Girişimcilik

Makyaj Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

Makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlemeniz önemlidir. Sadece makyaj ürünlerinin renklerinin birbiri ile karışmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda akneye neden olabilecek bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Makyaj fırçası temizliği nasıl yapılır? Yazımızda sizin için fırça temizliği ile ilgili her şeyi ele alacağız.

Makyaj Fırçası Temizliğinin Önemi

Makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlemeniz önemlidir. Makyaj yapmak için kullanılan malzemeleri en az haftada bir kez temizleyin. Özellikle makyaj fırçalarınız ve süngerlerinizi düzenli olarak temizlemelisiniz. Çünkü fırçanın üzerinde kalan kozmetik kalıntı bakteri üremesine zemin hazırlar. Bu aynı zamanda makyaj süngerleri için de geçerlidir. Temizlenmemiş fırça ve süngerlerdeki bakteriler de sivilceye, alerjiye ve pürüzlü cilde neden olabilir. Bu yüzden makyaj fırçalarının sık sık güzel bir şekilde temizlenmesi önemlidir.

Fondöten ve kapatıcı sürmek için kullandığınız fırça ve süngeri haftada en az bir kez, pudra fırçasını ve allık fırçasını haftada bir, eyeliner ve ruj fırçasını her kullanımdan sonra ve göz farı fırçasını haftada en az iki kez hem sağlığınız hem de makyajınızın güzel görünmesi için temizlemeniz gerekmektedir.

Makyaj Fırçası Temizleme Adımları

  • Fırçanın metal kısmına dokunmadan fırçanın ucunu su dolu kaba daldırıp suda fırçanızla bir girdap oluşturun.
  • Fırça üzerindeki kalıntıyı elinizle nazikçe temizleyin ve fırçanın kıllarını köpürtün. . Fırçanızı temizlerken antibakteriyel sabun, bebek şampuanı ya da fırça temizliği için özel çıkarılmış solüsyonlardan kullanabilirsiniz.
  • Üzerindeki kiri çıkarmak için köpüren fırçayı avucunuzun üzerine sürün. Ya da fırça temizliği için çıkarılan matlardan ya da eldivenlerden kullanın. Ardından fırçadaki köpüğü ve kiri ılık su altında güzelce temizleyin.
  • Fırçanızınız makyaj kalıntılarından, kirden ve köpükten tamamen arındığından emin olduktan sonra temiz bir havlu üzerine koyun.
  • Bütün fırçalar temizlendikten sonra fırçaları kuruması için kuru bir havlu üzerine alın ve bekleyin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kuruması konusunda sabırlı olun ve fön makinesi tutmayın. Fön makinesi fırçalarınıza zarar verebilir.
  • Makyaj fırçalarını suyun içinde bekletmek hem saplarına zarar verecektir hem de fırçanızın temizlenmemesine neden olacaktır. Bu yüzden fırçalarınızı akan suyun altında temizlemeniz oldukça önemlidir.
  • Fırçaların uçları dik bir şekilde kurutma işlemi yapmak fırçaların sap kısmında bulunan yapıştırıcının ıslanmasına sebebiyet verebilir.
  • Makyaj fırçalarınızı makyaj yapma sıklığınıza göre temizlemelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu