Aşk ve İlişkiler

Kıskanç ve Güvensiz Olmayı Nasıl Durdurursunuz?

Kıskanç hissetmekte sorun yok, özellikle de böyle hissetmek için nedenleriniz varsa. Ancak her şeyin fazlası zarardır. Biraz kıskançlık ilişkinizi canlandırabilirken, daha ciddi olanı bir dizi yanlış anlaşılmaya, kavgaya ve hayal kırıklıklarına neden olabilir. Devamlı kıskanç ve güvensiz tavırlar sergileyen bir partner ilişkiyi boğabilir ve karşı tarafı çileden çıkartabilir.

Kıskanç ve Güvensiz Olmak Nasıl Bir Duygu?

Partnerinizi kıskandığınızda, bu ilişkinizi gerçekten etkileyebilir. Partnerinizin diğer insanlarla olan ilişkilerinden sık sık kendinizi tehdit altında hissediyorsanız, buna kıskançlık denir. Bazen güvensiz hissetmek normaldir, ancak güvensizlik hayatınızın ve kendinizi nasıl gördüğünüzün önüne geçmeye başladığında kıskançlık olabilir.

Kıskançlığın, eşiniz başka biriyle her zaman geçirdiğinde endişeli hissetmekten, telefonlarını veya sosyal medya hesaplarını takıntılı bir şekilde kontrol etmeye kadar birçok biçimi vardır. Kıskançlık ve güvensizlik ilişkinize zarar veriyorsa bu duygulardan kurtulmanın ilk ve en önemli adımı tam olarak ne hissettiğinizi ve neden hissettiğinizi ortaya çıkarmaktır.

Neden Bu Kadar Kıskanç Ve Güvensizim?

Bazen kıskanç hissetmek normaldir, özellikle de yeni bir ilişkiye başladığınızda. Ancak, kıskançlık nedeniyle ilişkinizde savunmasız ve kontrolden çıkmış hissediyorsanız, bunu değiştirmenin yolları vardır. Kıskançlık genelde bir şeyi kaybetme korkusundan kaynaklanır. Belki geçmişte ihanete uğradınız ve bu duygu hala sizi rahatsız ediyor. Belki de kendi benlik saygınızdaki bazı eksiklikler karşı tarafa güvenmenizi zorlaştırıyordur.

Benlik saygısı, yeteneklerinize olan saygı ve güven düzeyidir ve hayattaki en değerli şeylerden biridir. Öte yandan düşük benlik saygısı, kıskançlık ve ihanet gibi duygulara yol açabilir çünkü gerçekten ne kadar değerli olduğunuzdan emin değilsinizdir.

Düşük benlik saygınız, sevgiyi veya şefkati hak etmediğinizi hissetmenize neden oluyorsa, eşiniz bir başkasına nazik davrandığında kıskanç hissetmeye başlayacaksınız. Bu kıskançlık ve güvensizlik de sizi şüpheci ve agresif hale getirecektir. Bu sadece insanları sizden uzaklaştıracak ve durumu daha da kötüleştirecektir. Kıskançlığınızdan kurtulmak için yapmanız gereken bir numaralı şey, özgüveninizi geliştirmektir.

Bir İlişkide Kıskançlığın İşaretleri 

Bazen partnerinizin sizi kıskandığını görmeniz ve hissetmeniz hoşunuza gidebilir. Bu size sevildiğinizi ve karşınızdaki kişinin sizi kaybetmekten korktuğunu gösterir fakat aşırı kıskançlık veya diğer tabiri ile zarar verici kıskançlık bir ilişkide sağlıklı değildir.

7/24 Birlikte Olmak İstiyorsunuz

Erkek arkadaşınızı/kız arkadaşınızı birlikte olmadığınız zamanlarda özlemek normaldir, özellikle de birbirinize alışmışsanız. Ancak, partnerinizin ilişkinizin dışında bir hayatı olmasını istemediğiniz gibi, eşinizi de kendinizle yalnız istiyorsanız, bu farklı bir şeydir. Sırf o kişiyi kaybetmekten korktuğunuz için onun hayatını sınırlamak doğru bir tavırdan çok uzakta bir davranıştır ve sevginiz bencillik sınırına dayanmıştır. Gerçek aşk, insanı kendini bulma konusunda özgür kılar. Erkek/kız arkadaşınızın hayallerinin peşinden gitmesine ve yeni insanlarla tanışmasına izin verin. Sonunda hala seninle kalıyorsa, sana olan sevgisini kanıtlamış olursun.

Birlikte Olmadığınız Her Dakika Onu Kontrol Edersiniz.

Birlikte olmadığınızda her zaman eşinizi aramak veya mesaj atmak, sağlıksız kıskançlığın başka bir işaretidir. Gözünüzün önünden her uzaklaştığında neyin peşinde olduğu konusunda sürekli paranoyaklaşıyorsanız, bu ona gerçekten güvenmiyorsunuz demektir.

Arkadaşlarıyla Dışarı Çıkmasına İzin Vermemek

Partnerinizin başkasıyla eğlenmesinden korktuğunuz için arkadaşlarıyla görüşmesinden hoşlanmıyorsanız, delice kıskanıyorsunuz demektir.

Karşı Cinsle Konuşmasını İstemiyorsunuz

Siz onu bir kutuda tutmadığınız sürece partneriniz sonsuza kadar karşı cinsten insanlarla çevrili olacaktır. Yeni insanlarla tanışmasını, onlarla çalışmasını veya onlarla arkadaş olmasını engelleyemezsiniz. Partnerinizin karşı cinsten uzak durması da sağlıksız olacaktır. Erkek arkadaşınızı/kız arkadaşınızı karşı cinsten biriyle konuşurken görmek bile sizi öfkelendiriyorsa, kendinizi değerlendirmenin zamanı gelmiştir.

Sosyal Medya Faaliyetlerini İzlersiniz.

Evet, siz ve eşiniz şeffaflık için sosyal medya hesabınızın şifrelerini paylaşırsanız sorun olmaz. Ancak, eşinizin kimi takip ettiği, tepki gösterdiği veya yorum yaptığı gönderiler veya son aramaları dahil olmak üzere sosyal medya faaliyetlerini gizlice izliyorsanız, bu durum sorun olduğuna işarettir.

Onu Sürekli Aldatmakla Suçluyorsunuz

Partnerinizi sadakatsizlikle suçlama dürtüsüne karşı koyamıyorsanız, bu ilişkinizde sorunlara neden olacaktır. Erkek arkadaşınızın/kız arkadaşınızın sadakatinden her zaman şüphe duyuyorsanız, ilişkinize sağlıklı diyemezsiniz. Güvenin olmadığı yerde aşk olmaz. Bu nedenle, partnerinize güvenemiyorsanız, ilişkinize devam etmeyi isteyip istemediğinizi kendinize sormalısınız.

Sensiz Bir Yere Gitmesine veya Eğlenceli Bir Şey Yapmasına İzin Vermiyorsanız

Partnerinizin siz olmadan eğlenmesine izin veremiyorsanız, kıskançlığınızın ileri boyutta olduğu çok açıktır. Bu, kendi güvensizliğinizi, birlikte olmaktan keyif alacağınıza dair güven eksikliğinizi gösterir. Bu nedenle partnerinizin sizden başka bir yerde çok mutlu olacağından ve bir daha geri gelmeyeceğinden korkarsınız.

Partnerinize Her Zaman Nerede Olduğunu ve Kiminle Olduğunu Soruyorsunuz

Partneriniz gözden kaybolduğunda kendinizi huzursuz hissediyor musunuz? Sık sık onun nerede olduğu ve arkadaşlarının kim olduğu konusunda sizi bilgilendirmesini istiyorsanız, o zaman çok kıskanç bir insansınız. Hele bir de size çevresinin ve arkadaşlarının fotoğraflarını göndermesini istiyorsanız durum ciddi anlamda vahim demektir. Bir gün bu hareketlerinizden sıkılırsa hiç sürpriz olmayacaktır. Aşırı kıskanç ve güvensiz olmak ilişkiyi bitiren en önemli nedenlerdendir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu