Manşet

Kasap Dükkanı Açmanın Maliyeti ve Kazanç Durumu

Kasap dükkanı açmanın maliyeti, öncelikle ürünleri satılacak hayvanların nasıl tedarik edileceğine bağlı olarak değişmektedir. Kazanç durumu ise işlek bir caddede olması halinde yüksek sayılabilecek işlerden biridir.

Kasap dükkanı açmak istiyorsanız, bunun için gerek maliyet ve gerekse ihtiyaç duyabileceğiniz diğer konular hakkında bilgiler yazının devamında verilmiştir.

Kasap Dükkanı Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Herhangi bir işletme açmanın maliyeti çeşitli etkenlere bağlı olarak değiştiği gibi, kasap dükkanı açmak için de bu değişkenlikten bahsetmek mümkündür.

Kasap dükkanı açmanın maliyeti öncelikle şu faktörlere göre değişiklik gösterir;

 • Açılacak dükkanın mülkiyetinin sahibi olmak veya dükkanı kiralamak, maliyetlerde en etkili faktörlerden biridir.
 • Başta et olmak üzere satılacak hayvansal ürünlerin nasıl tedarik edileceği de kasap dükkanı açmanın maliyetleri için belirleyici rol oynamaktadır.
 • İşletme sahibinin hayvanları işletme bünyesinde yetiştirmesi, şüphesiz ki maliyetleri düşürecek ve gelir miktarını artıracaktır.
 • Ürün çeşitliliği de açılış maliyetlerinde belirleyici rol oynamaktadır. Birçok kasap dükkanında et ve et ürünlerinin yanı sıra, peynir, tereyağı ve bal gibi maliyete etki edebilecek ürünlerde satmaktadır.
 • Dükkanda çalışacak personelin yanı sıra, hayvan yetiştiriciliğinde de çalışacak personellerin sayısı maliyetlere etki eder.

Tüm bunlar dikkate alındığında kasap dükkanı açmanın maliyeti ortalama olarak 70 bin TL gibi tutarlardan başlamaktadır.

Dükkan dekorasyonu ve araç temini gibi farklı unsurlar, bu maliyetin daha üzerinde bir yatırım gerektirebilir. Bunları da eklediğimizde 70 bin TL ile 200 bin TL arasında bir maliyet söz konusu olacaktır. Ayrıca hayvan yetiştiriciliğinin yapılması, bu maliyetlerin 3-4 kat artmasına sebep olur.

Kasap dükkanı açmanın maliyeti

 

Kasap Dükkanı Açmanın Kazancı Ne Kadar?

Tıpkı maliyetlere etki eden faktörler olduğu gibi, kazanç oranlarına da etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Özellikle açılacak dükkanın konumu, satışların düzeyini belirleyecek en önemli faktördür.

Diğer taraftan işletme sahibinin geniş bir çevreye sahip olması ve hijyen kurallarına dikkat ederek müşteri memnuniyeti sağlaması da önemlidir.

Tüm bu hususlar değerlendirildiğinde kasap dükkanlarının en düşük geliri 10.000 TL olarak tahmin edilebilir. Ancak birçok işletme sahibi aylık 30.000 TL ve daha üzeri gelir elde edebilmektedir.

Kasap Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Kasap dükkanı açmak istiyorsanız, bazı yasal yükümlülükleri yerine getirmeniz gerekir. Bunun için temin edebileceğiniz belgelerin yanı sıra, ticari oda kayıtlarının yapılması ve vergi mükellefi olmak da büyük önem taşıyor.

Kasap dükkanı açabilmek için sizden istenilecek belgelerden bazıları şunlardır;

 • Sabıka olup olmadığını gösteren belge,
 • İkametgah ilmühaberi,
 • İtfaiye uygunluk raporu,
 • Dükkanın kira olması durumunda kira sözleşmesinin aslı ve fotokopisi,
 • Dükkan krokisi,
 • Yapı kullanma izin belgesi,
 • Dükkanın tapusu,
 • Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi,
 • 2 tane vesikalık fotoğraf,

Kasap dükkanı açarken istenilecek belgeler arasındadır. Bu belgeleri temin etmenin yanı sıra vergi dairesine başvuru yapılmalı ve vergi mükellefi olunmalıdır. Ayrıca ticari oda kayıtlarının yapılmış olması da kasap dükkanı açmak için gereklidir.

İş fikrini satmak isteyenlere tavsiyeler

Ek İş Yapmak İstiyorum Ne Yapabilirim?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu