Sanal BilginManşet

Ihlamur Çiçek Açar mı?

Ihlamur Çiçek Açar mı?

Ihlamur Çiçek Açar mı? ; Doğamız başlı başına bir şifa deposudur. Kullandığımız ilaçların pek çoğu doğadan toplanmış olan bitkilerden hazırlanmaktadır. Bu şifa dolu bitkilerden bir tanesi de hiç şüphesiz ıhlamurdur. Özellikle kış aylarında hemen hemen herkesin evinde bulunan ıhlamur, soğuk algınlığı gibi hastalıklara oldukça iyi gelmektedir. Ülkemizde pek çok bölgede yetiştirilen ıhlamur, yılın belirli zamanlarında çiçek açmaktadır. Peki, ıhlamur çiçek açar mı? Ihlamur ne zaman çiçek açar?

Ihlamur çiçek açar mı? Sorusunu son zamanlarda pek çok insan merak etmektedir. Ihlamur, en doğal bitki çaylarından bir tanesidir ve asırlardır kullanılmaktadır. Düzenli olarak tüketildiği zaman birtakım rahatsızlıkların üstesinden geldiği bilinmektedir. Bu sebep ile ıhlamurun çiçek açması ve doğru zaman diliminde toplanması oldukça önemlidir.

Ihlamur Bitkisi Çiçek Açar mı?

Ihlamur, haziran ve temmuz aylarında çiçek açmaktadır. Ihlamur bitkisi çiçek açtığı vakit çevresine çok güzel bir koku yayar. Çiçek açmış olan ıhlamur daha sonra toparlanır ve kurutulur.

Sağlık problemlerini doğal olarak tedavi etmek isteyen kişiler, alternatif tıpa yönelmektedirler. Özellikle kış mevsimlerinde kişilerin sık sık yaşadığı soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı oldukça etkili olan ıhlamur, vücut direncini arttırmaktadır. Ülkemizde de pek ok bölgede yetişebilen ıhlamur, kokusu ve güzel çiçekleri ile pek çok kişinin dikkatini çekmektedir. Kişiler en çok bu güzel kokulu bitkinin ne zaman toplanacağını merak edip araştırmaktadırlar.

Oldukça şifalı bir bitki olan ıhlamur, bulunduğu bölgeye göre toplanacağı tarihte değişiklik göstermektedir. Lakin genellikle haziran ayında toplanmaktadır. Ihlamuru toplarken, çiçeklerini ve çiçek sapındaki ince uzun yaprakları ile beraber toplamaya dikkat etmek gerekmektedir. Buna ek olarak, ıhlamuru toplarken bahçe makası kullanmak ve ağaca zarar vermemek gerekmektedir.

Ihlamur Nasıl Kurutulur?

Ağacından topladığınız ıhlamurları kurutmak için en doğru yol nemli olmayan serin bir ortamda yere sererek kurutmak olacaktır. Gölge bir ortamda yere sereceğiniz temiz bir bezin üzerine ıhlamurları dökmeniz gerekmektedir. Kurumaya bıraktığınız ıhlamurları belli zaman aralıklarında gelerek alt üst etmeniz iyi olacaktır.

Kurutma işlemini bir hafta boyunca yapmalısınız. Eğer ıhlamurları açık alanda kurutacaksanız, seçtiğiniz alanın tozlu olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde kuruttuğunuz ıhlamurları, cam kavanozlarda, kuru ve serin bir yerde doğru şekilde muhafaza ederseniz, bir sene boyunca tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu