İş Fikirleri

Ayakkabı Dükkanı Açmanın Maliyeti ve Kazancı

Ayakkabı dükkanı açmanın maliyeti genellikle orta seviyede olup, dükkanın açılacağı konum ve satılacak ürünlerin lüks olup olmadığına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Ürün kalitesinin yüksek olması ve işletme sahibinin geniş çevresinin bulunması, ayakkabı dükkanı açmanın kazancını etkileyecek en önemli faktörlerden biridir. Özellikle bu tip işlerde marka değeri yüksek ürünleri uygun fiyatlara satmak ve işletme sahibinin geniş çevre sahibi olması büyük önem taşıyor.

Ayakkabı Dükkanı Açmanın Maliyeti Nedir?

Ayakkabı dükkanı açmanın maliyeti ortalama olarak 80.000 TL civarındadır. Ancak açılacak dükkanın konumu ve satılacak ürünlerin niteliğine göre bu tutarın altında ve biraz üzerinde maliyetlerden bahsetmek mümkündür.

Örneğin lüks bir alışveriş merkezi içerisinde ayakkabı dükkanı açmanın maliyeti belki de 300.000 TL’nin üzerinde olacaktır. Mahalle arasında ya da şehir merkezinde ayakkabı dükkanı açmak ise, yine maliyet konusunda farklılıklara neden olur.

Dükkanın kira olması durumunda lokasyon ciddi önem taşımaktadır. Çünkü şehir merkezindeki bir dükkanın kirası aylık 10 veya 20 bin TL olabilirken, aynı büyüklükte bir dükkanın mahalle arasında ya da şehir merkezi dışında kirası 3000 ile 5000 TL arası farklılık gösterebilir.

Aradaki kira farkına bakıldığında, ciddi bir farklılıktan söz etmek mümkündür. Ancak daha kalabalık bir lokasyonda dükkan açmanın kira gibi giderleri sizi korkutmasın. Çünkü bu tip yerlerde açacağınız dükkanın kazancı da ciddi oranda yüksek olacaktır.

Özellikle müşteri memnuniyetini sağlayabilecek düzeyde kaliteli ve bol çeşit ürünler satmanız, kar oranını artırmanın en iyi yoludur. Bu nedenle hangi lokasyonda dükkan açarsanız açın, ürün kalitesinin fiyata göre uygun olmasına mutlaka önem verin.

Ayakkabı dükkanı açmanın maliyeti

Ayakkabı Dükkanı Açmanın Kazancı Ne Kadar?

İnsan sirkülasyonunun ortalama olduğu bir yerde ayakkabı dükkanı açmanız durumunda, aylık 8000 TL ile 11000 TL arasında gelir elde edebilirsiniz.

Aslında herhangi bir işletmenin gelirini belirleyen önemli faktörler vardır. Bunların başında ürün kalitesi ve çeşitlilik gelirken, müşteri memnuniyetine önem vermekte ayrı bir faktördür.

Açacağınız dükkanın iyi bir getiri sağlaması için, mümkün olduğu kadar insan sirkülasyonunun yoğun olduğu bölgelere yönelmeniz gerekir. Her ne kadar bu bölgelerde ayakkabı dükkanı açmanın maliyeti biraz daha yüksek olsa da, getirisi de yine yüksek olacaktır.

Popüler bir alışveriş merkezinin içerisinde ayakkabı dükkanı açmanız halinde, satacağınız ürünlerin marka olması durumunda aylık 20 bin TL’nin üzerinde gelir elde edebilirsiniz.

Açacağınız dükkanda belirli bir kesime hitap etmek, o kesime yönelik daha iyi hizmet vermenizi sağlar. Örneğin sadece lüks ayakkabıların satışını yapabileceğiniz bir dükkan açarak, lüks ayakkabı almak isteyen insanlara hitap edebilirsiniz. Veya sadece kadın ya da erkek ayakkabıları satmanız da, yine hedef kitlenizi daraltıp buradan iyi bir çıkış yakalamanızı sağlayabilir.

2022 yılında girişimcilere karlı iş fikirleri

Organik Ürünler Dükkanı Açmanın Maliyeti ve Kazancı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu