İş Fikirleri
Trend

At Yetiştiriciliği / At Yetiştiriciliği Belgesi

At yetiştiriciliği nedir, at yetiştiriciliği belgesi nasıl alınır sorularının cevaplarını merak edenler makalemizi dikkatle okumalı.

At Yetiştiriciliği / At Yetiştiriciliği Belgesi Nasıl Alınır?

At yetiştiriciliği nedir, at yetiştiriciliği belgesi nasıl alınır sorularının cevaplarını merak edenler makalemizi dikkatle okumalı.

At yetiştiriciliği, günümüzde yaygın olmasa da oldukça yüksek gelirler elde edilebilen bir iştir. Öncelikle bu işi yapabilmek için belli bir yatırım yapılması gerekmektedir. Yapılan maddi yatırımın yanı sıra karşılanması gerekli olan bazı koşullar da bulunmaktadır. Peki, at yetiştiriciliği nasıl yapılır? At yetiştiriciliği belgesi nasıl alınır?

At yetiştiriciliği, belli bir yatırım ile yapılabilen bir iş olsa da aynı zamanda geri dönüşleri yüksek olan bir meslektir. At yetiştiriciliğinde genellikle bakımı sağlana atlar at yarışlarında yarışabilmesi için at sahiplerine ücret karşılığında satılmaktadır.

At Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Atlara ve at yetiştiriciliğine meraklı olan kişiler “at yetiştiriciliği nasıl yapılır?” sorusuna yanıt aramaktadır. Öncelikle bu işi yapmak isteyenlerin atlarla ilgili olması ve onları gerçekten sevmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra atlara nasıl davranılması gerektiği ve de bakımlarının nasıl yapılması gerektiği hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

At yetiştiriciliği yapmak da en önemli unsur atlarla ilgili olmak olsa da atların bakımının sağlanacağı, atların gezebileceği bir alana sahip olunması da oldukça önemlidir. Ancak böyle bir alana sahip olunduğu zaman at yetiştiriciliği yapabilmek mümkün olacaktır.

Diğer önemli bir unsur ise bu işe başlanılmadan önce at bakımının, at yetiştiriciliğinin oldukça yüksek maliyetli bir iş olduğunun bilinmesidir. Atların bakımı ve bu bakımı gerçekleştirebilecek bir alana sahip olma durumları oldukça masraflıdır. Atlar günlük olarak belli bir miktarda yem tüketmektedir. Bunun yanı sıra ayda bir kez nallarının bakımı da yapılmalıdır. Bütün bu masraflar at yetiştiricilerinin atları satana kadar kendilerinin karşılaması gereken masraflardır.

At Yetiştiriciliği / At Yetiştiriciliği Belgesi Nasıl Alınır?
At Yetiştiriciliği / At Yetiştiriciliği Belgesi Nasıl Alınır?

At Yetiştiriciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

At yetiştiriciliği hakkında bilinmesi gerekenlerin başında at bakımı gelmektedir. Atları bakımı kilolarını, hareketlerini ve hızlarını etkileyecektir. At yetiştiriciliğindeki asıl amaç atları yetiştirmek, at sahiplerine satmak olduğu ve at sahipleri atları genellikle yarıştırmak amacı ile satın aldığı için atların bakımı ve sağlığı çok önemlidir. Bu nedenle beslenmelerine dikkat edilmelidir. Çok kilo almamaları ya da zayıf bir bünyeye sahip olmamaları gerekmektedir.

At yetiştiriciliğinde yetiştirilecek atların ırkları ve ücretleri hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. At yetiştiriciliği işine başlamadan önce yetiştirilecek at ırkları hakkında bilgi sahibi olunmalı ve hangi ırkın yetiştirileceğine karar verildikten sonra piyasa araştırması gerçekleştirilmelidir. At ırkının bakımı ırklara göre değişebilmektedir. Bu nedenle atların bakımları ırkların ihtiyaçlarına göre yapılmalıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere her atın bakımının aynı şekilde gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Atların sağlıklarına dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Buna ek olarak atların sakatlanmaması da ya da yaralanmamasına da özen gösterilmelidir. Atların yeterince hareket edebildiğinden emin olunmalıdır. Bunun yanı sıra tüm hayvanların bakımında gerekli olduğu gibi atların aşılanma konusu da göz ardı edilmemelidir.

At Yetiştiriciliği Belgesi Nasıl Alınır?

At yetiştiriciliği belgesi nasıl alınır? sorusunun cevabı da at yetiştiriciliği yapmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. Öncelikle bu belgeyi alabilmek için İstanbul’da ikamet edenlerin TJK Yarışçılık Müdürlüğü’ne farklı illerde ikamet edenlerin ise TJK Hipodrom Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

At yetiştiriciliği belgesini alabilmek için yerine getirilmesi gereken başı koşullar mevcuttu. Bu koşullardan en önemlileri belirli bir gelir sahip olmaktır. Bu koşul karşılanamadığında at yetiştiriciliği belgesi alınamamaktadır. Bu belgenin kişilere verilebilmesi için birçok belgenin teslim edilmesi talep edilmektedir. Gelir beyanı yapmak zorunludur. Eğer sigortalı bir çalışan iseniz son 1 yıllık bordro dökümlerinin aylık ortalama 8.000 Türk lirası olması, eğer bir işletmeye sahipseniz son 1 yıllık vergi ödemenizin en az 96.000 Türk lirası olması, gayrimenkule sahipseniz ise son 1 yıl içerisinde alınmış olması ve toplam değeri 500.000 Türk lirası olması gerekmektedir.

Bu koşullardan sadece birini karşılamak belgeyi alabilmek için yeterli olmaktadır. Fakat gelir beyanı için birden fazla yeterlilik bulunuyorsa gelir miktarlarının toplamının 500.000 Türk lirası olması zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu koşulları gerçekleştirenler ikametgah, dilekçe, nüfus cüzdanı fotokopisi, vesikalık fotoğraf, sicil belgesi, vukuatlı nüfus örneği gibi çeşitli belgeler ile at yetiştiriciliği belgesi almak için müracaatlarını gerçekleştirebilmektedir.

 Hamilelik Bulantısına Ne İyi Gelir

İlginç İş Fikirleri

 Rüyada Beyaz Saçlı Adam Görmek

Togg Fiyatı Ne Kadar , Ne Zaman Çıkacak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu