Aşk ve İlişkiler

Yaş Farkı Olan Evliliklerde Mutluluk

Evlilikte çiftler arasında yaş farkı önemli midir? Evlenecek kadın ve erkeğin arasında kaç yaş fark olmalıdır. Evlilikte yaş farkının mutluluk üzerinde bir etkisi var mıdır? Yaş farkı olan evliliklerde mutluluk mümkün müdür? gibi sorular özellikle evlenecek kişiler tarafından ya da evlenmeye niyeti olan kişiler tarafından merak edilmektedir.

Kadınların taşıdığı sorumlulukların ağır olması, doğum yapması ve şişmanlık gibi durumlardan ötürü kadın vücudu daha çabuk tahrip olarak değişmektedir. Bu değişikliklerin çoğu evlilikten sonra gözlemlendiği için evlilik yapılacak kişi ile arada yaş farkı olması söylenmektedir. Bunun dışında erkekler kadınlara göre daha geç ergenliğe girdikleri için daha geç olgunlaşmaktadırlar. Bunun için erkeğin kadından büyük olması daha iyi olacaktır.

Evlilik düşünen kişiler arasında en uygun yaş farkı beş olmakla birlikte daha fazla olmasında da sakınca yoktur. Erkeğin kadınlardan 10 yaşa kadar büyük olması sağlıklı bir ilişki için idealdir. Yapılan araştırmalar, erkeğin kadından birkaç yaş büyük olduğu evliliklerde mutluluk şansının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Fakat burada kişilerin olgunluk seviyelerinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.

Genelleme yapmadan evlilik müessesesine bakarsak, kadın ve erkeğin belirli bir olgunluk seviyesine gelmesi durumunda kadın ve erkeğin arasında yaş farkı bulunmaması ya da kadının erkekten büyük olması durumlarında da mutlu bir evlilik gerçekleştirmek mümkündür. Burada kişiler arasındaki enerji, sevgi, saygı gibi unsurlar oldukça önemlidir.

Evlilikte yaş farkı konusunda takılıp kalmak yerine gelişmelere ve hissedilen duygulara bakmak önemlidir. Hayatta her şey kalıplaşmış görüşlerden ya da bizim düşüncelerimizden çok farklı olabilir. Eskiden düşündüğünüz bir konunun aslında öyle olmadığını görebilirsiniz. Bu yüzden “asla” kelimesini kullanmamaya çalışmamız gerekmektedir. “Asla kendimden küçük biriyle olmam” “asla kendimden 15 yaş büyük biriyle evlenmem” gibi cümleler kurduktan sonra bu kriterlerde birine âşık olursanız?

Bu yüzden yaş ile özdeşleştirilen özellikleri bir kenara bırakmak ve kişilere, kişilere hissedilen duygulara bakmak önemlidir. Yaş farkından ziyade aranızdaki uyuma, gelişim seviyelerine, hayata bakış açılarının aynı olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Birbirine yakın yaşlarda olan ya da birbirleri arasında yaş farkı olan kişilerin arasında anlamsal olarak derin uçumlar varsa sağlıklı bir evlilik yürütmek mümkün olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu