir şerit içeren bir gökkuşağı bulunurken, Dominika bayrağında mor tüylü bir kuş olan bir sisserou papağanı resmi bulunur. Bu unsurlar onları dünyada mor rengi kullanan tek iki bayrak yapar .

31
Afrika ve Asya, dünyanın kırsal nüfusunun yaklaşık yüzde 90’ına ev sahipliği yapıyor.
Küçük küre
Unsplash / João Silas

 

Herkes gelişen bir şehirde veya genişleyen bir banliyöde yaşamıyor. Reuters’e göre birçok insan, özellikle kırsal alanlarda yaşayan en fazla sayıda insanın yaşadığı Hindistan’da (yaklaşık 893 milyon kişi şehir dışında yaşıyor) evlerini hala kalabalık yerlerin dışında yapıyor . Çin ayrıca, büyük merkezlerin dışında yaşayan 578 milyon ile etkileyici derecede büyük bir kırsal nüfusa sahiptir.

32
Dünyanın en pahalı madeni parası 7 milyon dolardan fazla satıldı.
Dünya sikke yığını
AV_fotoğraf/Shutterstock

1933 Double Eagle, asla dolaşıma girmeyen altından yapılmış 20 dolarlık bir ABD madeni paraydı. Madeni paralardan birkaçı yapıldı, ancak çoğu imha edildi – ABD’li darphane işçileri tarafından çalındığı varsayılan dokuz para hariç . Yıllarca dünyayı dolaştıktan ve Mısır kralı da dahil olmak üzere birkaç önemli mal sahibinin eline düştükten sonra, madeni paralardan biri 2002 yılında Sotheby’s’de 7.590.020 $’a çarpıcı bir açık artırmayla satıldı. Bu, onu açık artırmada satılan en pahalı madeni para haline getirdi .

33
Dünyanın en büyük insan yapımı istiridye resifi Maryland’de yaratıldı.
Canlı istiridye kesen adam
Bartosz Luczak/Shutterstock

Aşırı avlanma ve hastalık nedeniyle Maryland’in Chesapeake Körfezi’ndeki istiridye nüfusu ciddi şekilde acı çekiyordu. Ancak Horn Point Laboratuvarı, Kolordu, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ve Doğa Koruma’daki bilim adamlarının özverili çalışmaları sayesinde, eyalet şu anda dünyanın en büyük insan yapımı istiridye resifine ev sahipliği yapıyor . Bir milyardan fazla istiridyeye ev sahipliği yapan bölge, umarım nüfusa iyileşme şansı verecek bir avlanma bölgesidir.

34
2018 Kış Olimpiyatları’nda rekor kıran 92 ülke yarıştı.
Altın madalya tutan kadının eli
Shutterstock

 

Her dört yılda bir, Olimpiyat oyunları dünyanın dört bir yanından en rekabetçi sporcuları bir araya getiriyor. Ve 2018’de PyeongChang Kış Oyunları düzenlendiğinde, toplam 92 ülkeden 2.952 sporcunun gelmesi bekleniyordu . Bu , 2014 yılında Kış Oyunlarına katılan 88 ülkeden 2.800 sporcunun önceki rekorunu kırdı .

35
Güney Sudan dünyanın en genç ülkesidir.
Güney Sudan'ın başkenti Juba'nın havadan görünümü
Ön sayfa/Shutterstock

Bazı ülkeler yüzlerce yaşında, bazıları ise ülkelerinin tarihini binlerce yıl geriye götürebilir. Ama Güney Sudan Kuzey Afrika’da sadece şu anda dünyanın en genç ülkesi yapar 2011 yılında Sudan’dan bağımsızlığını kazanmıştır.

36
Dünya nüfusunun %52’den fazlası 30 yaşın altındadır.
Gülümseyen ve gülen bir çember içinde çocuklar
Shutterstock

 

Göre , Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 2012 itibariyle, dünya nüfusunun 50,5 oranında insanlar bu gençlerin% 89.7 civarında 30 yaşından altındaydı Orta gibi gelişmekte olan ekonomilerde ve gelişmekte yaşayan Doğu ve Afrika.

27
60 yaş ve üstü insanlar dünya nüfusunun %12,3’ünü oluşturuyor.
Kıdemli çift birlikte gülüyor
Maymun İşletme Görselleri/Shutterstock

 

İnsan nüfusunun çoğunluğu şu anda 30 yaşın altında olmasına rağmen, aramızda hala çok sayıda yaşlı insan var. Aslında, dünyadaki insanların %12’sinden fazlası 60 yaş ve üzerindedir. Bu sayının 2050 yılına kadar %22’ye ulaşması bekleniyor.

38
Dünyada 24’ten fazla zaman dilimi vardır.
Alarm saatinde ertelemeye basmak
Shutterstock

 

Dünya’nın zaman dilimlerinin her biri birer saat arayla olsaydı, o zaman oldukça basit görünen 24 zaman dilimimiz olurdu. Ancak durum bundan biraz daha karmaşıktır. Çoğu zaman dilimi yalnızca 30 veya 45 dakika farklılık gösterdiğinden, düzgün ve düzenli bir 24 saatlik zaman dilimine sığmazlar, bu da tam olarak kaç tane olduğunu söylemek zor olsa da 24’ten fazlası olduğu anlamına gelir.

39
Dünya nüfusunun yaklaşık yarısı hem 2010 hem de 2014 FIFA Dünya Kupası maçlarını izledi.
2014 FIFA Brezilya oyunlarından kupa
Shutterstock

 

Futbol ya da kime sorduğunuza bağlı olarak futbol, ​​dünyadaki en popüler spordur. FIFA Dünya Kupası maçları hem gerçekleştiğinde yüzden 2010 ve 2014 , yaklaşık yarım dünya nüfusunun (yaklaşık 3,2 milyar kişi) kazanacağını kimin ayarlanmış.

40
İsveç’in diğer tüm ülkelerden daha fazla adaya sahip olduğu tahmin ediliyor.
Limanda İsveç bayrağı taşıyan tekne
Shutterstock

 

221.800 ada ile İsveç’in dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla adaya sahip olduğu düşünülüyor . Sadece yaklaşık 1000 tanesinde yerleşim var.

41
Halen kraliyet ailesine sahip 43 ülke var.
Prens Harry ve Meghan Markle düğün gününde
Paul Marriott/Alamy Canlı Haberleri

 

İngiliz kraliyet ailesi, gezegendeki en ünlü kraliyet ailesi olabilir, ancak hala çok sayıda başka soylu var. Toplamda, Japonya, İspanya, Svaziland, Butan, Tayland, Monako, İsveç, Hollanda ve Lihtenştayn dahil olmak üzere dünya çapında toplam 43 ülkeyi yöneten 28 kraliyet ailesi var .

42
California, “Dünyanın Enginar Başkenti”ne ev sahipliği yapmaktadır.
baharatlı enginar
Shutterstock

 

Castroville Kaliforniya’da kırsal şehridir yetişen bir çok enginar , alan İdeal hava yıl boyunca sahip olduğu gerçeği sayesinde (ve diğer sebze bitkileri). Bu nedenle, ticari olarak yetiştirilen tüm enginarların %99,9’unu yetiştiriyor ve hatta “Dünyanın Enginar Başkenti” olarak adlandırılıyor.

43
Dünyanın dört bir yanındaki hayvanat bahçelerindeki tüm dev pandalar Çin’den ödünç alındı.
Panda ayısı
Shutterstock

 

Yerel hayvanat bahçenizdeki panda, rahat sığınağında evindeymiş gibi görünebilir. Ama Çin’de yaşamıyorsanız, gördüğünüz pandalar sadece ziyaret ediyor. Bunun nedeni, dünyadaki hayvanat bahçelerindeki nazik devlerin her birinin Çin’den ödünç alınmış olmasıdır. Evet, Vox’a göre teknik olarak Çin hükümetinin malı .

44
“En tipik insan” bu tanıma uyuyor.
Sağ elle yazan kişi
Shutterstock

 

2011 yılında National Geographic için geliştirilen bir araştırmaya göre , dünyanın “en tipik” insanı sağlaktır, yılda 12.000 dolardan az kazanır, cep telefonuna sahiptir ve banka hesabı yoktur.

45
Kanada, dünya ormanlarının %9’una sahiptir.
Alberta Kanada'da Orman
MORENO01/Deklanşör

Natural Resources Canada’ya göre kuzeydeki komşularımız 396,9 milyon hektar ormana veya tüm dünyadaki orman alanlarının %9’una sahiptir .

46
Kırmızı gagalı quelea, dünyadaki en yaygın kuştur.
Kırmızı gagalı quelea
Linn Currie/Shutterstock

Mahallenizde hiç kırmızı gagalı quelea olmayabilir, ancak bunun nedeni çok fazla olmaması değil. Sahra altı Afrika’da yaşayan bu kuşlar, büyük sürüleri tüm ekinleri yok edebildiğinden tarımsal zararlılar olarak kabul edilir. Audobon’a göre, sayıları dalgalansa da, 1 ila 10 milyar civarında quelea var ve bu da bilim adamlarının , Audobon’a göre , Dünya’daki diğer kuşlardan daha fazla olduğuna inanmalarına neden oluyor.

47
Dünya nüfusunu gerçek zamanlı olarak izleyen bir web sitesi var.
uzaydan dünya
Shutterstock

 

2021 itibariyle, toplam insan nüfusunun 7,8 milyardan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Ve bu artışı gerçek zamanlı olarak izlemek istiyorsanız, bebekler doğup insanlar öldükçe iniş çıkışları gösteren Dünya Nüfus Saatini ayarlayabilirsiniz . Ayrıca farklı ülkelerin mevcut nüfuslarını da görebilirsiniz.

48
Mandarin Çincesini diğer dillerden daha fazla insan konuşur.
Mandarin Çincesi yazan kişi
Shutterstock

 

Mandarin Çincesi’ni ikinci dil olarak konuşan yaklaşık 950 milyon anadili ve ek 200 milyon insanla , dünyada en çok konuşulan dildir .

49
Yaklaşık her 200 erkekten biri Cengiz Han’ın doğrudan torunlarıdır.
Cengiz Han heykeli
Shutterstock

 

Cengiz Han , 1162 ile 1227 yılları arasındaki yaşamı boyunca sayısız çocuk sahibi oldu. Moğol İmparatorluğu’nun liderinin tam olarak kaç tane çocuğu olduğunu asla bilemesek de, bilim adamları artık her 200 erkekten 1’inin – yani 16 milyon insan – doğrudan onun soyundan geldiğine inanıyor .

50
Kopenhag dünyanın en bisiklet dostu şehridir.
Bisikletli genç adam
Shutterstock

 

Dünyanın dört bir yanındaki birçok şehir, bisikletlileri nasıl barındıracaklarını bulmaya ve daha fazla sakini çevre dostu ulaşım modunu kullanmaya teşvik etmeye çalışıyor. Bu yüzden Kopenhag böyle bir rol model haline geldi; Wired’a göre dünyanın en bisiklet dostu şehri .

51
İşaret dilini resmi dil olarak tanıyan 41 ülke var.
işaret dili sınıfı
Shutterstock

 

Dünyada 72 milyon sağır olduğu tahmin ediliyor. Amerikan İşaret Dili ve Uluslararası İşaret Dili de dahil olmak üzere yaklaşık 300 farklı işaret dilinin yanı sıra bunları resmi dil olarak tanıyan 41 ülke vardır.

52
Küresel yetişkin okuryazarlık oranı %86 civarındadır.
Kanepede yatan ve iPad okuyan kadın
Dragana Gordic/Shutterstock

UNESCO’ya göre , geçen her nesille birlikte daha fazla insan okumayı öğreniyor . Bu günlerde, dünyadaki yetişkinlerin yaklaşık %86’sı kendi başlarına bir kitaptan keyif alabiliyor. UNESCO ayrıca, verilerinin “gençler arasında okuma ve yazma becerileri açısından dikkate değer bir gelişme ve cinsiyet farklılıklarında istikrarlı bir azalma” gösterdiğini açıkladı.

53
Facebook’un ABD, Çin ve Brezilya nüfusunun toplamından daha fazla kullanıcısı var.
Facebook araç çubuğu
Shutterstock

 

Facebook kullanıyor musunuz? Bunu yapmazsanız, her geçen gün daha da küçülen bir sayı arasındasınız demektir. Aslında, 2 milyar aktif kullanıcının sosyal medya platformunda hesabı var ki bu Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Brezilya nüfusunun toplamından daha fazla. Facebook’un kurucu ortağı ve CEO’su Mark Zuckerberg , dönüm noktası hakkında “Dünyayı birbirine bağlama konusunda ilerleme kaydediyoruz ve şimdi dünyayı birbirine daha da yakınlaştıralım” dedi.

54
İsimleri “The” ile başlayan sadece iki ülke var.
Bahamalar'daki Princess Cays Adası'ndaki Plaj
GGAM/Deklanşör

Dilbilgisi ve yaygın telaffuz sayesinde çeşitli ülkelerden ve yer adlarından bahsederken kendinizi “the” derken bulabilirsiniz, bu yüzden Amerika Birleşik Devletleri veya Maldivler diyoruz. Ancak, yalnızca Gambiya ve Bahamalar , adlarına resmi olarak “the” ifadesini ekler.

45
Dünyadaki tüm karıncalar, tüm insanlar kadar ağırdır.
kırmızı karıncalar
Shutterstock

 

Dünyada yaşayan toplam insan nüfusu 8 milyara bile ulaşmadı. Aynı zamanda, herhangi bir zamanda etrafta sürünen 10 katrilyon (10.000.000.000.000.000.000) bireysel karınca vardır. Bunu tartışmak için 2014’te BBC’ye çıkan yaban hayatı sunucusu Chris Packham’a göre , bir araya geldiklerinde , bu karıncaların tümü, hepimiz insanlarla yaklaşık olarak aynı ağırlığa sahip olacaktı.

56
Okyanuslar yaklaşık 200.000 farklı virüs içerir.
Gün batımında okyanus dalgaları
Shutterstock

 

Bir dahaki sefere büyük mavi okyanusa dalmak istediğinizde, görünüşte bozulmamış suyun neredeyse 200.000 farklı virüs türüne ev sahipliği yaptığı gerçeğini düşünmek istemeyebilirsiniz. Ohio Eyalet Üniversitesi’nde mikrobiyolog olan Matthew Sullivan , CNN’e verdiği demeçte , bu kulağa korkutucu gelse de, “Virüslerin var olduğu yol haritasına sahip olmak, okyanusu daha iyi anlamak için ilgileneceğimiz birçok şeyi yapmamıza yardımcı oluyor. ve bunu söylemekten nefret ediyorum ama belki bir noktada iklim değişikliğiyle mücadele etmek için okyanusu tasarlamak zorunda kalabilirim.”

57
Yeni Zelandalıların hane başına diğer tüm ülkelerden daha fazla evcil hayvanı var.
Kedi ve köpek ile döşeme kadın
Shutterstock

 

Yeni Zelanda’da yaşayan insanlar, etrafta en az bir hayvan arkadaşı olmasını seviyor gibi görünüyor. Bu nedenle ülkedeki hanelerin %68’inin evcil hayvanı var ki bu dünyadaki herhangi bir milletten daha fazladır. Amerikalılar da tüylü arkadaşları sever, bu yüzden ABD’deki tüm evlerin yarısından fazlasının bir köpeği ya da kedisi (ya da her ikisi) vardır.

58
Tokyo, 37 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük şehridir.
geceleyin tokyo
Shutterstock

 

Tokyo, yalnızca Japon standartlarına göre değil, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki şehirlere kıyasla hızla gelişen bir şehirdir. Reuters’e göre, Tokyo’da yaşayan yaklaşık 37 milyon insanla, nüfus büyüklüğü söz konusu olduğunda dünyanın en büyük şehri . Bir sonraki en büyük şehir Delhi, Hindistan (nüfus 29 milyon) ve Şanghay, Çin’dir (nüfus 26 milyon).

59
Interpol, 1914 yılında 24 ülkeden hukukçuların kaçakları yakalamak için bir araya gelmesiyle kuruldu.
Closeup adamın elleri arkasından kelepçeli
Shutterstock

 

Bugünlerde Interpol (veya Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı) dünya çapında kanun kaçaklarını takip etmesiyle tanınıyor olabilir. Ancak grup, Uluslararası Suç Polisi Kongresi’nin Monako’da yapıldığı 1914 yılına kadar uzanıyor. Bu toplantıda, uluslararası soruşturmaların etkinliğini artırmak için farklı ülkelerdeki polis güçleri arasındaki temasları geliştirmek amacıyla 24 ülkeden polis ve yargı temsilcileri bir araya geldi.

60
Her saniye yaklaşık iki kişi ölüyor.
Mezarlıkta haç şeklinde mezar taşı
Shutterstock

 

Her saniye Dünya’da dört bebek doğuyorken , aynı anda yaklaşık iki kişinin vefat ettiği tahmin ediliyor . Bu, her dakika 105 kişinin, saatte 6.316 kişinin, her gün 151.600 kişinin ve her yıl 55.3 milyon kişinin öldüğü anlamına gelir. Üzgünüm millet – tüm ilginç gerçekler eğlenceli değil!

İçe Kapanık Çocuklar İçin Yapılacaklar

Editörlük Yaparak Para Kazanma

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu