İş Fikirleri

Döviz Bürosu Açmanın Maliyeti ve Kazancı

Döviz bürosu açmanın maliyeti, yapılacak işlem hacmine göre farklılık göstermektedir. Büro sahibinin hedeflediği işlem hacmini dikkate alarak döviz ve Türk Lirası cinsinden nakit bulundurması, maliyetlere etki eden temel faktörlerden biridir. Üstelik bu tip büroların şehrin en popüler destinasyonlarında yer alması, maliyetler için belirleyici faktörlerden biridir.

Döviz Bürosu Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Yukarıda da bahsedildiği üzere döviz bürosu açmanın maliyeti, merkezi konumlarda bu tip işletmelerin daha fazla ilgi görmesi nedeniyle biraz yüksek olmaktadır.

Diğer taraftan döviz bürosu açmanın maliyeti, işletmenin kasasında bulundurulması gereken Türk Lirası ve döviz tutarı nedeni ile biraz yüksektir. Ancak doğrudan herhangi bir ürüne yatırım yapılmamış olması nedeniyle, bunu dezavantaj olarak görmek doğru değildir.

Maliyetleri artıran en önemli unsur ise, güvence teminat bedelidir. İşlek ve popüler bir yerde döviz bürosu açmanın ortalama maliyeti a grubu bürolar için 6 milyon TL civarındadır.

Şayet günlük düşük işlem yapmayı yapması planlanan b grubu döviz bürosu açmak istiyorsanız, teminat bedeli ile birlikte 3 milyon TL kadar bir tutar yeterli olacaktır.

Her ne kadar küçük bir büroda işlem yapmak mümkün olsa da, döviz bürosunu bulunduğu konumda marka haline getirmek için daha geniş alanlarda işlem yapmak önem taşır. Ayrıca her şehirde bu işi yapan büroların insan sirkülasyonunun yoğun olduğu popüler noktalarda olması, yüksek dükkan kiraları gerektirdiği için maliyetleri artırmaktadır.

Döviz bürosu açmanın maliyeti

Döviz Bürosu Açmanın Kazancı Nedir?

Popüler bir konumda açacağınız döviz bürosunun kazancı son derece tatminkar olacaktır. Alış satış makas aralığından elde edilen gelir az olsa da, işlem sayısının ve tutarının fazla olması döviz bürosunun yüksek kazanç elde etmesini sağlayan en temel faktördür.

Açılacak büronun bulunduğu konum ile birlikte, tanınmış bir işletme olması yine kazançları etkileyebilecek önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar belirli aralıklar ile uygun alım satım fiyatları belirleyerek, bu sayede doğal bir reklam yapabilir şehrinizde popüler olabilirsiniz.

Döviz Bürosunda Hangi İşlemler Yapılır?

Döviz bürolarında yapılan temel işlem, döviz cinsinden para birimlerinin Türk Lirasına çevrilmesi ya da bunun tam tersidir. Yani kısacası döviz ve Türk Lirası para birimlerinin alım satımına dayalı işlemler yapılmaktadır. Bu yüzden sektörde güvenilir olmak, daha fazla para kazanabilmek için en önemli faktörlerden biridir.

Döviz Bürosu Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Döviz bürosu açmak için diğer sektörlere göre daha önemli şartların yerine getirilmesi gerekir. Açılacak büro tipinin cinsine göre, teminat olarak ödenmesi gereken sermaye tutarı da farklılık göstermektedir.

A sınıfı döviz büroları için 5 milyon TL sermaye güvencesi ödenmesi gerekir. Bu tutar ilgili bankalarda hesabın bloke edilmesi ile güvence altına alınmaktadır.

Başvuru ücreti için ödenecek tutar 500.000 TL olup, döviz bürosu açmak için karar verdiğinizde güncel tutarları tekrardan öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Bankacılık kanunlarına göre yetkili müessese belgesine sahip olunması da, yine döviz bürosu açmak için gereken şartlar arasındadır.

B sınıfı döviz bürosu açmak için ise güvence verilmesi gereken sermaye tutarı 1 milyon TL’dir. Ayrıca 200.000 TL başvuru ücretinin de yatırılmış olması gerekir.

B tipi döviz büroları için sınırlı yetkili müessese izninin alınmış olması da, döviz bürosu açmak için önemli şartlar arasındadır.

Böcek ilaçlama firması açmak

Turşucu Dükkanı Açmanın Maliyeti ve Kazanç Durumu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu