Sanal BilginManşet

Çocuk Masallarının Önemi Nedir?

Yazımızda masalların çocukların gelişimi ve karakteri üzerindeki etkisine değineceğiz. Bu makaleyi özellikle müstakbel anne babalar ve çocuk gelişimi bölümünü seçen genç arkadaşlarımız için yazdık. Yazımızda hayatımızın bir döneminde okumaktan keyif aldığımız çocuk masallarının önemi nedir? Sorusunun cevabına değineceğiz.

Masal Nedir?

Masallar, kahramanlar arasında sıra dışı karakterlere sahip olabilen, zaman ve mekân faktörleri her zaman belirsiz olan bir anlatı türü olan anonim halk edebiyatının ürünüdür.

Masalların Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkisi Nedir?

  • Masallar, çocukların duygusal olarak güçlenmesine yardımcı olabilir. Masallar aslında gerçek yaşam olaylarını fantastik bir boyutta ele alıyor. Çocuk masalları bize bu hayatta herkesin kötü şeylerle karşılaşacağını söylüyor, beyaz ata binen bir prens ya da güzel ve kibar bir prenses bile. Hayatta, hiç kimse zorluklardan kaçınmanın garantili bir yolunu bulamadı. Bu nedenle çocuklarımızı duygusal olarak yaşamda sıkıntılı anların olduğuna hazırlamalıyız.
  • Çocuklar daha iyi düşünen ve iyilik duygusuyla yaşayan insanlarsa, bu kuşkusuz toplumumuz için en faydalı şeydir. İyi çocuklar yetiştirmek ve daha iyi bir gelecek yaratmak her toplumun ebedi ve temel görevidir. Bu nedenle masallar ortaya çıktı. Masallarda iyi ile kötü, hoşgörü ile paranoya, duyarlılık ile bencillik arasında her zaman bir rekabet vardır. İyiler her zaman kazanır. Kötülük ve tüm kötü alışkanlıklar çocuklar tarafından da kötü algılanacaktır.
  • Masallar çocukların evrensel değerleri öğrenmesini sağlar. Çeşitli kültür birbirine benzer hikayeler barındırır ve bu hikayelerin yüzlerce versiyonunu okusanız da kesinlikle aynı sonuca varırsınız. Masalda hayatın anlamını yeniden keşfedecek, iyiliğin her zaman kötülüğü yeneceğini ve mutlaka yenmesi gerektiği umudunu erken yaşta bireylere masallar sayesinde aşılayabilirsiniz.
  • Çocukların liderlik vasfını kavramasını sağlar. Bilindiği üzere masallardaki kahramanların her zaman iyi özelliklere sahip olduğu aşikardır. Yardımsever ve rol modeldir ve masaldaki diğer karakterler tarafından sevilir ve güvenilir. Bu özelliklere sahip insanlar hikâyenin liderleridir. Çocuklar da bu özelliklere sahip olmaya çalışırlar. Kendini bir masal kahramanı yerine koyarak onun sahip olduğu becerilere sahip olmayı hayal ederler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu