ListeCafeManşet

Bir Damla Sperm ile Hamile Kalınır mı?

Hamile kalma konusunda bir damla sperm ile hamile kalınır mı? gibi birçok soru, insanlar tarafından bilinmez olarak görülebiliyor. Hamilelik isteyenler kadar bu sorunun cevabı gebelik istemeyenler için de önem arz ediyor. Meraklıları için bu ve benzer soruların cevaplarını araştırdık.

Bir Damla Spermle Hamile Olunur mu?

Bu soruya cevap verirken, spermin rahme ulaşıp ulaşmadığı daha fazla önem taşımaktadır. Ancak net bir cevap verecek olursak spermin rahme ulaşması sonucu, 1 damla hatta daha az zevk suyu ile hamile kalınması mümkündür.

Bunu netleştirmek için gebeliğin nasıl oluştuğunun bilinmesi gerekir. Bir kadının hamile kalabilmesi için, sadece 1 spermin yumurtalıkta tutunması ve dölleme yapması yeterlidir. Erkek vajina içerisine boşaldıktan sonra sperm miktarı ne olursa olsun, bu miktarın içerisindeki binlerce sperm rahimdeki yumurtalara ilerlerler. Ancak binlerce hatta on binlerce spermden sadece bir kısmı yumurtalara ulaşır. Yumurtalara ulaşan spermlerden ise sadece 1 tanesi yumurtayı döllemektedir.

Buradan yola çıkılacak olursa sadece 1 damla ve daha az sperm miktarından hamile kalınması mümkün olmaktadır. Spermin fazla olması hamilelik şansını artırsa da bunun 1 damla ve daha az olması, hamile kalınmayacağı anlamına gelmez.

Bir Damla Sperm ile Hamile Kalınır mı?
Bir Damla Sperm ile Hamile Kalınır mı?

Bir Damla Sperm ile Hamile Kalınır mı? Spermin Fazla Olması Gebelik İhtimalini Artırır mı?

Erkek boşaldıktan sonra zevk suyunun miktarının gebelik şans oranına etkisi de merak edilmektedir. Bir damla boşalınca hamile kalınması mümkün olurken erkeğin zevk suyunun fazla olması, düz mantıkla gebelik şansını artırmaktadır. Zira bu durumda daha fazla sperm sayısının yumurtalara hareket etmesi söz konusudur.

Zevk suyunun az olması, sperm sayısının da az olmasını ifade eder. Dolayısıyla hamile kalma olasılığı düşecektir. Aynı şekilde bunun tam tersi olarak vajina içerisine meninin fazla akması demek, yumurtaları döllemek için hareket eden sperm sayısının da fazla olması demektir.

Sperm Miktarı Ne Olursa Olsun Belirti Varsa Test Yaptırın

Bilimsel verilere göre vajinaya ulaşan sperm miktarı ne olursa olsun hamilelik belirtileri görülüyorsa, kesin belirtiler olmasa bile test yaptırmak yerinde olacaktır.

Şayet planlı bir hamilelik istemiyorsanız, istenmeyen bir durumla karşılaşmamak için hamilelikten korunma yolları arasında uygulayabileceğiniz pek çok yöntem bulunuyor. Bunlardan birini uygulayarak, gebelik sürecinizi daha planlı bir şekilde yürütebilirsiniz.

Bebeklerde Diş Çürümesi Nasıl Önlenir

Gebelikte Şeker Diyeti

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu