Manşet

Balıkçı Dükkanı Açmanın Maliyeti ve Kazancı

 

Balıkçı dükkanı açmanın maliyeti ve kazancının yanı sıra, yazımızın devamında balıkçı dükkanı açmak ile alakalı aklınıza gelebilecek farklı soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Özellikle mevsime özel bol bulunan balıklar, ülkemizde büyükşehirlerde ağırlıklı olarak tüketilmektedir. Bu nedenle büyükşehirlerde balıkçı dükkanı açmanın avantajları dolayısıyla daha fazladır. Diğer gıda çeşitlerine göre sektördeki dükkan sayısının birçok şehirde yeterli olmaması, size ayrı bir avantaj sunabilir. Hizmet ve ürün kalitenizi artırmanız ise burada sizin işletmenizi daha avantajlı hale getirecek en önemli unsurlardan biridir.

Balıkçı Dükkanı Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Balıkçı dükkanı açmanın maliyeti her sektörde olduğu gibi açılacak işletmenin birçok özelliğine göre değişecektir. Örneğin dükkan kira bedeli bunlardan biri olurken, sadece balık satışı mı yoksa pişirilerek servis edilmesinin dahil olup olmayacağı gibi detaylar, maliyetlerde belirleyici rol oynar.

Servisin dahil olması demek, genellikle daha iyi bir dekorasyon ve geniş bir dükkan demektir. Dolayısıyla bunlarda maliyetlerin ekstra artmasına sebep olabilecek en önemli faktörlerdir.

Dükkanın şehir merkezinde işlek bir yerde açılması ise, özellikle kiralık dükkanlar için en ciddi maliyet kalemidir. Şehir merkezinin biraz dışında dükkan açmak ile merkezde işlek bir yerde dükkan açmanın maliyeti, neredeyse 4-5 kat daha fazla olacaktır.

Genel hatlarıyla ortalama bir balıkçı dükkanı açmanın maliyeti 70 ile 100 bin TL arasında değişiklik gösterecektir. Diğer taraftan kaliteli bir dekorasyon ve servis gibi özelliklerin eklenmesi, maliyetlerin 150 bin TL üzerinde olmasına neden olacaktır. şayet gerçekten lüks ve elit olarak kabul edilebilecek bir dükkan açmayı planlıyorsanız, bu kez maliyetinizin rahatlıkla 250 bin TL’yi aşması söz konusu olacaktır.

Dükkanın kiralık olup olmadığı, dekorasyon, dükkan büyüklüğü, servis yapılıp yapılmayacağı ve işletmenizin konumunun dükkan maliyetlerine etki edecek en önemli faktörler olacağını unutmamak gerekir.

Balıkçı dükkanı açmanın maliyeti

Balıkçı Dükkanı Açmak Kazançlı mı?

Sonuç olarak her yatırımcı, yapacağı yatırımın getirisini de merak etmektedir. Balıkçı dükkanının gerçekten doğru bir konumda açılmış olmasının yanı sıra hizmet ve ürün kalitesine dikkat edilmesi halinde, aylık ortalama gelirin 12 bin TL’yi aşması söz konusudur.

Hizmet kalitesini dikkate alarak işlek bir yerde lüks bir dükkan açmak balıkçı dükkanı açmanın maliyeti için bir handikap olarak görülse de, gelirlerinde buna göre yüksek olacağı unutulmamalıdır. Böyle bir işletme açılması halinde ise, aylık kazancınız net 20 bin TL üzerinde olacaktır. Markalaşmanız halinde ise daha ciddi rakamlardan bahsetmek mümkün olacaktır.

Dükkan açmak için iş yeri açma belgesi, kira kontratı veya tapu belgesi, esnaf odalarına kayıt olmak, gıda satışı ve üretimi için ilgili il müdürlüklerinden gerekli belgelerin alınmış olması da önem taşımaktadır.

Sonuç olarak doğru konumda hizmet veren bir balıkçı dükkanının kazanç oranlarının oldukça yerinde olduğunu söylemek mümkündür.

Döviz Bürosu Açmanın Maliyeti ve Kazancı

Temizlik şirketi kurmanın maliyeti ne kadar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu